Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 10589159, w wrześniu 34350, dziś 125; on-line: 182

Echo Darłowa

Poświęcenie nowego cmentarza

Na wszystkich Świętych

Stary XVIII –wieczny cmentarz położony przy kościele Św. Gertrudy wystarczy jeszcze najwyżej przez kilka miesięcy. Aktualnie pozostało na nim około 20 wolnych miejsc grzebalnych, nie licząc wykupionych i zarezerwowanych wcześniej przez rodziny. Nowy cmentarz - już od kilku lat z przerwami budowany był za miastem przy ul. F. Chopina naprzeciwko budynku po dawnej kotłowni. Tworzenie nowego cmentarza ze względu na znaczne koszty podzielono na trzy etapy.
Do połowy października 2006 r. został zakończony I etap budowy nowego cmentarza komunalnego kosztem ponad 2 milionów złotych. Wcześniej postawiono ogrodzenie, nawieziono duże ilości ziemi oraz wykonano drenaż, kanalizację deszczową i sanitarną a także posadzono drzewa i wysiano trawę. Z polbruku ułożono drogę główną i boczne oraz wyznaczono aleję zasłużonych. Na nowym cmentarzu zamontowano oświetlenie i wodociąg ze zdrojami. Zakończono również budowę parkingu dla blisko 100 samochodów osobowych i kilku autobusów. W pierwszym etapie, przygotowano kwatery na około 1200 osób, w tym osobną dla dzieci.
W poniedziałek 30 października br. proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej O. Stanisław Piankowski przy udziale burmistrza miasta Arkadiusza Klimowicza oraz proboszcza parafii Św. Gertrudy Eugeniusza Gnibby i proboszcza parafii Św. Maksymiliana Marii Kolbego O. Marka Kiedrowicza oraz mieszkańców miasta odprawił modły oraz poświęcił krzyż cmentarny i miejsca grzebalne. Burmistrz przypomniał w skrócie historię budowy nowego cmentarza. Już na początku lat 90 – tych radni I kadencji zauważyli, że coraz bardziej zapełnia się stary cmentarz. Zamówiono wówczas dokumentację i wyznaczono teren pod nową nekropolię. Następnie nawieziono tysiące ton ziemi, aby podnieść poziom terenu cmentarnego o blisko 2 metry. W kolejnej kadencji ogrodzono teren. W czasie minionych 4 lat wykonano kanalizację deszczową i sanitarną, wodociąg, drogi i alejki oraz parking. Aby nie obciążać zbytnio budżetu miasta budowę nowego cmentarza powierzono Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej, które zaciągnęło na ten cel kredyt. Miasto na przestrzeni kilku lat spłaci go w formie dotacji do MPGK. W drugim etapie zostaną wykonane dalsze ziemne nasypy i ogrodzenie pod nowe kwatery grzebalne, dom przedpogrzebowy z kaplicą, kwiaciarnia i elementy małej architektury uzupełnił wypowiedź burmistrza dyrektor MPGK Wojciech Wiśniowski. Nowy cmentarz docelowo zajmie powierzchnię 4 ha, z czego 2,4 ha przewidziano na pola grzebalne. Pomieści on około 4500 grobów, co przy średniej śmiertelności 120 osób rocznie zabezpiecza możliwość grzebania zmarłych przez 37 lat. Koszt budowy całego cmentarza szacuje się na ponad 4,5 mln. zł.
 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 9/2006

Modły na nowym cmentarzu

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl