Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Krystyna Różańska

BICYKL I ŚWIĘTO ROWERÓW

Projekt "Bicykl - Święto Rowerów" zakłada ustawienie w przestrzeni miejskiej rzeźby bicykla - nowego atrakcyjnego punktu na spacerowym szlaku w Darłowie. Takich rzeźb w Polsce i na świecie jest mnóstwo. Są niezwykłe. Dowiedziałam się o tym, gdy przygotowywałam projekt. Gdy zobaczyłam te w Internecie, to nie mogłam wyjść z podziwu dla artystów. Przed laty siadłam na bicyklu w Parku Zdrojowym w Nałęczowie. Nie tak dawno stanęłam przy przeogromnym, z metalu, umieszczonym przy stojakach rowerowych na Staromiejskim Rynku w Lęborku. A kilka dni temu... postawiłam oczy w słup będąc w Muzeum Zamku Książąt Pomorskich na Sali Zielonej. Zaistniała tam nowa wystawa - „Moda na Pomorzu w XIX wieku" - i na przedłużeniu ganku zamkowego postawiono prawdziwy bicykl. Chciałabym, by darłowianie bardziej uczestniczyli w tym co eksponuje Muzeum...

Wracając do małej architektury miejskiej, to w ponad 70 letniej historii polskiego Darłowa powstało jej niewiele, szczególnie gdy patrzy się na inne miasta, choćby niedalekie Wejherowo. Tamtejsze cudeńka są atrakcją, które jak magnes przyciągają ludzi. Fotografują się przy pomnikach, ławeczkach, kaszubskich nutkach, fontannach. Powstają pocztówki, które idą w świat. Podobnie turyści zachowują się  i u nas... Brakuje mi tylko w Królewskim Mieście czegoś nowego, naszego, polskiego. Oblegana jest ponad 100 letnia fontanna - symbol Darłowa. Rybak. Nikt nie miał za złe, że był Mikołajem podczas Darłowskiej Laponii, że ubrano go w czerwoną czapkę z pomponem i pelerynę!

Przy bicyklu nie tylko rowerzyści mogliby organizować różne happeningi i imprezy. Widowiskiem na skalę krajową  mogłoby stać się Święto Rowerów. W Darłowie powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych i postawienie rzeźby wzbudziłoby zainteresowanie nie tylko rowerzystów. Jej lokalizację proponuję  nad Wieprzą, na końcu bulwaru, naprzeciwko wejścia do nowej mariny. To miejsce nad rzeką jest bardzo uczęszczane. Tym nabrzeżem wędrują darłowianie i przyjezdni. Z tego pięknego widoku korzystają  rowerzyści. Rower staje się coraz bardziej modny. Są grupy, osiedla, instytucje, które organizują rajdy rowerowe dla zwolenników tego pojazdu. Jeszcze inni są zwolennikami starych, nieużytecznych rowerów, które traktują jako ozdobę w ogródku. Przy kawiarni „AniAni" w Darłówku stoją takie.

I nie zapominajmy, że Darłowo rozsławiły w świecie kolarki z Klubu BCM Nowatex Ziemia Darłowska. Założył go Eugeniusz Adamów, prowadzenie przejął jego syn - trener Marcin Adamów i Artur Szarycz. Oni to zorganizowali w mieście wielkie imprezy. Darłowianie gościli wybitnego polskiego kolarza - Czesława Langa. Myślę, ze Klub Kolarski zaangażowałby się też w cykliczne spotkania pod tytułem „Święto Rowerów". Takie odbyło się w Karlsruhe. Miłośnicy dwóch kółek z całej Europy zjechali się do tej miejscowości
w Niemczech, by wziąć udział w wielkim święcie - obchodach 200. rocznicy powstania pierwszego roweru. Głównym punktem programu była parada zabytkowych jednośladów. Zaprosiłabym na taką paradę  w Darłowie pasjonatów nie tylko z europejskiego kontynentu. Byłoby na co popatrzeć, bo wiele z nich to prawdziwe cacka.

Bicykl (łac. gr.) to dawny typ roweru bez przekładni, o dwóch kołach - przednim większym i tylnym mniejszym. Taki eksponat można zaprezentować w naszym starym grodzie podczas Święta Rowerów. Wierzę, że impreza zgromadziłaby tłumy. Może tak jak
w Karlsruhe...

Pan Eugeniusz Adamów nieraz organizował w Darłowie wielkie rowerowe widowiska ze znanymi w Polsce nazwiskami. Widzimy na darłowskich drogach kolarki i śledzimy ich światowe sukcesy. O ich osiągnięciach czytamy w prasie. Jest to też duża zasługa działaczy Klubu. Oni żyją jazdą, rowerem... - może i taką imprezę widzą w Darłowie.

Rower zawsze był moim ulubionym pojazdem. W każdej rodzinie dziś jest, choć nie zawsze tak było. Kto pamięta, że kiedyś szczytem marzeń było otrzymać rower w prezencie komunijnym? Dziś o tym zapomina się. Czas robi swoje. Warto więc przypomnieć dawne historie i te sprzed 200 lat również. Stąd mój pomysł. Pragnę aby bicykl - taka mała architektura miejska - zaistniała przy pobliskich ścieżkach. Proszę darłowian o głosy na ten projekt.

 

Krystyna Różańska
Darłowo, ED 9/2018

Krystyna Różańska

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl