Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Konieczna renowacja i modernizacja Fontanny z Rybakiem

Na niedawnej sesji Rady Miejskiej  w Darłowie uchwalono, że stojąca na rynku Fontanna z Rybakiem zostanie wyremontowana i zmodernizowana. Na ten cel w budżecie miasta przeznaczono kwotę 270 tys. złotych. Tak się dobrze składa, że w roku  2019 obchodzić będziemy stulecie od momentu kiedy oddano ją do użytku.

Po uzgodnieniu z darłowskim magistratem Spółka Armatorska zleciła sławieńskiemu artyście Wilhelmowi Grossowi opracowanie koncepcji i następne wykonanie dzieła. Fundatorami Fontanny z  Rybakiem byli Maria i  Eduard John, który był honorowym obywatelem Darłowa i wicekonsulem duńskim oraz właścicielem Spółki Armatorskiej. Fontanna z Rybakiem prezentuje w lapidarnym skrócie  dzieje Darłowa od momentu drugiej lokacji po wiek XX. Artysta z powierzonego zadania wywiązał się znakomicie.

Przepiękną fontannę zwieńcza stojąca  postać rybaka trzymającego w rękach kadłub łodzi. Na cokole fontanny z trawertynu wmurowano cztery tablice z brązu. Informują one w skrócie o drugiej lokacji miasta i o jego głównych funkcjach handlowych.
Relief od zachodu pokazuje rycerza z mieczem u boku, przedstawiciela rodu Święców lokujących na nowo Darłowo w roku 1312 na prawach lubeckich. Wskazuje on rolnikom jaki obszar obejmie miasto, a siedzący skryba opisuje to historyczne wydarzenie. Są tam też pierwsi budowniczy miasta, którzy kopią fosę i usypują wały miejskie. W dali widać morze i statek.
Relief od północy pokazuje robotników portowych zajętych załadunkiem tarcicy na zacumowany do polera dwumasztowy żaglowiec. W dali widać mieszczańskie kamieniczki.

Relief od wschodu przedstawia trzymasztowego  holka na morzu pod pełnymi żaglami. Statek z poszyciem karawelowym  nosił dwa żagle rejowe i jeden łaciński. Zarówno na dziobie jak i na rufie miał podwyższone kasztele.  Takimi statkami budowanymi w Darłowie  wywożono do wielu portów świata głównie produkty rolne, leśne, ryby, piwo i gęsinę.

Darłowo od 1361 roku należało do Hanzy początkowo za pośrednictwem Kołobrzegu a od 1379  już bezpośrednio. Dzięki handlowi morskiemu i przynależności do Hanzy bogaciło się i rozwijało.
Od południa relief, przedstawia pastwiska miejskie. Widać na nim pasterza owiec wspartego na sękatym kiju  i siedzącą pastereczkę gęsi robiącą na drutach. W oddali widnieje  sylwetka kościoła Mariackiego. Za niewielką miesięczną opłatą można było przekazywać do wypasu pasterzom miejskim swoje bydło, trzodę czy gęsi. Darłowo znane było z doskonałych wyrobów mięsnych. Przed pierwszą wojną światową wysyłano z Darłowa rocznie 120 tysięcy wędzonych gęsi. W tym czasie w mieście działało 10 przedsiębiorstw zajmujących się produkcją wyrobów mięsnych. Największe z nich przerabiało rocznie 6 tys. świń, 1000 wołów i 20 tys. gęsi. Pasterstwo, hodowla oraz  przetwórstwo mięsne i rybne przyczyniły się również do rozkwitu miasta.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 5/2018

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl