Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 12104534, w sierpniu 10728, dziś 311; on-line: 36

Echo Darłowa

Marek Krajewski czyta fragment swej książki związany z Darłowem

Marek Krajewski

Marek Krajewski urodził się 4 września 1966 r. we Wrocławiu, Tam spotkali się i pobrali jego rodzice: przybysz z centralnej Polski i Kresowianka. Tu w 1985 r. ukończył IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego i skończył studia w Uniwersytecie Wrocławskim. Następnie już jako dr habilitowany filologii klasycznej i specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego wykładał na tej uczelni gramatykę łacińską.  Od kilku lat Marek Krajewski jest bez wątpienia najsłynniejszym polskim autorem książek o tematyce kryminalnej. Rozgłos zdobył serią kryminałów o Eberhardzie Mocku pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji. Jego styl łączy w sobie elementy czarnego kryminału i horroru oraz nawiązuje do najlepszych tradycji gatunku. Kryminały Krajewskiego rozgrywają się w dokładnie zarysowanych realiach topograficznych i historycznych miasta Breslau (Wrocławia). Na I - serię jego sensacyjnych powieści kryminalnych składają się: Śmierć w Breslau (1999) Koniec świata w Breslau (2003) Widma w mieście Breslau (2005), Festung Breslau (2006) oraz Dżuma w Breslau (2007).

Akcje jego powieści rozgrywają się w okresie międzywojennym głównie w Breslau (Wrocławiu). W serii kryminalnej Marka Krajewskiego bohaterem jest Eberhard Mock – radca kryminalny wrocławskiej policji, który tropi morderców i przy tej okazji przeżywa dziesiątki przygód. Pisarz dba o realia, klimat przedwojennych wrocławskich zaułków, szczegóły akcji i precyzję dialogów.

Marek Krajewski zdobył Paszport „Polityki” (2005), Nagrodę Księgarzy „Witryna” za najlepszą książkę 2005 roku oraz Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej 2003 roku. Wkład Krajewskiego w promocję Wrocławia w jego twórczości został uhonorowany w czerwcu 2008 roku, gdy pisarz został wybrany Ambasadorem Wrocławia i otrzymał „Miecz Św. Doroty”. W styczniu 2008 roku, wspólnie z Mariuszem Czubajem, wydał kryminał Aleja samobójców. Akcja książki dzieje się w czasach współczesnych w Gdańsku. Nadkomisarz Jarosław Pater rozwiązuje zagadkę brutalnego morderstwa, popełnionego w domu starców. Książka ma stanowić początek nowego cyklu, którego kolejny tom autorzy zapowiadają na 2009 rok.

Ksiązki Marka Krajewskiego tłumaczone na 14 języków, doczekały się już wydań między innymi w: Niemczech, Francji, Holandii, we Włoszech i Wielkiej Brytanii, w Rosji, na Litwie i Ukrainie oraz w Słowacji. W toku są przekłady na języki: hebrajski, szwedzki i chorwacki. Jeden z czołowych europejskich reżyserów zamierza nakręcić film oparty na motywach jego powieści kryminalnych.

Marek Krajewski jest związany z Darłowem rodzinnie. Jego żona Małgorzata Krajewska jest rodowitą darłowianką. W pisarstwie Marka Krajewskiego obecne są również wątki darłowskie, m.in. w powieści “Widma w mieście Breslau",  w opowiadaniu "Darłowskie śledztwo Eberharda Mocka" oraz w popularnym blogu internetowym prowadzonym przez pisarza.

Pierwszy raz w Darłowie byłem w czasie stanu wojennego w 1982 roku, gdy miałem 16 lat wyznał znany literat Marek Krajewski. Z Dąbek gdzie z kolegą rozbił namiot, musiał iść na piechotę do Darłowa, aby zameldować się w Urzędzie Miasta. Taki obowiązek mieli wszyscy, którzy przebywali w strefie nadgranicznej. Zrobił sobie z tego okresu zdjęcie na moście nad rzeką Grabową. Do Darłowa pisarz czuje wielki sentyment. Jego żona Małgorzata z domu Skoczek pochodzi z Darłowa. Tu mieszkała do 15 roku życia. W Darłowie mają rodzinę i chętnie tu przyjeżdżają z różnych okazji wspominał pisarz Marek Krajewski podczas spotkania autorskiego w hotelu „Apollo” w Darłówku.

W powieści p.t. „Widma w mieście Breslau” pewien fragment akcji dzieje się w Darłówku w okresie osiemnastu dni września w 1919 roku. Detektyw Eberhard Mock wraz ze swą kochanką Eriką w Domu Zdrojowym Fridrichbad, w Darłówku, w wygodnym hotelowym łóżku przeżywa drugą młodość. Tu poznaje żywioł morski, plażę, restauracyjki i klimat jesiennego kurortu. Właśnie ten fragment swej powieści odczytał wspaniałym radiowym głosem autor na spotkaniu z czytelnikami, które miało miejsce w tym samym hotelu (Domu Kąpielowym), gdzie działa się akcja ksiązki również we wrześniu, lecz 88 lat później.

Natomiast w opowiadaniu Darłowskie śledztwo Eberharda Mocka akcja rozgrywa się w przedwojennym Darłowie (Rügenwalde). Autor z pietyzmem opisał ówczesne darłowskie realia i po mistrzowsku rozwiązał zagadkę tajemniczego zaginięcia syna wrocławskiego kupca.

Od ponad dwóch tygodni Marek Krajewski pisze w darłowskim porcie nową tajemniczą książkę.

Obecne spotkanie autorskie z Markiem Krajewskim będzie drugim z cyklu spotkań, jakie się z nim odbyły w Klubie Apollina w hotelu „Apollo” w Darłówku przy ul. Kąpielowej.  Spotkanie z pisarzem zorganizowane przez miasto odbędzie się w piątek 12 września, o godzinie 18. Wstęp wolny. Podczas spotkania autor opowie o swojej twórczości i planach wydawniczych oraz przeczyta fragmenty "Darłowskiego śledztwa...".

Miło mi poinformować państwa, że burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz wystąpił z wnioskiem do Rady Miejskiej Miasta Darłowa o przyznanie pisarzowi Markowi Krajewskiemu Honorowego Obywatelstwa. Radni ustosunkują się do tego wniosku na najbliższym posiedzeniu RM, które będzie miało miejsce w ratuszu 16 września br.

Przyjęcie w poczet honorowych obywateli miasta Darłowa tak wybitnego pisarza jak Marek Krajewski będzie dla naszego miasta zaszczytem i wyróżnieniem.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 9/2008

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl