Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Emilia Krakowska u "Żeromskiego"

Blisko 11 godzin tłukła się pociągiem z Warszawy do Darłowa aktorka teatralna i filmowa Emilia Krakowska. Mimo wszystko nie znać było na niej śladów podróży. W długiej kremowej sukni i nieodłącznym kapeluszu weszła uśmiechnięta na salę Zespołu Szkół im. S. Żeromskiego wypełnioną do ostatniego miejsca przez młodzież. Przywitała się z kilkunastoma osobami siedzącymi w pierwszych rzędach i od razu przeszła do rzeczy. W Darłowie była po raz pierwszy, więc podziękowała serdecznie za zaproszenie.

„Stoję przed przyszłością narodu i państwa zaczęła wzniośle”. Tak niedawno mi mówili może coś z niej wyrośnie. Życie bardzo szybko płynie. Tak samo jak Wy cenię sobie szkolne wspomnienia i przyjaźnie. To zostaje na całe życie Liceum ukończyłam w Drezdenku. Obecnie ludzie zaczynają się oddalać od siebie, szczególnie w wielkich aglomeracjach. Nie dzielą się marzeniami, nie rozmawiają poza wymuszonymi zwrotami.  Młodzież idąc na studia zmienia środowisko i coraz mniej czasu poświęca sztuce i poezji. Wszyscy tłumaczą się trudnymi czasami. Ale takie czasy są zawsze, albo kryzys , albo wojna, albo coś innego. Zawsze warto znaleźć czas na sztukę, na teatr, na poezję. Nawet w najgorszych momentach życia jak np. okupacja, obóz koncentracyjny, wielka bieda na co są setki przykładów ludzie potrzebują sztuki. Nie wierzcie, że młodzież jest zła. Młodzież jest dobra, mądra i ciekawa życia. Kochani proszę Was czytajcie poezję i stosujcie ją wżyciu szczególnie gdy jesteście zakochani  używajcie np. K.I Gałczyńskiego „- Powiedz mi, jak mnie kochasz.” Na pytanie aktorki kto powie wiersz? Jedna z młodych adeptek poezji z dykcją wyrecytowała wiersz.

Wówczas pani Emilia dała popis swoich umiejętności aktorskich. Długo nie milkły brawa. Następnie mistrzyni słowa odpowiadała na pytania. To spotkanie z Emilią Krakowską dało dużo domyślenia licealistom.

Kilka faktów z życia Emilii Krakowskiej: urodziła się r. 20 lutego 1940 w Poznaniu, maturę zdała w Drezdenku PWST w Warszawie ukończyła w 1963 r. Debiutowała w teatrze  27.10 1964 r. Aktorka grała prawie w 50 filmach. Miała 4 mężów, ma dwie córki: Weronikę i Eleonorę

Artystka zawodowo związana z Warszawą, z teatrami: Powszechnym (1964-1968), Narodowym (1968-1978), Współczesnym (1978-1985) i Rozmaitości (1985-1991) oraz z Teatrem Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu 2008.

W 2005 roku podczas X Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnęła dłoń w Promenadzie Gwiazd.

Otrzymała Nagrody filmowe:  na Łódzkiej Wiośnie Artystycznej (wyróżnienie); dwukrotnie w Łagowie  na Lubuskim Lecie Filmowym nagrody- „Gwiazda Filmowego Sezonu"; Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji za wspaniałą rolę Jagny Pacześ, żony Boryny z serialu „Chłopi”.

Aktualnie gra Gabrysię w serialu TV „Na dobre i na złe”.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 2/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl