Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Ziemia Darłowska

Średniowieczny Szlak Cystersów w Gminie Darłowo

OPIS SZLAKU

 

Bukowo Morskie - zostało zasiedlone przez cystersów sprowadzonych z Meklemburgii, z Dargun. Pierwsze nadania książęce miały miejsce w latach 1248 – 1253, a lokacja związana jest z darowizną Księcia Świętopełka II, który ufundował tu klasztor cystersom. Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa z XIII/XIV wieku, styl gotycki. Wnętrze zawiera północno gotycki tryptyk, gotyckie epitafium i renesansową ambonę z XVII wieku. Przykościelny dawny park dworski z rzeźbą Wilhelma Grossa. Miejscowość włączona w „Europejski Szlak Cystersów”
W lipcu Coroczny „Turniej Cysterski o beczkę miodu pitnego”.

Dobiesław - wieś kościelna (opacka) i chłopska o metryce średniowiecznej, założona w latach 70-tych XIII wieku przez bukowskich cystersów. Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej z XV wieku, styl gotycki . Wnętrze zawiera kropielnicę granitowa z XV wieku, dzwon z 1805 roku. Ogrodzenie placu przykościelnego wykonane z eklektycznych i secesyjnych metalowych kojców.

Jeżyce - Pierwsze nadania książęce miały miejsce w latach 1248 – 1253. Z architekturą sakralną związane są budynki dawnych pastorówek, które zachowały się i pełnią funkcje plebani .Kościół p.w. M.B. Ostrobramskiej z XIX wieku, neogotycki, murowany, jednonawowy. Pomnik żołnierzy niemieckich poległych w I Wojnie Światowej.

Słowino Rezerwat Słowińskie Błota - W obrębie zespołu leśnego z przewagą buków i dębów znajduje się rezerwat "Słowińskie Błota". Jest to najlepiej zachowane w Polsce torfowisko wysokie typu bałtyckiego z ogromną ilością różnorodnych gatunków flory i fauny.

Słowino Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Św. Murowany, jednonawowy, który w 1808 roku w czasie pożaru wsi spłonął został odbudowany w latach 70-tych XIX wieku. Przy kościelnym lapidarium Rzeźba Wilhelma Grossa wraz z aleją lipową.
Wieś o licznych zagrodach w charakterze szachulcowym.
Coroczny lipcowy festyn ludowo- rzemieślniczy „Budowa Chaty”

Boleszewo – kościół ewangelicki, rzymsko – katolicki p.w. Najświętszego Serca Jezusa, wieża ok. 1500 r.

Stary Jarosław –Kościół p.w. Św. Krzyża z XIV wieku, styl gotycki, murowany, jednonawowy. Wnętrze zawiera ołtarz,. ambonę, rzeźbę „Chrystus Ukrzyżowany” z XVII wieku. Styl barokowy, kropielnica granitowa z XV wieku. Dawny cmentarz-obecnie plac przykościelny z zachowanymi fragmentami metalowych kojców, cokołów, metalowych krzyży.

Stary Jarosław – „antyki ziemi darłowskiej - kolekcja naszych przodków” - Tadeusz Konieczny tel. 695 843 808

Krupy Kościół p.w. M.B. Ostrobramskiej z XIV wieku, styl gotycki, , murowany, jednonawowy,. Wnętrze zawiera ołtarz główny, ambonę z baroku oraz rzeźbę „Grupa Ukrzyżowania” z początku XVI wieku. Zachowane nieliczne zagrody szachulcowe z XIX w.

Kowalewice Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1879 roku, styl neogotycki, murowany, jednonawowy.
Pomnik żołnierzy niemieckich poległych w I Wojnie Światowej. w formie słupa zwieńczonego krzyżem maltańskim.

Kowalewiczki - Wiatrak z XVII wieku, drewniany, typ holenderski, obrotowy.

Barzowice Panorama punkt widokowy -położone w północno - wschodniej części Gminy. Zabudowa wsi zlokalizowana jest na północnym stoku wydłużonego garbu morenowego. Na południowy wschód od niej wznosi się najwyższy szczyt tej części moreny "Barzowicka Góra" o wysokości 72 m n.p.m. Piękne zachody słońca na tle jeziora Kopań i Morza Bałtyckiego

Barzowice Kościół p.w. Franciszka z Asyżu z XV wieku, styl gotycki, murowany, jednonawowy, Wnętrze zawiera szafkę ścienną gotycką z XV wieku. Nielicznie zachowane budownictwo zagrodowe.

Palczewice Park Dworski - Największy i najbardziej okazały park o charakterze krajobrazowym z końca XIX wieku o pow. 2 ha, drzewostan liściasty, 12 gatunków drzew.

Cisowo Kościół p.w. Stanisława Kostki z 1321 roku, styl gotycki, murowany, jednonawowy. Wnętrze zawiera barokową ambonę i ołtarz główny, ławy renesansowe , kropielnica z XIV wieku. Nieliczne zachowane budownictwo zagrodowe.

Miasto Darłowo - W latach 1352 - 1372 powstał reprezentacyjny Zamek Książąt Pomorskich , który był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, pełnił rolę siedziby książęcej, obecnie siedziba Muzeum Regionalnego. Kościół Mariacki z XIV wieku. Sanktuarium matki Boskiej Fatimskiej. Do najciekawszych zabytków kościoła należą sarkofagi książąt pomorskich: Eryka I, księcia pomorskiego i króla Danii, Szwecji i Norwegii; Elżbiety, księżniczki duńskiej, zmarłej w 1653 roku oraz księżnej Jadwigi, córki Elżbiety Duńskiej. Kościół Świętej Gertrudy- Jest to wyjątkowy na całym Pomorzu kościół gotycki kryty gontem. Jego budowę datuje się na lata 1450 -1460, czyli na okres pobytu króla Eryka w Darłowie (1449 -1459). Na uwagę zasługuje neobarokowy prospekt organowy z 1912 roku i organy z 1860. Kościół Świętego Jerzego jest trzecim z zachowanych średniowiecznych kościołów w Darłowie ,jest murowany, otynkowany , zbudowany w XV wieku. Brama Wysoka - XIV-wieczna baszta, zwana też Bramą Kamienną albo Murowaną Pomnik Rybaka - Pomnik pełniący także rolę fontanny znajduje się niemal w centrum starego miasta, tuż obok ratusza. Pomnik ten został zaprojektowany przez znanego niemieckiego artystę - Wilhelma Grossa, w 1919 roku i został wystawiony ku czci ludzi morza. Gotycki Ratusz – Przebudowany w 1725 roku. Na uwagę zasługuje pozostały po poprzednim ratuszu renesansowy portal, znajdujący się nad drzwiami wejściowymi. Przedstawia on herb miasta - gryfa z ogonem ryby i napisem po łacinie.

Bobolin - Wieś została nadana zakonowi cystersów w Bukowie Morskim w 1267 roku. Była najdalej na północ wysuniętą wsią opacką. Tajny Poligon Hitlera –Założony w latach 1935-39 . Dokonywano prób największego działa świata, gigantycznej armaty „Dory” o kalibrze 800 mm . Masa armaty 1350 ton donośność 40 km . Przebijała płyty stalowe 1,2 m. Próby obserwował Adolf Hitler wraz ze swoją świtą. Po poligonie pozostał grzebieniowy mur o długości 2000 m i wysokości 12 m. Trzy stanowiska artyleryjskie przy wejściu na plażę oraz bunkry na wydmach.

Dąbki - Najstarsza wzmianka o wsi pochodzi z roku 1493. Dawniej osada rybacka, obecnie miejscowość turystyczna o walorach leczniczych. Z zabytkowej zabudowy wsi pozostała jedynie jedna chata rybacka (mur pruski), która została odrestaurowana i znajduje się przy ul. Sztormowej 4 . Coroczne Regaty klasy Open o puchar Wójta Gminy Darłowo w Żeglarstwie i Windsurfingu.

Dąbki - „Regionalna Izba Tradycji – Pamięć Pokoleń” ul. Wczasowa 10, Bogumiła i Jan Górscy tel. 094 314 86 03

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl