Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 10589176, w wrześniu 34350, dziś 125; on-line: 199

Echo Darłowa

Komendant Straży Miejskiej w Darłowie Henryk Siewierski

Czym zajmuje się Straż Miejska

Straże miejskie istniały już w średniowiecznych miastach. Marszałek Józef Piłsudski po odzyskaniu niepodległości w jednym z pierwszych dekretów powołał Straż Miejską. Do Darłowa i Darłówka z roku na rok przybywa coraz więcej wczasowiczów. Niektórzy z nich chcieliby zaparkować prawie na plaży nieważne czy to jest trawnik, skwer, czy las miejski. Aby turyści byli zaopatrzeni we wszystko czego dusza zapragnie do Darłówka na sezon przyjeżdżają setki sprzedawców handlujących prawie wszystkim. Niektórzy z nich ustawiają swoje stoiska w niedozwolonych miejscach bez rejestracji działalności handlowej. Opakowania z towarów wielu z nich chce po prostu wyrzucać gdzie popadnie. Chodzący po plażach zbieracze umieszczonych w koszach metalowych puszek uszkadzają w nich plastikowe worki. Inni depczą wydmy i załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne gdzie popadnie. Wielu nietrzeźwych zakłóca wypoczynek nadmorskim turystom i mieszkańcom miasta. Po dyskotekach, wracający nad ranem, wandale niszczą znaki drogowe i wyrywają ławki. Niekiedy turyści przywożą ze sobą psy i pozostawiają je w Darłowie. To tylko kilka bieżących problemów w sezonie letnim, których rozwiązaniem zajmuje się Straż Miejska.
Jak nas informuje komendant Straży Miejskiej w Darłowie Henryk Siewierski w sezonie letnim do 15 sierpnia poddano kontroli 392 punkty handlowe. Sprawdzano m.in. czy mają one podpisane umowy na wywóz nieczystości stałych. To działanie zmniejszyło ilość dzikich wysypisk w mieście. Osoby prowadzące nielegalny handel ukarano mandatami.
Dość często dokonywano kontroli w obrębie sklepów i lokali gastronomicznych czy przestrzegana jest ustawa o wychowywaniu w trzeźwości oraz czy alkohol nie jest spożywany w miejscach publicznych. O nie właściwym zachowaniu pouczono 96 osób. Grzywną ukarano 35 osób pijących alkohol w miejscach objętych zakazem jego spożycia. Ukarano grzywną również jednego właściciela lokalu za nie przestrzeganie ustawy o wychowaniu w trzeźwości.
W wyniku wzmożonych kontroli kierowców wykonujących miejskie przewozy pasażerskie stwierdzono, że niektórzy przewoźnicy zatrzymują się w niedozwolonych miejscach, co stwarza niebezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz nie przestrzegają godzin podanych w rozkładzie jazdy. Straż Miejska dyscyplinowała takich kierowców pouczeniami, a gdy te wykroczenia się powtarzały karała mandatami. Dyżurni strażnicy przyjęli 169 zgłoszeń telefonicznych o interwencję. Zawsze udawali się ma miejsce popełnionych wykroczeń i interweniowali w celu utrzymania spokoju i bezpieczeństwa mieszkańców i turystów. W okresie mijającego sezonu letniego ujawnili 931 wykroczeń o różnym charakterze. Szczególną uwagę zwracano na niszczenie roślinności wydmowej i chronionej, niszczenie płotków faszynowych, ogrodzeń wydm i lasów oraz biwakowania na wydmach. Strażnicy wyłapali 19 bezpańskich psów i przetransportowali je do Lecznicy dla Zwierząt. Z dróg uprzątnięto 15 psów przejechanych przez samochody. Najwięcej trudności stwarzali kierowcy parkujący pojazdy w niedozwolonych miejscach. Jednocześnie na wielu parkingach również bezpłatnych było sporo wolnych miejsc. Będąc w wielu różnych punktach miasta strażnicy udzielali dużo pożytecznych informacji turystom. Przy okazji Straż Miejska informowała miejskie służby o zniszczonych znakach drogowych i koszach na śmieci, o nieczynnym oświetleniu, o awarii sieci wodociągowej, czy elektrycznej. Odwieziono do ich mieszkań lub miejsc pobytu 12 osób nietrzeźwych. Straż Miejska pomogła także odnaleźć rodzicom kilkoro zaginionych dzieci.
 

L.W.
Darłowo, ED 7/2006

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl