Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Arkadiusz Klimowicz - Burmistrz Miasta Darłowo

Blisko, coraz bliżej

Darłowo już niebawem może otrzymać aż 27 milionów złotych dotacji! Pieniądze będą pochodzić z Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIŚ). Unijna dotacja wesprze darłowską „inwestycję 1000-lecia”. Chodzi o zadanie „Rozbudowa Portu Morskiego w Darłowie oraz poprawa dostępu z sieci dróg krajowych i wojewódzkich”.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego 21 maja oficjalnie poinformowało o rozpoczęciu konsultacji społecznych listy nowych projektów proponowanych do sfinansowania z POIŚ. Jest to wstęp do ostatecznego umieszczenia darłowskiej inwestycji wśród inwestycji, które będą miały zagwarantowane finansowanie. Rozporządzenie w tej sprawie minister rozwoju regionalnego ma wydać do końca lipca.
Rozbudowa portu morskiego ma orientacyjnie kosztować 32,6 mln złotych, a szacunkowa kwota dofinansowania wyniesie 27,71 mln (85%). Na co pójdą pieniądze? Przede wszystkim na budowę nowej drogi o długości ok.
dwóch kilometrów łączącej port handlowy z drogą krajową nr 37 (szosa karwicka) i drogą wojewódzką nr 203 (Darłowo - Dąbki). Ta dwukilometrowa szosa będzie pierwszym elementem docelowej obwodnicy miasta. Prócz tego planuje się budowę ok. 1 km dróg wewnątrz portu, remont istniejących nabrzeży handlowych (415 metrów), budowę 200 metrów nowego nabrzeża portowego i poszerzenie tzw. obrotnicy portowej.  Roboty budowlane przy inwestycji planowane są na lata
2010-2013. Po ich zakończeniu do darłowskiego portu handlowego będą mogły zawijać większe statki. Ma być ich też więcej.
Budowa nowej drogi do portu umożliwi bezkolizyjny dowóz i wywóz ładunków. Jak podkreśla burmistrz Arkadiusz Klimowicz niejako przy okazji poprawi się również dojazd do Darłówka Zachodniego - głównej dzielnicy turystycznej Darłowa. Dwukilometrowa jezdnia do portu będzie
mieć siedem metrów szerokości, 3-metrowy chodnik i dwumetrowy pas zieleni.
Burmistrz zapowiada, że nowa droga będzie jednocześnie arterią uzbrajającą kilkadziesiąt hektarów pod planowaną przez miasto przemysłową strefę inwestycyjną.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że rozbudowa portu morskiego w Darłowie jest jedynym projektem proponowanym przez ministerstwo do uzupełnienia listy podstawowej w ramach działania wiązanego z rozwojem transportu morskiego.
- Jestem niezmiernie szczęśliwy, że prawie dwuletnie zabiegi bardzo przybliżyły nas do sukcesu. - cieszy się A. Klimowicz.

Arkadiusz Klimowicz:
Sukces Darłowa był możliwy dzięki zmianie klimatu politycznego wokół darłowskiego portu. Poprzedni rząd inwestycje dotyczące naszego portu handlowego początkowo umieścił na liście rezerwowej, a później wogóle wykreślił z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”.
Obecny rząd zauważył potencjał tkwiący w naszym porcie handlowym.
Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk i wiceminister Anna Wypych-Namiotko zadecydowali o rekomendacji naszego projektu Ministerstwu Rozwoju Regionalnego. Olbrzymią rolę w naszym sukcesie odegrał poseł i wiceminister Stanisław Gawłowski. Jego starania i zabiegi jako parlamentarzysty z tego okręgu są nie do przecenienia. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu serdecznie dziękuję.

 

Krzysztof Walków
Darłowo, ED 7/2008

Planowana strefa inwestycyjna

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl