Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Tajfun

Do Darłowa w końcu ubiegłego roku dotarł z Tolkmicka nad Zalewem Wiślanym statek ratowniczy „Tajfun”. Teren zalewu jest obecnie zalodzony. Ta nowoczesna jednostka typu SAR - 1500 została zbudowana w gdyńskiej stoczni „Damen”, na licencji holenderskiej dwa lata temu. „Tajfun” ma dwa silniki strumieniowe o łącznej mocy 1350 KM. Ma 15 metrów długości i trzy osobową załogę. Może zabrać na pokład 75 rozbitków. Osiąga prędkość do 30 węzłów i płynie na zasadzie ślizgu. Na polskim wybrzeżu jest na razie w ramach Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa siedem takich jednostek. Ich miejsca postoju to: Trzebież, Świnoujście, Kołobrzeg, Łeba, Władysławowo, Górki Zachodnie i Tolkmicko (obecnie Darłowo). Są one wyposażone we wszystkie techniczne nowinki umożliwiające szybkie zlokalizowanie tonących. Są tam m.in. dwa radary, echosonda, GPS, system namierzania MHV itp. Kapitanem „Tajfuna” jest Dariusz Pyrz.
W styczniu br. ten ratowniczy statek brał udział już w dwóch akcjach ratowniczych. W dniu 7 stycznia br. tonący kuter Ust 36 nadał sygnał SOS o godz. 1456 Znajdował się wówczas 10 Mm na północ od Jarosławca. Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne wysłało do akcji ratowniczej nasz statek Tego dnia były następujące warunki pogodowe mówi kapitan „Tajfuna”: wiał wiatr SW o sile 4 - 50B, stan morza 3 - 4, temperatura powietrza (-50), temperatura wody +30 . Jak podaje fachowy poradnik IAMSAR, człowiek w takich warunkach w wodzie może maksimum wytrzymać do 1,5 godziny. Byliśmy na miejscu po 40 minutach. Jednego z rybaków podjął już z wody śmigłowiec z Darłowa, a drugiego z malej tratewki kuter Jar- 7 który był w pobliżu. Trzeciego rybaka poszukiwaliśmy od godz. 1545 do 2130 razem z innymi jednostkami. Kilkukrotnie przeczesano teren zatonięcia kutra. Znaleziono jedynie kaszorek i 5 skrzynek z tego kutra. W nocy akcja została odwołana.
W niedzielę 12 stycznia 17 Mm NW od Darłowa tonął kuter KOŁ - 38 o godz. 550 i wzywał pomocy przez UKF kę. Warunki pogodowe były bardzo ciężkie. Wiał wiatr o sile 90B, stan morza 7,padał śnieg. Wysokość fali dochodziła do 5 metrów. Załoga poinformowała, że kuter nabiera wody przez rufę i spuściła tratwę ratunkową. Równocześnie wyruszył na pomoc śmigłowiec z 29 Eskadry Lotniczej Marynarki Wojennej w Darłowie i statek ratowniczy „Szkwał” z Kołobrzegu. Pierwszy doleciał śmigłowiec i podjął całą załogę. Wyziębieni rybacy po wizycie w darłowskim szpitalu opuścili go i czują się dobrze.
 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 1/2003

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl