Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Zlot kolekcjonerów militariów pełen atrakcji i manewrów

Przez tydzień od 23 do 29 czerwca 2008 r.  trwał tegoroczny jubileuszowy X Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych w Darłowie. Na kilkunastu hektarach w Darłówku Wschodnim na tzw. „Patelni” pomiędzy morzem, parkiem wodnym i pobliską farmą wiatraków rozłożyło się obozowisko największego w Europie militarnego festynu. Wzięło w nim udział około tysiąca miłośników militariów ze swoimi pojazdami wojskowymi z wielu zakątków Europy. Najdalsze miejsce skąd przybyli ze swym pojazdem na zlot była Andora, leżąca na granicy hiszpańsko – francuskiej. Na zlocie cząstkę swej kolekcji militarnej prezentował Witold Waluś z RPA.

W czwartek 26 czerwca br. spora część uczestników jubileuszowego zlotu wzięła udział w prologu powiatowym. Parada pojazdów wojskowych przebiegała na trasie: Darłówko - Zakrzewo Górne – Zielnowo – Krupy – Darłowo.

Uroczyste otwarcie zlotu nastąpiło na scenie zlotowej 27 czerwca w samo południe.  Otworzyli go burmistrz miasta Darłowa Arkadiusz Klimowicz i starosta powiatu sławieńskiego Andrzej Lewandowski. Pomysłodawcy i organizatorzy MZHPW - Marian Laskowski oraz bracia Maciej i Stanisław Kęszyccy otrzymali od burmistrza kwiaty i gratulacje za organizację zlotów i spotkań kolekcjonerów militariów nad morzem w Darłówku. Jednocześnie burmistrz Darłowa zapowiedział, że XI Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych odbędzie się w tym samym miejscu w Darłówku Wschodnim. Tego dnia rozpoczął się także II Festiwal Piosenki Wojskowej.

Na zlot przybyli: Anglicy, Niemcy, Amerykanie, Szwedzi, Rosjanie, a nawet Australijczyk i oczywiście Polacy - wylicza Marian Laskowski, główny organizator tej imprezy.

Podobnie jak w latach poprzednich odbyła się prezentacja ciekawych wojskowych pojazdów jedno i wielośladowych. Turyści i uczestnicy zlotu mieli okazję obejrzeć m.in.: amerykański czołg Sherman, przedwojenne motocykle „Sokół”, ruchome wyrzutnie pocisków kierowanych,  pojazdy opancerzone wielu armii w tym dwusekcyjny opancerzony pojazd amfibia na gąsienicach typu Volvo BV-202, połączony przegubowo z przyczepą, czy przystosowany do pustynnej jazdy motocykl na gąsienicach marki NSU, czołgi niemieckie i rosyjskie oraz kolekcję militarną Marka Bullera.

W blokach rozrywkowych na zlotowej scenie koncertowali m.in.: „Karaoke Show”, „Garnizonowy dance”, zespołu Farel Got, CT, Manson Band oraz słynna grupa T S A ! Na zlocie działało:  kasyno, kuchnia polowa i cieszące się powodzeniem kino zlotowe.

W sobotę 28 czerwca najważniejszą imprezą była wielka parada historycznych pojazdów wojskowych i ich właścicieli w stosownych mundurach na darłowskim rynku. Przez ponad dwie godziny błyskały flesze, nagrywały kamery, a widzowie fotografowali się w towarzystwie kolekcjonerów militariów. Najładniej prezentowali się ubrani na biało admirał i oficer Marynarki Stanów Zjednoczonych. Uczestniczący w pokazie Polacy ubrani byli w mundury przedwojennych WP, mundury WP walczących na Zachodzie, komandosów, czołgistów, anty terrorystów, a nawet płetwonurka i pielęgniarki. Wojska rosyjskie i radzieckie reprezentowane były przez galowe i polowe mundury oficerskie i żołnierskie, zarówno kobiece jak i męskie. Chyba najwięcej kręciło się jednak osób ubranych we wszelkiego rodzaju mundury niemieckie: Wehrmachtu, Bundesmarine, SA itd. 

Na czołgowisku odbył się pokaz ciężkiego sprzętu inżynieryjnego, prowadzenia wykopów oraz rozkładania pontonowego mostu czołgowego nad wykopanym kanałem. Przeprowadził go Club Military Wschód – Zachód. Tego samego dnia odbyła się inscenizacja batalistyczna z udziałem grup rekonstrukcyjnych m.in z Lubuskiego Towarzystwa Rekonstrukcji. Pokazali oni „Potyczkę o zdobycie Darłowa”. Walki zakończyły się zwycięstwem wojsk rosyjskich i polskich nad Niemcami. Przez cały czas odbywały się dyskoteki i konkursy z nagrodami, którymi były zlotowe gadżety takie jak np. koszulki, znaczki, kapelusze i przejażdżki czołgiem oraz samochodem opancerzonym. Wybory Mokrej miss Zlotu odbyły się o godz. 22. Nocą o godz. 24 odbył się także pokaz fajerwerków. Oficjalne zamknięcie zlotu, rozdanie nagród i podziękowań nastąpiło w niedzielę 29 czerwca o godz. 12. Wiele cennych informacji o zlotach historycznych pojazdów wojskowych w Darłowie ukazało się w specjalnym 32 stronicowym dodatku do Dziennika Bałtyckiego. Zlotowi towarzyszył jak zwykle wielki militarny bazar. Można na nim było kupić: pojazdy, części, broń, nieśmiertelniki, umundurowanie i unikalne wyposażenie wojsk wszelkich armii.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 6/2008

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl