Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Sybirackie losy prezentuje wystawa w zamku

Sybirackie losy

6.marca b.r. została otwarta wystawa okolicznościowa upamiętniająca jubileusz 75-lecia Związku Sybiraków i 15-lecia reaktywowania Związku Sybiraków w Kraju.
Zgodnie z zamysłem organizatorów - Muzeum i darłowskiego Koła Sybiraków – był to jeden z elementów programu obchodów Święta Osadników Darłowskich. Wszak wielu Sybiraków pojawiło się na Ziemi Darłowskiej jako pionierzy i właśnie obchodzą kolejną rocznicę przybycia na Ziemie Odzyskane.
Na otwarcie wystawy przybyli przedstawiciele samorządu powiatowego (członkowie Zarządu Powiatu), miejskiego (Burmistrz Miasta Darłowo), reprezentanci Miejsko-Gminnej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, młodzież oraz Sybiracy.
Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania Hymnu Sybiraków. Harcerze z drużyny „Gryfoni” (Gimnazjum Miejskie w Darłowie) oraz uczniowie Szkoły Muzycznej w Sławnie przedstawili krótki montaż poetycko-muzyczny.
Głos zabrał prezes darłowskiego koła terenowego Sybiraków – p.Janusz Kasperek, który pokrótce przybliżył historię, cele i przedsięwzięcia Związku Sybiraków.

Na otwarcie wystawy przybyła p.Wanda Radomska –człowiek skromny lecz wielkiego serca- znana kilku pokoleniom darłowian jako wieloletnia higienistka w Szkole Podstawowej nr 3 w Darłowie. Dziećmi opiekowała się również w latach wojny: jako dziecko deportowana z rodziną na Sybir, pracowała jako pielęgniarka w Polskim Domu Dziecka w obwodzie Komi. Wróciła do Ojczyzny z 240. polskimi sierotami. W 1996r. była główną organizatorką I Zjazdu Polskich Sierot Wychowanków Domu Dziecka w Obłówce – Darłówko 96.
Na Jej ręce złożone zostały podziękowania i gratulacje dla Sybiraków.

Wystawa ukazuje epizody z życia darłowskich Sybiraków (fotografie, dokumenty, wspomnienia) oraz wycinek dokumentacji, obrazującej działalność Sybiraków w Oddziale Koszalin i w Kole Terenowym Darłowo.

"Pamięć zmarłym, żyjącym pojednanie" – to przewodnie hasło Sybiraków przyświeca ekspozycji, która potrwa w darłowskim Muzeum do końca marca b.r.

 

Renata Potomska
Muzeum w Darłowie
Darłowo, ED 3/2004

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl