Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Artystyczne ryciny

O dorobku artystycznym członka Związku Polskich Artystów Plastyków Romana Muchy, mającego swą wystawę prac  w Galerii Zamkowej w Darłowie rozmawia Leszek Walkiewicz

Jak to się zaczęło pytam perfekcyjnego i utalentowanego grafika, że zająłeś się tą dziedziną sztuki?
Miałem w Tomaszowie Lubelskim, skąd się wywodzę starszego brata wujecznego, który ładnie malował, szczególnie portrety. Utkwiły mi w pamięci m. in. dokładnie namalowane portrety Tadeusza Kościuszki i księcia Józefa Poniatowskiego. Bardzo mi tym zaimponował. Byłem wtedy w IV klasie szkoły podstawowej, gdy postanowiłem iść w jego ślady. Już w szkole podstawowej i w Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu bardzo dobrze oceniano moje prace plastyczne. Równocześnie z edukacją plastyczną kontynuowałem naukę w Studium Pedagogicznym na kierunku wychowanie plastyczne, a następnie w Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie na wydziale Filozoficzno - Pedagogicznym. Jestem więc grafikiem i pedagogiem ze specjalnością plastyka.
Jakimi  technikami odbijasz swoje artystyczne ryciny?
Jest ich wiele, ale najczęściej tworzę swoje negatywy na płytach z drewna, metalu i w linoleum. Spod mojej ręki wychodzą najczęściej: drzeworyty, linoryty, miedzioryty, mezzotinty, akwaforty, akwatinty, sucha igła i inne.
Twoje prace pełne wyrazu i finezji precyzyjnie odtwarzają szczególnie dawną architekturę. Jakie więc masz w swoim dorobku prace z tego zakresu?
Stworzyłem wiele cyklów, często mających po kilkadziesiąt prac prezentujących piękno   dawnej architektury. Wędrując po Zamojszczyźnie  stworzyłem cykl ponad 30 grafik pod wspólnym tytułem „Dawne cerkwie drewniane”. Piękno dawnej i obecnej architektury Tomaszowa Lubelskiego utrwaliłem w ponad 40 grafikach.  W dorobku mam również cykle grafik pt. „Zabytki Zamościa”, „Madonny Diecezji Zamojsko  Lubaczowskiej” i inne.
Kiedy twórczo zająłeś się Darłowem i jakie prace z naszego miasta prezentujesz na wystawie w Galerii Zamkowej?
Po raz pierwszy byłem w Darłowie w końcu lat 60- tych i wówczas powstało kilka wersji słynnego Mostu Zwodzonego. Teraz mam w swoim dorobku również: port, Zamek Książąt Pomorskich, kościół Św. Gertrudy, kościół Mariacki, rynek, zachód słońca nad morzem, widok Darłówka z helikoptera i inne. Prawie wszystkie te prace są eksponowane na zamku.
Wiem, ze osobną ważną dziedziną Twojej twórczości są ekslibrisy. Zrobiłeś ich blisko setkę. Są wśród nich Exlibrysy Czesława Miłosza, Marii Kuncewiczowej. Czy można u Ciebie zamówić exlibrys,  lub inna pracę graficzną?
 Oczywiście, że nie tylko można, ale trzeba. Zarówno prace graficzne jak i exlibrysy można zamówić listownie pisząc na adres: ROMAN MUCHA 22  600 Tomaszów Lubelski, ul. Moniuszki 52, lub telefonując (084) 6650034.

 

L.W.
Darłowo, ED 6/2002

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl