Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Sarkofag króla Eryka Pomorskiego

Darłowo uczci króla Eryka

W przyszłym roku mija 550 lat od śmierci władcy Skandynawii i Pomorza króla Eryka. Tyle samo lat upływa od zawarcia ślubu Eryka z piękną Cecylią, co potwierdzają kartuzi w swej zakonnej kronice. Darłowo, a właściwie Muzeum Zamku Książąt Pomorskich zamierza uczcić tę rocznicę w dwójnasób. Po pierwsze w niszy zamku Eryka zostanie wmurowany śpiżowy gołąb – przynoszący temu cesarzowi północy szczęście. Po drugie dyrektor Jerzy Buziałkowski nawiązał współpracę z dyrektorem Pommersches Landmuseun w Greifswaldzie Uwe Schröderem w celu zorganizowania wielkiej  międzynarodowej wystawy poświęconej królowi Erykowi Pomorskiemu. Wystawa zawierałaby eksponaty z krajów skandynawskich, niemieckich i z Polski. Obaj dyrektorzy wystąpiliby pisząc stosowne programy o dotację ze środków unijnych rzędu kilkuset tysięcy euro. Takie wielkie przedsięwzięcie wymaga jednak sporo czasu i przygotowań. Dlatego wystawa zostanie udostępniona widzom dopiero w roku 2010. Czy pierwsza zostanie pokazana w Darłowie czy w Greifswaldzie jeszcze nie uzgodniono. Na wniosek dyrektora Jerzego Buziałkowskiego wstawiono do programów zakup i montaż super nowoczesnych urządzeń zabezpieczających ekspozycję w Darłowie. W ramach realizacji programów zapewne dojdzie również do renowacji sarkofagu króla Eryka umieszczonego w kaplicy pod wieżą w Kościele Mariackim.

Zdaniem członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Darłowskiej, z okazji 550 - lecia śmierci prekursora Unii Europejskiej Eryka Pomorskiego warto rozpocząć starania o wybicie okolicznościowej monety z podobizną Eryka oraz wydania znaczka pocztowego i koperty. Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Darłowie Waldemar Śmigielski zapowiedział już, że w przyszłym roku wybije specjalne medale poświęcone królowi Erykowi, które będą wręczane uczestnikom Biegu Eryka.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 7/2008

Podobizna władcy Skandynawii Eryka Pomorskiego wykonana w Budapeszcie podczas spotkania trzech cesarzy w roku 1424Portret Eryka Pomorskiego

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl