Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Jest w orkiestrach dętych jakaś siła?

Darłowski Ośrodek Kultury otrzymał dotację 40.000 zł w ramach konkursu programowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Infrastruktura Kultury” na zakup instrumentów tworzonej „Darłowskiej Orkiestry Dętej”.

Tradycje muzykowania w Darłowie sięgają końca lat 40-stych XX wieku. W 1946 r. miejscowy muzyk – organista i nauczyciel śpiewu Alfons Milewski założył przy parafii kościoła p.w. Najświętszej Marii Panny chór mieszany „Cecylia”, później „Hejnał” oraz przy miejscowej jednostce Państwowej Straży Pożarnej Orkiestrę Dętą. Zespół orkiestralny swoją grą uświetniał uroczystości miejskie, święta państwowe, brał udział w licznych przeglądach i festiwalach muzycznych, koncertował dla mieszkańców Darłowa i odwiedzających miasto turystów. Działalność orkiestry współfinansowana była przez Miejski Dom Kultury i darłowskie zakłady pracy. Upadek państwowych przedsiębiorstw doprowadził do rozwiązania zespołu. Reaktywacja Darłowskiej Orkiestry Dętej pozwoli m.in. na poszerzenie oferty kulturalnej miasta. Zwiększy potencjał edukacji artystycznej Darłowskiego Ośrodka Kultury. Pozwoli na wykorzystanie potencjału i zaplecza, jakim są istniejące w regionie szkoły muzyczne I i II stopnia oraz muzycy zatrudnieni w DOK lub zamieszkali w Darłowie i okolicy. Orkiestra da możliwość integracji różnych muzykujących środowisk.  Problemów związanych z utworzeniem orkiestry dętej jest moc: choćby nuty, ich koszt i niedostępność. Mamy nadzieję, że dzięki przyjaciołom przyszłego dyrygenta da się to jakoś zdobyć.Zamiar jest taki, aby stopniowo Darłowska Orkiestra Dęta stała się wizytówką miasta.

W Darłowie przydałaby się orkiestra 20-osobowa, ubrana w jednakowe stroje, grająca każdego rodzaju muzykę. Siła w orkiestrze polega na ludziach, na dobrym zgranym towarzystwie, które lubi miło spędzać czas przy muzyce. To jakby rodzina, choć zróżnicowana wiekowo i nie tylko. Jak każda musi mieć ojca i duszę mówi nam młody muzyk, uczeń Szkoły Muzycznej w Sławnie.

Poszerzenie w ostatnich latach przez Darłowski Ośrodek Kultury oferty kulturalnej, w tym dobra działalność pracowni muzycznej, w której pobiera naukę muzyki kilkunastu młodych Darłowian rocznie, bliskość szkół muzycznych w Sławnie i Koszalinie oraz uczęszczanie do nich wielu młodych mieszkańców Darłowa stało się argumentem przemawiającym za reaktywowaniem orkiestry. Zainteresowanie muzykowaniem w orkiestrze wykazują nie tylko młodzi mieszkańcy naszego miasta. Pracą w zespole zainteresowani są także byli muzycy nieistniejącej od kilku lat orkiestry.

W ramach zadania DOK planuje zakupienie instrumentów zarówno nowych (dla doświadczonych muzyków) jak i używanych (dla muzyków początkujących), co pozwoli utworzyć małą miejską orkiestrę dętą. Będzie ona w miesiącach letnich koncertować w parku nadmorskim, dając koncerty promenadowe, uświetniać uroczystości miejskie, brać udział w konkursach, przeglądach i festiwalach.

Celem reaktywowania darłowskiej orkiestry jest edukacja muzyczna - nauka muzykowania w zespole, integracja pokoleń ludzi muzykujących, udział w życiu kulturalnym miasta – koncerty dla publiczności. Zatrudniony etatowo w DOK instruktor muzyczny posiada bardzo duże doświadczenie w prowadzeniu tego typu zespołów, m.in. orkiestry dętej w Wałczu, w Miastku oraz orkiestry akordeonowej prowadzonej na terenie Niemiec w latach 90 – tych XX wieku.

Orkiestra i doświadczeni, współpracujący z nami muzycy mówi dyrektor DOK Arkadiusz Sip pozwoli rozszerzyć ofertę edukacyjną, kulturalną i artystyczną Darłowskiego Ośrodka Kultury. Mile widziane byłyby dotacje firm czy banków na działalność orkiestry, czy zakup dalszych instrumentów.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 2/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl