Echo Darłowa
Dzień św. Patryka
Dzień Świętego Patryka patrona Irlandii, który przypada 17 marca jest irlandzkim świętem narodowym. Dzień ten uważany jest za datę śmierci misjonarza, który chrzcił Celtów, wyświęcał księży i budował na wyspie klasztory oraz kościoły i jest to święto radosne. Dla Irlandczyków to okazja do zademonstrowania ich narodowej tożsamości poprzez udział w paradach, spektaklach teatrów ulicznych, spotkaniach towarzyskich, potańcówkach, wizytach w pubach itd. Dzień Świętego Patryka w Irlandii jest dniem wolnym od pracy.
Święto obchodzone jest również poza Irlandią, także w Polsce i od 2009 r. w Darłowie, co jest związane zarówno z popularnością kultury celtyckiej, jak i pewnymi podobieństwami kulturowymi społeczności. Wszędzie święto to związane jest przede wszystkim z serwowaniem tradycyjnego, irlandzkiego „zielonego" piwa oraz pokazami irlandzkich tańców i muzyki. W uroczystościach dominuje kolor zielony - symbolizujący koniczynę, przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Z jej pomocą tłumaczyć miał istnienie Trójcy Świętej, przez co stała się ona powszechnie uważana za symbol tego kraju.
W "Karczmie Rzymskiej" przy ul. Powstańców Warszawskich już od wejścia było widać i słychać, że to będzie wyjątkowy wieczór. Ludzie w wielkich zielonych kapeluszach, trójkolorowe flagi, zielone wstążeczki i koniczynki, plus irlandzka i celtycka muzyka. Organizatorem irlandzkiego wieczoru w Darłowie byli DOK wspólnie z zespołem „Zgagafari” i właścicielem „Karczmy Rzymskiej”. Salę przystrojono rysunkami symbolizującymi Irlandię takimi jak np.: koniczynka, Św. Patryk, krzyż irlandzki, instrumenty muzyczne, trójkolorowa flaga Irlandii i herb. Gości powitał Arkadiusz Sip, który ciekawie mówił o wielu interesujących sprawach dotyczących Zielonej Wyspy.
W podróż muzyczną z nad Bałtyku do Irlandii (Éire) zabrał nas darłowski zespół muzyczny „Zgagafari w składzie: Robert Gorgol – flet, Damian Kopiński - gitara, mandolina Łukasz Ziemlewski – akordeon, Damian Żłobecki - bębny, didgeridoo. ŚpiewałaAnna Kopińska.
Na ekranie z rzutnika pokazywano piękno Zielonej Wyspy. Każdy z uczestników wieczoru miał wpiętą zieloną wstążkę - symbol Irlandii. Część gości nosiła na sobie elementy strojów irlandzkich. W cenie biletu wliczone było ciemne irlandzkie piwo Guinessa lub kawa po irlandzku. W wypełnionej do ostatniego miejsca sali widziano m.in. biznesmenów, nauczycieli, radnych, a przede wszystkim młodzież, która pracowała oraz zwiedzała Irlandię, burmistrza i zastępcę z małżonkami. W dobry nastrój wprowadziły wszystkich irlandzkie rytmy, muzyka celtycka i dla porównania odrobina muzyki słowiańskiej. Przy stolikach toczyły się opowieści o Dublinie, pubach i folkowej muzyce.
L. Walkiewicz
Darłowo, ED 3/2009