Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 10589062, w wrześniu 34288, dziś 63; on-line: 85

Echo Darłowa

Dzień Sybiraka

W dniu 17 września 2007 roku uroczyście obchodzono rocznicę reaktywowania Związku Sybiraków w Polsce. Związek ten skupia ludzi pozostałych przy życiu wbrew temu, co zamierzano. Dziś dla nikogo nie jest tajemnicą, że zamierzano ich unicestwić za to, że byli Polakami.  Wybrano jako Dzień Sybiraka 17 września, bo tego dnia w 1939 roku na ziemie polskie wkroczyła wysłana przez Stalina Armia Czerwona. W zmowie z Hitlerem mordowano Polaków i grabiono nasze ziemie. Od samego  początku okupacji sowieckiej na kresach Wschodnich Rzeczypospolitej nastąpiły masowe zesłania polskiej ludności na Syberię. W bydlęcych wagonach w nieludzkich warunkach deportowano dzieci, młodzież i dorosłych wgłąb Rosji. Wywieziono ponad 1.300.000 Polaków. Co trzeci z nich nie powrócił do Ojczyzny: zamordowany, rozstrzelany, zamęczony lub zagłodzony na śmierć.
Darłowscy Sybiracy spotkali się na placu gen. Władysława Sikorskiego, aby dać świadectwo prawdzie. Tam pod obeliskiem Kombatantów i Sybiraków złożono wiązanki kwiatów. O tragedii i zbrodniach popełnionych przez NKWD na Sybirakach przypomniał wszystkim zgromadzonym, a szczególnie młodzieży prezes Zarządu Koła Sybiraków w Darłowie Janusz Kasperek. Burmistrz miasta Darłowa życzył zmniejszającej się, co roku liczbie Sybiraków dużo zdrowia i pomyślności. Dalszy ciąg uroczystych obchodów Dnia Sybiraka odbywał się w sali konferencyjnej darłowskiego ratusza. Tam po odśpiewaniu hymnu Sybiraków i okolicznościowym wystąpieniu prezesa dwojgu Sybirakom Janowi Łambinowiczowi  i Krystynie  Pakulskiej wręczono nadane przez Prezydenta RP Krzyże Zesłańców Sybiru. Odznaki Honorowe Sybiraka otrzymali: Irena Tuszkowska i Artur Hamerling.
W części artystycznej z okolicznościowymi recytacjami i pieśniami wystąpiła młodzież i Chór Żeński z Miejskiego Gimnazjum im. S. Dulewicza.

 

L.W.
Darłowo, ED 9/2007

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl