Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Sprawozdanie z drugiego spotkania młodzieży w Niemczech w ramach wielostronnego partnerskiego projektu Comeniusa

W dniach 26 marca-02 kwietnia 2009 r. odbyło się drugie spotkanie młodzieży w Grimmen, w Niemczech.
Uczestnikami, jak przy pierwszym spotkaniu, byli uczniowie Miejskiego Gimnazjum im. S. Dulewicza w Darłowie, uczniowie College Jean Moulin z Chateaulin z Francji, uczniowie z Gimnazjum z Grimmen z Niemiec, uczniowie z Scoala Cu Clasele I-VIII Gala Galaction z Mangalii, z Rumunii oraz uczniowie Ex Istituto Magistrale Statale "G. Mazzini" z Kalabrii we Włoszech.
Etap 2 projektu realizowali ze strony polskiej: Agnieszka Stróż, Grzegorz Grónert, Urszula Śmigielska, Karolina Adamczak, Monika Jarzębska oraz Paulina Adamczak. Opiekunowie to: Małgorzata Świątkowska i Małgorzata Tousty.
Zgodnie z planem projektu uczniowie i nauczyciele mieszkali u niemieckich rodzin – uczniów i nauczycieli Gimnazjum z Grimmen.
Realizacja etapu 2 zakładała omówienie tematu recyclingu i segregacji śmieci oraz przedstawienie ich rzeczywistego funkcjonowania w krajach partnerskich.
Pierwszy dzień projektu poświęcony był systemowi recyclingu w krajach ojczystych uczestników. Uczniowie z Włoch, Niemiec, Rumunii, Francji i Polski przedstawiali przygotowane przez siebie prezentacje DVD omawiające w/w temat.
Następne dwa dni pobytu spędzili uczestniczy w rodzinach goszczących. Zorganizowane zostały dla nich wycieczki do Rostoku, Stralsundu i na wyspę Rugię, pokazujące piękno nadmorskiego krajobrazu Meklemburgii Pomorza Przedniego. Uczniowie spędzili również mile czas ze swoimi kolegami i koleżankami na basenie.
Zgodnie z założeniem projektu w poniedziałek, w kolejny dzień pobytu w Grimmen, uczestnicy mieli możliwość zobaczyć proces segregacji śmieci funkcjonujący w Niemczech na podstawie działania elektrociepłowni w Stavenhagen oraz deponowania i przetwarzania śmieci w Rosenow. Następnie krótki pobyt w Greisfaldzie pokazał uczestnikom piękno niemieckich miasteczek, ich niecodzienny urok.
Kolejny dzień pobytu to praca uczniów nad wspólnym tworzeniem wystawy CD i fotografii do zwiedzanych miejsc oraz tworzenie "Sztuki ze śmieci".
Ostatni dzień w Grimmen spędzili uczestnicy na pisaniu wielojęzycznych sprawozdań z pobytu oraz uczestniczyli w hospitacji lekcji z wybranych przedmiotów. Po oficjalnym pożegnaniu uczestników projektu odbyła się impreza kończąca ze sportem i zabawą w sali gimnastycznej.
Opiekunowie każdej szkoły partnerskiej zebrali się na wspólnym spotkaniu, żeby dokonać bilansu pobytu i ustalić zadania na następne spotkanie. Ustalono termin następnego spotkania: maj 2009, miejsce spotkania: Scoala Cu Clasele I-VIII Gala Galaction w Mangalii (Rumunia), zadanie do zrealizowania: przygotowanie prezentacji DVD na temat energii odnawialnych w opiece energetycznej krajów partnerskich.
Etap 2 projektu w Grimmen zakładał uświadomienie uczestnikom roli recyclingu i segregacji śmieci we współczesnym świecie oraz poznanie zwyczajów i obyczajów niemieckiej rodziny. Wg przysłowia „Co kraj to obyczaj” możemy stwierdzić, że różnice kulturowe każdego narodu tworzą odrębności, ale nie przeszkody do wspólnego dbania o Europę.

 

Beata Kolanek
Darłowo, ED 4/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl