Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 10589153, w wrześniu 34350, dziś 125; on-line: 176

Echo Darłowa

Pomnik Dziecka Utraconego

W auli konferencyjnej Domu Hospicyjno-Opiekuńczym Caritas im. Bpa Czesława Domina w Darłowie  6 listopada 2019 r. Fundacja Charytatywna „Morze Miłości" zorganizowała prezentację projektu Pomnika  Dzieci Utraconych  i Zmarłych Przedwcześnie. Na prezentację przybyli: ks. Krzysztof Włodarczyk biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, samorządowcy z Darłowa i z powiatu sławieńskiego na czele z burmistrzem Arkadiuszem Klimowiczem i wicestarostą Andrzejem Protasewiczem, radni powiatu sławieńskiego i miasta Darłowa na czele z ich przewodniczącymi Tomaszem Bobinem i Czesławem Woźniakiem. Zarząd Fundacji „Morze Miłości" na czele z jej przewodniczącą Joanną Klimowicz , duchowieństwo, darczyńcy i inni.

Spotkanie otworzyła Joanna Klimowicz witając wszystkich przybyłych. Szefowa Fundacji przypomniała, że dzieci nienarodzone i utracone nie mają swoich grobów, a  ich matki  nie wiedzą, że przysługują im takie same prawa do żałoby, rejestracji dziecka w USC oraz prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego bez względu na okres trwania ciąży, oraz że mają prawo do pochowania Dziecka i do zasiłku pogrzebowego niezależnie od tego w którym tygodniu Dziecko odeszło. Że mają takie same prawa jak każda inna Matka...     Z myślą o rodzicach po stracie Dzieci ponad dwa lata temu wyszliśmy z inicjatywą powstania w naszym mieście Pomnika Dzieci Utraconych wraz z grobowcem dla Dzieci zmarłych przedwcześnie -podkreśliła Joanna Klimowicz w swoim wystąpieniu. Z myślą o rodzinach po stracie Dziecka z naszej inicjatywy odprawiane są w każdą drugą środę miesiąca Msze święte w tej intencji i też od kilku lat obchodzimy w Darłowie Dzień Dziecka Utraconego.  Wkrótce będziemy również tworzyć grupy wsparcia dla rodzin po stracie- dodała.

Fundacja zbiera pieniądze na budowę Pomnika Dzieci Utraconych, ale jeszcze sporo brakuje do zwieńczenia dzieła. W dalszym ciągu liczymy na hojność naszych darczyńców.  Takie pomniki istnieją już w Koszalinie, Słupsku, Pile i w Szczecinku.

Multimedialną prezentację projektu przedstawili przybyłym dyrektorka Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej dr hab. Katarzyna Radecka profesor PK i mgr inż. arch. Bartosz Warzecha. Pomnik zwany „Całun- Upamiętnienie Dzieci Utraconych i Zmarłych Przedwcześnie" stanie na terenie cmentarza komunalnego św. Gertrudy. Zaraz po wejściu na teren cmentarza przez główną bramę i minięciu kaplicy przedpogrzebowej znajduje się narożnik ograniczony dwoma osiami, aleją tui i aleją kasztanową. Tam zostanie usytuowany i zbudowany granitowy pomnik. W jego skład wejdą m in.: ołtarz przykryty całunem, pusta biała kołyska z krzyżem, grobowiec i lilie. Całość będzie widoczna na tle ekranu z krzaków róż. Za cenną inicjatywę upamiętnienia dzieci nienarodzonych i utraconych serdecznie podziękował ks. bp Krzysztof Włodarczyk. Przybyli na spotkanie goście owacjami poparli przedsięwzięcie  Darłowskiej Fundacji Morze Miłości.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 11/2019

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl