Darłowo - Darłówko
Pilot - Darłowo
Czyli proponowana
trasa |
Szanowny Turysto i Wczasowiczu Serdecznie witamy Cię w Królewskim Mieście Darłowo. |
START: ul. Zamkowa
Muzeum Zamek Książąt Pomorskich - powstał w II połowie XIV w., za panowania księcia Bogusława V i Elżbiety, potomnej Kazimierza Wielkiego. Wzniesiony na planie prostokąta. Zbudowany z czerwonej cegły posiadał 23 m wieżę wjazdową i mury zewnętrzne o wysokości 14 - 16 m. Przeznaczony na siedzibę książęcą, mimo wielokrotnych przebudowań i rozbudowy, w głównych swych założeniach przetrwał do dnia dzisiejszego. Na zamku w Darłowie urodził się jeden z największych Europejczyków - Eryk - król Danii, Szwecji i Norwegii. W historii zapisał się jako postać barwna i awanturnicza, znany także jako Ostatni Wiking Bałtyku.
Niecodzienną, szczególnie dla dzieci atrakcją darłowskiego Zamku jest dwugłowe cielę, które urodziło się najprawdopodobniej we wsi Janiewice w powiecie sławieńskim w roku 1919. Ponadto w muzeum można zobaczyć: dziesięciopolowy Herb Książąt Pomorskich ustanowiony na początku XVI w., przedstawiający tarczę nakrytą hełmem szczecińskim podtrzymywaną przez dwóch dzikich mężów (pomorskiego i rugijskiego) w hełmach, portrety wszystkich mieszkańców darłowskiego Zamku, zmumifikowanego kota, technologię powstawania budowli ryglowych (mur pruski), mapę Pomorza, pieczęci miejscowych cechów, najstarsze zachowane plany Miasta Darłowo, miejscowe medale okolicznościowe, pamiątki przywiezione z Dalekiego Wschodu, łoże Króla Eryka, meble barokowe i neobarokowe oraz wiele innych pamiątek stanowiących dziedzictwo minionych lat.
Kierunek: ul. Powstańców Warszawskich
docelowo ul. Bogusława X
Kościół Św. Jerzego - wzniesiony na przedmieściu Wieprzańskim (XV w.), ze względu na swoją lokalizację (położenie poza murami miejskimi) oraz bezpośrednie sąsiedztwo Szpitala Ducha Świętego kościół ten przeznaczony był dla wiernych, cierpiących na ubóstwo, różnego rodzaju choroby w tym - trąd. Stąd też znany jest jako kościół dla trędowatych.
Kierunek: ul. Powstańców Warszawskich
docelowo Pl. Kościuszki.
Pomnik Rybaka (fontanna) - znajduje się na darłowskim rynku od 1919 roku. Wykonany przez sławieńskiego rzeźbiarza Willhelma Grossa, pomnik ku czci ludzi morza. Na uwagę zasługują cztery, spiżowe, wmurowane tablice z historii miasta. Fundatorem fontanny był największy darłowski armator Hamptenmacher, którego dom znajduje się na skrzyżowaniu ul. Powstańców Warszawskich z Rynkową. Na uwagę zasługuje widniejący na budynku napis: „ANNO 1604” oraz statek pozbawiony takielunku. Niektóre źródła podają, że podczas jednej z powodzi, która nawiedziła Królewskie Miasto, poziom wody sięgał właśnie do tego miejsca. Najprawdopodobniej był to tylko symbol, charakteryzujący zawód właściciela.
Ratusz - usytuowany w centrum miasta w pn. - zach. pierzei rynku (pl. T. Kościuszki). Budynek renesansowo - barokowy (XVIII w.), dwukondygnacyjny z zasługującym na szczególną uwagę portalem wejściowym. Obecnie Ratusz pełni funkcję siedziby władz miejskich Miasta Darłowo.
Kościół Mariacki - najstarszy, gotycki zabytek Darłowa. Początki jego budowy sięgają XIII w. Mimo wielokrotnych modernizacji, licznych żywiołów które nawiedzały miasto, nie zatracił on pierwotnych założeń do dnia dzisiejszego. Postawiony na planie prostokąta jest budowlą ceglaną, nieotynkowaną, trójnawową, typu bazylikowego. Nawy boczne podtrzymywane są skarpami. Prezbiterium dwuprzęsłowe zamknięte trójbocznie. Między nawami bocznymi, na planie kwadratu, umieszczona została wieża o wysokości 60 m. Na szczególną uwagę zasługuje mieszczące się w kościele Mauzoleum Pomorskie z sarkofagami Króla Eryka, Elżbiety, żony ostatniego Księcia Pomorskiego i Jadwigi - Księżniczki Pomorza. Lapidarium z zabytkowymi krzyżami, figurami i nagrobkami, barokowa ambona oraz główny witraż w prezbiterium z XIX w.
Powrót do ul. Powstańców Warszawskich
kierunek ul.O.D. Tynieckiego
Brama Kamienna zwana Wysoką - jedna z trzech bram, która ocalała do dziś. Pozostałość po dawnych obwarowaniach miejskich, które otaczały miasto 1500 m murem. Odbudowana w 1732 roku. Postawiona na planie kwadratu, czterokondygnacyjna z ostrołukowym przejazdem. Przykryta dachem namiotowym, czterospadowym, krytym dachówką. Zdobiona ostrołukowymi blendami, pomalowanymi na biało.
Kierunek - ul. Św. Gertrudy
Kościół Św. Gertrudy - na podstawie, rozmaitych dokumentów i zapisków historycznych szacuje się, iż kościół ten powstał na przełomie lat 1450 - 1460. Stylem nawiązuje więc do architektury gotyku. Swoistym kształtem przypomina rotundę, stanowiąc przykład skandynawskiego gotyku, wyjątek na całym Pomorzu, jedyny tego typu obiekt w Polsce.
Kościół ten był kaplicą cmentarną i pełnił tę funkcję do 1990 roku. Powstał na planie sześciokąta, z dwunastokątnym niższym obejściem, o bokach na przemian dłuższych i krótszych. Budynek oplatają trzyschodkowe skarpy, odchodzące prostopadle na zewnątrz, rozszerzając się ku dołowi. Wzniesiony na fundamencie kamienno - ceglanym, na którym opiera się ceglany cokół. Murowany cegłą, otynkowany i obecnie pomalowany na biało. Kościół nakrywa dach namiotowy, o trójkątnych połaciach zwieńczony bardzo wąskim, ostrosłupowym hełmem, zamkniętym kulą, krzyżem i kogutem. Najniższa część dachu dwunastoboczna, stopniowo zmierzając ku górze przechodzi w sześcioboczną, wieńcząc się w sześciobocznej wieżyczce z iglicą. Dach pokryty drewnianym materiałem - gontem. W kościele występują dwa rodzaje okien: średniej wielkości prostokątne zakończone łukowo oraz małe, okrągłe okienka zwane bulajami. Wnętrze zaskakuje bogactwem rozwiązań i form architektonicznych. Na szczególną uwagę zasługuje: prospekt organowy i gwieździste sklepienie. Patronką kościoła jest św. Gertruda - opiekunka żeglarzy, podróżnych i opuszczonych.
Tu kończy się Miejska Trasa Turystyczna Miasta Darłowo. Czas na morską przygodę - Darłówko. Można się do niego dostać na wiele sposobów. Proponujemy dwa z najatrakcyjniejszych: spacer bulwarem wzdłuż rzeki Wieprzy lub rejs Tramwajem Wodnym (przystań ul. Wenedów).
Kierunek: Darłówko (ul. Powstańców Warszawskich - Morska - Conrada - Kąpielowa - Wschodnia)
Darłówko - nadmorska dzielnica Darłowa, znany ośrodek wczasowy i port rybacki przy ujściu Wieprzy do Bałtyku. Szeroka plaża o jasnym drobnym piasku, piękne lasy sosnowe i wspaniały mikroklimat sprawiają, że wypoczywa tu wielu turystów.
W Darłówku znajduje się: 22 - metrowa, najdalej wysunięta na wschód latarnia morska zaliczana do latarni Wybrzeża Zachodniego. Usytuowana przy wejściu do portu, w Darłówku Wschodnim tuż u nasady falochronu. Pierwsze informacje o latarni pochodzą z roku 1715, kiedy to nakazano ustawić światła po obu stronach rzeki Wieprzy. Dopiero 170 lat później, w roku 1885 u początku falochronu wschodniego, wybudowano stację pilotów. Był to niewysoki, parterowy budynek, z czerwonej cegły, do którego od strony plaży, przylegała wybudowana na planie kwadratu, dwukondygnacyjna wieża. Kolejnych modernizacji obiektu dokonano w 1927 roku, dobudowując kolejne, trzecie piętro wieży, zwieńczone laterną z białą, stalową kopułą i galeryjką. Latarnia w niezmienionym stanie dotrwała do dnia dzisiejszego. Obecnie stanowi jedną z licznych atrakcji Królewskiego Miasta Darłowo.
Most Rozsuwany im. Kapitana Witolda Huberta - łączący dwie strony Darłówka
Wiatraki - zabytek techniki, stanowiące pierwszą, profesjonalną farmę wiatrakową w Polsce. Ze względu na panujące w tym miejscu dogodne warunki atmosferyczne i wiejący przez 363 dni w roku wiatr, lokalizacja ta stała się miejscem idealnym dla ekologicznej inwestycji. Pierwsze wiatraki pojawiły się w 1999 roku. Początkowo było ich pięć (mniejsze). Obecnie, w tym miejscu, znajduje się łącznie czternaście wiatraków, z czego największą atrakcję stanowią te o kolosalnych wymiarach. 80 - metrowe giganty, o 45 m łopatach mielących wiatr wzbogaciły krajobraz Darłowa, wytyczając kolejną trasę spacerową, dostarczającą niezapomnianych wrażeń.