Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

7 darłowiaków

Darłowo będzie miało swoje monety

Już w czerwcu 2009 r. pojawią się 3 rodzaje darłowskich monet zwanych „darłowiakami”. 777 złotych będzie kosztował komplet darłowskich monet bitych w Mennicy Państwowej w Warszawie. 7 zł będzie kosztował darłowiak bimetaliczny z mosiądzu i miedzio – niklu, 70 zł będzie kosztował srebrny darłowiak i 700 zł złoty darłowiak. Emitentem jest Mennica Państwowa w Warszawie przy współpracy darłowskiego samorządu.

Prawa mennicze otrzymało Darłowo od księcia Bogusława VIII juz w roku 1398 r. Bili tu swoje monety książęta zachodniopomorscy oraz król Eryk Pomorski. Na 600- lecie darłowskiej mennicy rozpoczęto bić w Darłowie denary króla Erka. Bito je w miedzi, aluminium srebrze i nieco później w złocie. Wybijano je ręcznie dawnym mincerskim sposobem za pomocą stempla, matrycy i młotka.

Obecne monety zostaną wybite w warszawskiej mennicy. Łączny nakład nowych monet wyniesie 32.600 sztuk. Pojawią się one w końcu czerwca br. na Międzynarodowym Zlocie Historycznych Pojazdów Wojskowych. Monety będzie można nabyć na stoisku prowadzonym przez Mennicę Państwową. Na awersie „darłowiaka” będzie herb miasta Darłowa (wywodzący się od Święców). Na rewersie darłowskich monet będzie latarnia morska. Darłowska latarnia morska jest najniższą w Polsce. Pierwsze światła przy wejściu do darłowskiego portu stały już 284 lata temu. 

Do czasu wybicia i wejścia darłowiaków do obiegu zapewne niektóre sklepy podpiszą stosowne umowy i będą honorować zakupy dokonane tymi unikalnymi monetami. Monety będą w obiegu tylko do 20 września 2009 r.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 3/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl