Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Zarząd Portu w nowej siedzibie

Do wczoraj czyli do 16 marca 2008 r. siedziba Zarządu portu Morskiego Darłowo spółka z o.o. mieściła się w dwóch pokoikach w Latarni Morskiej. Teraz znajduje się w odremontowanym budynku byłej siedziby Stacji Ratownictwa Morskiego SAR przy ul. Wilków Morskich 17. Na jej otwarcie przybyli: burmistrz miasta - Arkadiusz Klimowicz, zastępca burmistrza Elżbieta Karlińska, radni, kapitan portu Darłowo – Bogdan Janiczak – kierownik Stacji Ratownictwa Morskiego SAR - Bogdan Sajko, Komendant Straży Granicznej - kpt. Mikołaj Kaczanowicz, prezes Rady Interesantów Portu Darłowo, rada nadzorcza spółki ZPMD, pracownicy zarządu portu.

Minęło już 8 lat od czasu gdy został skomunalizowany port Darłowo. Z tej okazji dyrektor Zarządu Portu Morskiego Darłowo - Jerzy Buziałkowski przedstawił główne zmiany jakie się dokonały w tym okresie.

Zarząd Portu Morskiego Darłowo został utworzony uchwałą Rady Miejskiej z 28 października 1999 r. z kapitałem założycielskim w wysokości 30 tys. zł. Obecnie ta komunalna spółka jest właścicielem kapitału w wysokości 4.424 tys. zł. Obszar portu w Darłowie obejmuje 113,6565 ha, z tego do ZPMD należy 27,4808 ha, co stanowi 24,18 ogólnej powierzchni portu. Łączna długość nabrzeży razem z falochronami wynosi 6021,8 m. ZPM Darłowo administruje 21 nabrzeżami o łącznej długości 3596,3 m, co stanowi 59,72 % długości wszystkich nabrzeży.

Do ważniejszych przedsiębiorstw działających na terenie portu należą: Stocznia Remontowa M&W; Wytwórnia Sieci - Baltic – Net; Przetwórnia Ryb – Pirs; Magazyny Zbożowe PZZ Stoisław; Skład i Eksport Pelletów – „Furel”; Przedsiębiorstwo Przeładunku Węgla - Saled.

Oto jak wyglądał ruch statków handlowych w porcie na przestrzeni minionych ośmiu lat: 2000 r. – 27; 2001 r. – 19; 2002 r.- 11; 2003 r. – 10; 2004 r. -2; 2005 r.- 27; 2006 r. – 45; 2007 r. – 37. W darłowskim porcie oprócz ryb przeładowywano głównie zboża, pelety i węgiel. W roku 2007 przywieziono 35.926,599 ton i wywieziono 20.548,350 ton.

W porcie stacjonuje 45 jednostek rybackich. W latach 2005 – 2006 zlikwidowano 20 jednostek rybackich. Dla potrzeb rybaków na ukończeniu jest Centrum Pierwszej Sprzedaży Ryb.

Oprócz funkcji handlowej i rybackiej darłowski port zajmuje się przewozami pasażerskimi turystów do portu Nexo na duńskim Bornholmie. Corocznie około 6.000 turystów poprzez tutejszy terminal morski odwiedza wyspę Bornholm. Coraz bardziej także rozwija się wędkarstwo morskie zarówno kutrowe jak i łodziowe. W darłowskim porcie 9 kutrów stale i 5 sezonowo zajmuje się wędkarskimi połowami morskimi. Znacznie więcej szczególnie podczas zawodów wyrusza wędkarzy łodziami motorowymi na połowy belony i dorsza. Tak więc stojące do niedawna tyłem do morza miasto, teraz odwrócone jest przodem do horyzontu. Właśnie zza tego horyzontu coraz więcej przypływa do portu w Darłowie zagranicznych żeglarzy. W roku ubiegłym Darłowo odwiedziło ponad 200 jachtów. Do niedawna od 2002 roku mieli oni do dyspozycji jeden kontener sanitarny. Obecnie od ubiegłego roku mają do dyspozycji drugi z pralką i zapleczem kuchenno - sanitarnym oraz całodobowym dostępem do Internetu.

Główny właściciel portu jakim jest miasto dużo inwestuje w jego infrastrukturę. W latach 2007 – 2008 w dwóch etapach zmodernizowano 2800 m nabrzeży portowych i znacznie więcej dróg portowych i dojazdowych. W ramach tej ponad 10 milionowej inwestycji zostanie także wykonana zapora przeciwpowodziowa.

Miasto wraz z zarządem portu planuje dalsze portowe inwestycje. Będą to m.in. : budowa mariny na 50 jachtów, budowa dróg dojazdowych do portu od drogi krajowej z Karwic oraz  budowa i modernizacja nabrzeży.

Po przecięciu wstęgi o dalszych planach związanych z portem mówił burmistrz miasta Darłowa Arkadiusz Klimowicz. Dotyczy to przede wszystkim rozważenia możliwości przejęcia nierentownych i wykorzystanych w niewielkim stopniu elewatorów zbożowych od PZZ Stoisław położonych w porcie wewnętrznym. Oczywiście pełniłyby one w dalszym ciągu rolę magazynów zboża dla rolników z terenu powiatu sławieńskiego.

Nowa siedziba portu jest funkcjonalna i leży w niewielkiej odległości od nabrzeża. Jej korytarze zostały gustownie ozdobione dawnymi widokami darłowskiego portu.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 3/2008

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl