Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

W Galerii Morskiej w Darłowie odsłonięto tablicę poświęconą Związkowi Miast i Gmin Morskich

Podczas obrad 53. Walnego Zebrania Delegatów Związku Miast i Gmin Morskich, które odbyło się w dniach 24 i 25 października 2019 r. w Hotelu Jan w Darłowie, prezes zarządu Andrzej Bojanowski odsłonił na wschodnim falochronie w Galerii Morskiej pamiątkową tablicę upamiętniającą Związek Miast i Gmin Morskich.

Na tablicy umieszczono emblemat ZMiGM oraz  następującą treść „Związkowi Miast i Gmin Morskich. Stowarzyszenie nawiązuje  do utworzonego w 1946 r. Związku Gospodarczego Miast Morskich, którego Darłowo było członkiem. 19 kwietnia 1991 delegat darłowskiego samorządu poparł ideę utworzenia ZMiGM. Związek zarejestrowany 12 maja 1992 zajmuje się opiniowaniem projektów aktów prawnych, dotyczących gospodarki morskiej oraz wspiera nadmorskie samorządy w rozwiązywaniu problemów gospodarczych i kulturowych".

 

Celem darłowskiej Galerii Morskiej jest upamiętnienie wybitnych ludzi morza oraz instytucji i firm o charakterze morskim, które szczególne zasłużyły się dla rozwoju gospodarki morskiej na terenie ziemi darłowskiej. Obecnie realizowany jest na wniosek niżej podpisanego poparty przez mieszkańców Darłowa z Budżetu Obywatelskiego projekt dotyczący przywrócenia nieco zmienionej Galerii Morskiej na wschodnim Falochronie w Darłówku.

Na pierwszej z nowych tablic upamiętniono 140-lecie oddania do użytku nowoczesnego morskiego portu handlowego z infrastrukturą kolejową.

Do tej pory w tym roku zamontowano jeszcze tablice upamiętniające: tytułowa- „Galeria Morska";  Eryka Pomorskiego - króla Danii, Szwecji, Norwegii i księcia Pomorza (1381-1459), którego „Dominium Maris Baltici"- było wykładnikiem jego polityki.; kaprów Króla Zygmunta II Augusta, którzy podczas I wojny północnej, wiosną 1568 r. zdobyli port w Darłówku i zarekwirowali statki i towary przeznaczone dla Szwecji walczącej z Polską.; Eugeniusza Kwiatkowskiego, wicepremiera w latach 1935-1939, który w II RP przyczynił się do rozwoju handlu i gospodarki morskiej, budowy portu w Gdyni, floty morskiej i Centralnego Okręgu Przemysłowego. Jako pełnomocnik rządu ds. odbudowy wybrzeża trzykrotnie przebywał w Darłowie w latach 1945-1947. Doprowadził do odbudowy i uruchomienia przeładunków handlowych w porcie Darłowo.; 29. Darłowską Eskadrę Lotniczą, której darłowscy piloci śmigłowców w setkach akcji ratowniczych uratowali życie wielu ludziom morza.; Państwowe Przedsiębiorstwo Połowów i Usług Rybackich KUTER. Darłowskie przedsiębiorstwo w latach 1952-1999 zajmowało się połowami, przetwórstwem, remontami kutrów i łodzi, wytwarzaniem i naprawą sieci rybackich oraz produkcją lodu i mączki rybnej. W latach 80-tych XX w eksploatowało 45 kutrów i zatrudniało ponad 1200 pracowników. W roku 1981 złowiono rekordową ilość ryb, bo 23.187 ton ryb.  Planuje się wykonanie i odsłonięcie dalszych tablic pamiątkowych.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 11/2019

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl