Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 10589184, w wrześniu 34350, dziś 125; on-line: 207

Echo Darłowa

Słowo Boże, Światło i Dźwięk

Z okazji Dnia Papieskiego wieczorem 15 października br. w Kościele Najświętszej Maryi Panny w Darłowie odbyła się uroczystość uświetniająca 28 rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II zatytułowana „Szukałeś nas… Jesteśmy”. Na wstępie proboszcz O. Stanisław Piankowski przypomniał naszego Wielkiego Papieża. Dalej połączone chóry z Miejskiego Gimnazjum oraz Schola Parafialna „Nadzieja” wykonywały szereg pieśni przeplatanych recytacjami oraz słowem bożym z ewangelii. Ubrane na czarno chórzystki z białymi liliami, kaliami i różami dały popis śpiewu sławiącego Pana Boga. W kulminacyjnym momencie proboszcz odsłonił na południowym oknie kościoła witraż przedstawiający Jana Pawła Wielkiego.
Witraż nawiązuje do pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do polski i do słów, które wypowiedział: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi. Jan Paweł II ma uniesione do góry dłonie. W mocy Ducha Świętego woła do Boga za tymi, którzy zostali powierzeni jego opiece. Przyjął postać „Mojżesza” obarczonego odpowiedzialnością za przeprowadzenie Kościoła w trzecie tysiąclecie. Niebo jest poruszone. Ogień Ducha Świętego przepływa przez wizerunek papieża, znacząc motyw trzech krzyży na jego szacie. Trzy Krzyże to symbol Golgoty, ale to też symbol Trójcy Świętej, pełnej Bożej Opatrzności. Jezus zapragnął znaleźć się pośród swojego ludu w osobie Opoki, na której zbudował i umacnia swój Kościół. Na witrażu Jan Paweł II stoi na polskiej ziemi, pokrytej makami. Symboliki maków dla polskiej historii nie trzeba tłumaczyć, bo jest oczywista, bo wciąż słychać w niej echo pieśni Czerwone maki na Monte Casino zamiast rosy piły polską krew… W darłowskim witrażu jest siedem rozwiniętych maków, które symbolizują dary Ducha Świętego. W zieleni, wśród liści i źdźbeł traw wybrzmiewają plastycznie wyrazy przypominające modlitwę Jana Pawła II i pragnienie z nimi związane, aby wołanie o Bożą Miłość rozrastało się w każdym ludzkim sercu, aby człowiek ochrzczony był prawdziwie jak Chrystus. Projekt witraża opracowała artysta plastyk Elżbieta Wasałyk, a wykonała go pracownia Krzysztofa Mazurkiewicza w Koszalinie. Fundatorami witraża są Jadwiga i Wacław Jasiulewicz z dziećmi.
Pod witrażem ułożyły palące się znicze przedstawicielki recytujące poezję Jana Pawła II. Chórzystki parami przeszły aż do samych drzwi kruchty i wręczyły białe kwiaty uczestnikom uroczystości. Całe misterne widowisko łącznie ze zmiennym oświetleniem przygotowały Ewa Majdańska – recytacje, Krystyna Leśniewska i siostra Kasjana – pieśni chóralne, muzyka O. Krzysztof, dekoracje siostra Krystiana.
 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 9/2006

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl