Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Ukazał się nowy numer Darłowskich Zeszytów Muzealnych

Na początku czerwca 2019 r. ukazał się drugi numer  Darłowskich Zeszytów Muzealnych. Podobnie jak i numer poprzedni jest on  poświęcony muzealnictwu oraz historii  Darłowa i regionu pisze we wstępie Konstanty Kontowski dyrektor Muzeum Zamek Książąt Pomorskich  i inicjator tej publikacji.

Zeszyt otwiera obszerny, ilustrowany tekst Jana Sroki p.t. Wilhelm Gross oczami  żony rzeźbiarza Friedy. Wspomnienia o artyście zostały spisane  na prośbę ich dzieci.  Wnikliwy tekst zawiera upodobania artysty, jego zainteresowania takie jak muzyka i chrześcijaństwo, podróże, czy miejsca wypoczynku. Wspomnienia tłumaczyła Brygida Jerzewska, a opracował i przygotował do druku Jan Sroka.

Anna Feliks z Muzeum Wnętrz w Otwocku i Konstanty Kontowski z Muzeum w Darłowie zamieścili tekst pt. „Powojenna translokacja zabytków. Losy cudem ocalonego zbioru ze spalonego w czasie II wojny światowej zamku w Krągu (woj. zachodniopomorskie). Dzięki zaangażowaniu Ameli Łączyńskiej pierwszej powojennej kierowniczce muzeum i jej pracowników, w tym kustosza Aleksandra Tarnowskiego uratowano około 40 zabytków z zamku Podewilsów w Krągu. Były wśród nich: cenne  obrazy i meble.    Leszek Walkiewicz - prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Darłowskiej w artykule p.t. „Filipa żona króla Eryka Pomorskiego i księżna Pomorza" wyczerpująco zaprezentował sylwetkę i dokonania  córki, króla Anglii Henryka IV i żony króla Eryka Pomorskiego królowej Filipy.

Następnie Ewelina Trzeciak bogato ilustrowanej rozprawce pod intrygującym tytułem „Od niewoli w krynolinie po bikini" przeniosła czytelników  w świat XIX- wiecznej mody i oprowadza po wystawie  zatytułowanej „Ubiory noszone  na Pomorzu od połowy XIX w. do połowy XX wieku.

Dalej Konstanty Kontowski w artykule zatytułowanym  „Z historii młyna zamkowego w Darłowie" przestawił jego  losy i smutny koniec.

W następnej kolejności Anna Bartczak z Biura Dokumentacji Zabytków w  Szczecinie zamieściła tekst wygłoszonego referatu na konferencji zorganizowanej „Na 100- lecie Niepodległej", która miała miejsce w zamku  9 lutego 2018 r. Autorka opisała i wymieniła ważniejsze zabytkowe obiekty w drewnie i w kamieniu z terenu powiatu sławieńskiego upamiętniające  poległych w I wojnie światowej.

Z kolei Zbigniew Mielczarski w artykule noszącym tytuł: „Nazwy ulic w Darłowie. Takie były początki" przedstawia niemieckie i polskie nazwy darłowskich ulic oraz ich sposób przemianowania po objęciu tych terenów przez polską administracje w roku 1945. Numer zamyka kalendarium wydarzeń muzealnych za rok 2018.   Darłowskie Zeszyty Muzealne są do nabycia w kasie Muzeum Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 6/2019

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl