Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Henryk Kumpin

Żegnamy doktora Kumpina

Po długiej i ciężkiej chorobie, w wieku 81 lat, w darłowskiej filii Szpitala Powiatowego w Sławnie zmarł Henryk Kumpin, szanowany i zasłużony dla Darłowa lekarz, a także kombatant Rzeczpospolitej Polskiej - uhonorowany wieloma odznaczeniami za swoje bohaterstwo i obronę Ojczyzny w okresie II Wojny Światowej.

Henryk Kumpin syn Józefa i Heleny z domu Dąbrowskiej urodził się w Wilnie 8 marca 1928 roku. 19 września 1939 r. Wilno zajęli sowieci. Wychowany w patriotycznej rodzinie nie pogodził się z utratą niepodległości przez Polskę. Działalność niepodległościową podczas II wojny światowej rozpoczął jako szesnastoletni młodzieniec 1 marca 1944 roku w organizacji wileńskiej Armii Krajowej. Brał m.in. udział w przygotowaniu operacji „Ostra Brama”, w której Armia Krajowa zaatakowała niemieckich okupantów Wilna. Po zakończeniu wojny rodzina Kumpinów zmuszona była opuścić rodzinne Wilno i przenieść się do Szczecina.   Tu w roku 1948 Henryk rozpoczął studia w Pomorskiej Akademii Lekarskiej.

Studia na wydziale lekarskim Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie ukończył w roku 1953. Był w gronie pierwszych absolwentów tej nowoutworzonej uczelni. Wkrótce został specjalistą chirurgii. W Darłowie rozpoczął pracę od 1 stycznia 1960 r. Tu leczył i niósł pomoc dorosłym, dzieciom i niejednemu uratował życie i zdrowie. Przez kilkadziesiąt lat sumiennie i rzetelnie pracował w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Darłowie, lecząc chorych i udzielając pomocy. Wiele lat również kierował darłowskim ZOZ-em. Dzięki niemu nadbudowano piętro nad obecnym oddziałem wewnętrznym. Przez kilka kadencji aktywnie pracował w Miejskiej Radzie Narodowej w Darłowie.

W roku 1998 razem z małżonką Krystyną odznaczony został przez Prezydenta RP medalem za długoletnie pożycie małżeńskie.   Nie zdążył odebrać ostatniego wyróżnienia, jakie chciał mu wręczyć starosta powiatu sławieńskiego Andrzej Lewandowski w 2009 r. Jest to medal z okazji 90 – lecia odzyskania niepodległości „Chwała Obrońcom Ojczyzny”. Odszedł na zawsze lekarz i przyjaciel ludzi jeden, z głównych filarów darłowskiej medycyny Był m.in. członkiem zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Za działalność partyzancką i kombatancką otrzymał: Odznakę Weterana, Odznakę Burza Armii Krajowej, Krzyż Armii Krajowej oraz Odznakę Honorową za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i BWP. Wręczono mu także następujące odznaczenia cywilne: Zasłużony dla Województwa Koszalińskiego, Srebrny Krzyż Zasługi i Złoty Krzyż Zasługi.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 27 lutego w (piątek) o godz. 13 mszą święta za dusze zmarłego Henryka w Kościele p.w. Św. Gertrudy w Darłowie.

Jego pracowite życie, sumienność, niesienie pomocy bliskim sprawiły, że pamięć o Nim pozostanie na zawsze w rodzinie, wśród kolegów, współpracowników i społeczeństwa Ziemi Darłowskiej.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 2/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl