Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Jeszcze jedno spojrzenie na dzieje Darłowo po 1945 roku

Do poznania dziejów Darłowa z pierwszych dni zasiedlania tego miasta przez Polaków po II Wojnie Światowej, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Darłowskiej dokłada jeszcze jedną relację osoby, która tu dotarła i podjęła pracę. Tą osobą jest Amelia Łączyńska, która w połowie 1945 roku została pierwszym kustoszem darłowskiego Muzeum. Niewielu mieszkańców Darłowa słyszało o niej, jeszcze mniej wie, że napisała pamiętniki z tego okresu, a ilu Darłowiaków czytało te pamiętniki ? TPZD udało się dotrzeć do tych wspomnień. Dotyczą one pobytu Amelii Łączyńskiej w Darłowie i Sławnie na przełomie lat 1945-1946. Zawierają one opisy ludzi, zdarzeń, miejsc, sytuacji i własnych spostrzeżeń z tych ciekawych i coraz bardziej odległych czasów.

Redakcja "Echa Darłowa" będzie drukowała te wspomnienia w odcinkach, które są zawarte na 51 stronach maszynopisu. Zachęcamy mieszkańców Darłowa, i nie tylko, do zapoznania się ze spojrzeniem Amelii Łączyńskiej na tamte czasy.

TPZD dziękuje Bibliotece Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk za udostępnienie tekstu pamiętników Amelii Łączyńskiej z okresu jej pobytu w Darłowie i Sławnie, i za zgodę na druk w "Echu Darłowa".

 

Grzegorz Kubiak
Darłowo, ED 1/2004

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl