Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Wido Buller

Wręczono Eryki Pomorskie 2009

Grono laureatów wyróżnionych spiżową statuetką Eryka Pomorskiego powiększyło się w sobotni wieczór 25 kwietnia o sześciu laureatów. Tegoroczna gala VI edycji “Eryków Pomorskich” odbyła się w centrum konferencyjnym hotelu “Jan” w Darłówku. Statuetki Eryka Pomorskiego dotychczas otrzymywały osoby bądź instytucje, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju turystyki i promocji Darłowa - miasta króla Eryka Pomorskiego. Od dwóch lat jednak zasięg nagrody, z uwagi na potrzebę dostrzeżenia innych osób i instytucji poszerzył się i wyszedł poza ramy turystyki. Turystyka i gospodarka związana z morzem to największe koła napędowe Darłowa i całego województwa zachodniopomorskiego. Turystyka i gospodarka morska są na stałe wpisane w rozwój naszego regionu, a jednym z nieodłącznych elementów tego rozwoju są ludzie - mieszkańcy Darłowa. To właśnie oni kreują pozytywny klimat rozwoju tego miasta.

Przez pierwsze pięć edycji statuetka Eryka była w dużym stopniu odzwierciedleniem wyglądu i postury władcy Skandynawii i Pomorza. Autorem projektu jest znany nie tylko w Darłowie artysta plastyk i muzealnik Konstanty Kontowski. Wiele jego prac na stałe weszło już do kanonu darłowskiej sztuki. Rysunki, malarstwo i rzeźby Konstantego Kontowskiego zdobią wiele domów, kościołów i placów w różnych punktach świata. Statuetka, projektu Konstantego Kontowskiego mierzy prawie 40 cm i waży blisko 8 kilogramów. Laureaci nagrodzeni nią w poprzednich edycjach jej wagę czuli i w przenośni i dosłownie.

W tym roku o zaprojektowanie statuetki poproszony został artysta niemiecki, który niedawno osiedlił się w jednej z pod darłowskich wsi - Wido Buller. Jego prace zdobią przestrzenie w Grecji, Albanii, Niemczech, Francji, i Holandii. Jego twórczość to głównie, rzeźby, ale znany jest także z projektów kolorystycznych kamienic w Kolonii i projektu miasta portowego w Cleeve. Artystyczną wizję króla Eryka w naturalnej wielkości można było zobaczyć w holu budynku konferencyjnego.

Bogusław, gdy urodził się w Darłowie w 1382 roku nie mógł przypuszczać, jaki czeka go los. Dzięki mecenatowi swojej ciotecznej babki Małgorzaty – królowej Dani, Norwegii i Szwecji uzyskał najlepsze wykształcenie, imię - Eryk i już w 1397 roku rozpoczął władanie państwami unii kalmarskiej. Jego królestwo rozciągało się na całą Skandynawię: Danię, Szwecję, Norwegię, Finlandię, Islandię, Wyspy Owcze, Grenlandię, Orkady i Szetlandy. Energiczny i bardzo rozważny Eryk z uporem realizował swój największy pomysł „Dominium Maris Baltici”. Prowadził w tym czasie pertraktacje i rozmowy z królem Unii Polsko - Litewskiej - Jagiełłą o możliwości szerokiej współpracy z nim i połączeniu obu unii pod berłem Bogusława IX i Jadwigi. I gdyby nie zawirowania polityczne i rodzinne, już w XV wieku mielibyśmy zalążki wielkiej unii europejskiej liczącej dziś bez mała 600 lat. Niestety plany Eryka się nie ziściły. W 1449 r. wrócił na darłowski zamek. Tutaj władając jeszcze księstwem przez 10 lat dokończył żywota. Na 600 – lecie unii kalmarskiej utworzonej pod berłem Eryka Pomorskiego darłowski samorząd upamiętniając tak ważną w historii nadał Darłowu miano królewskiego grodu.

 

Pierwsza statuetkę „Eryka Pomorskiego” otrzymała Telewizja TVN. W roku 2007 i 2008 darłowska plaża w trakcie sezonu letniego na kilka dni zmieniała się w enklawę dla ludzi pragnących aktywnego wypoczynku, zabawy i wspaniałej muzyki. Działo się to za sprawą pozytywnie zakręconej ekipy pod wodzą charyzmatycznego prezentera telewizji TVN i redaktora naczelnego pisma MaleMan. Przez te dwa lata gwiazdy telewizyjne: Agnieszka Włodarczyk, Elizabeth Duda, Omena Mensah, Karolina Malinowska i Agnieszka Cegielska prezentowały atrakcje i walory Darłowa i Darłówka a także wspaniale bawiły publiczność podczas wieczornych eskapad po mieście i nocnych zabaw w plażowym miasteczku. Z wielu rozmów, jakie darłowiacy prowadzili z turystami wynikało, że właśnie od terminu uruchomienia plażowego miasteczka TVN uzależniają swój urlop w Darłowie. Mamy nadzieję, że Projekt Plaża pojawi się w Darłówku także i w tym roku. A za minione dwa lata wspólnej dobrej zabawy oraz współpracy z Telewizją TVN statuetka Eryka Pomorskiego powędrowała w ręce jej przedstawiciela Marcina Barańskiego. Wręczył ją sekretarz stanu w ministerstwie środowiska i honorowy obywatel miasta Darłowa poseł RP Stanisław Gawłowski.

Drugą statuetkę Eryka Pomorskiego otrzymała Kompania Piwowarska SA, składająca się: Lecha - Browary Wielkopolski, Tyskich Browarów Książęcych i Browarów Dojlidy. Konsorcjum to na plażach Darłówka pojawiło się już kilka lat temu. Najbardziej widoczne bywa latem, gdy sponsoruje największe wydarzenia sportowe i kulturalne. To dzięki jego wsparciu mogliśmy oglądać profesjonalne widowiska takie jak Puchar Polski Beach Soccer, kampanię Redds, letni ogródek "Lech summer active" czy nagrodzony przed chwilą Projekt Plaża. Jesteśmy pewni, że to dopiero początek tej współpracy i że kolor zielony jeszcze przez wiele lat będzie się u nas gościł. Ale za to, co już było miasto Darłowo przyznało Eryka Pomorskiego Kompani Piwowarskiej. Nagrodę odebrał Sławomir Czajkowski menadżer Kompani, a wręczył ją Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Władysław Husejko.

Następną statuetką Eryka Pomorskiego kapituła pod przewodnictwem burmistrza miasta Darłowo Arkadiusza Klimowicza wyróżniła Pierwszy Program Polskiego Radia. Z dziennikarzami tego programu miasto współpracuje już od wielu lat. Przypomnijmy tylko, że swoją obecnością i swoim głosem uświetnili wiele ważnych darłowskich wydarzeń, choćby Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2004 roku, czy pierwszą Galę Nagród Królewskiego Miasta Darłowa, która odbyła się w darłowskim zamku. W roku 2008 wspólnie z miastem zorganizowali dla kilku tysięcy mieszkańców i turystów wydarzenie wakacji - przystanek Lata z Radiem, podczas którego wystąpiła Beata Kozidrak z zespołem Bajm. Darłowo gościło na antenie Polskiego Radia jeszcze wiele razy przed i po tym wydarzeniu. Za te medialne relacje z Darłowa, popularyzację walorów nadmorskiego kąpieliska uhonorowano statuetką „Eryka Pomorskiego” Program Pierwszy Polskiego Radia. Odebrała ją zastępca dyrektora radiowej Jedynki Beata Biały z rąk wojewody zachodniopomorskiego - Marcina Zydorowicza.

Gdyby spojrzeć na mapę Unii Europejskiej, chociażby tej, która wyrysowana jest na mapie wszystkich banknotów zjednoczonej Europy, okaże się, że Darłowo leży w jej centrum. I z lekkim przymrużeniem oka można stwierdzić, że prowadzą tutaj wszystkie drogi, choć z północy dojazd ogranicza Bałtyk. My już jesteśmy pewni, że takiego ograniczenia nie ma i że nie trzeba wcale przymykać oczu by to stwierdzić. Wszystko to za sprawą znanej firmy żeglugowej, która od wielu lat proponuje turystom przebywającym w Darłowie podróże statkami morskimi na malowniczą duńską wyspę Bornholm. Jak więc widać i przeszkody morskie Darłowo może likwidowaqć. Robi to doskonale przy współpracy z Żeglugą Gdańską. Za tę współpracę i zaangażowanie firmy w rozwój turystyki zagranicznej wręczono kolejną statuetkę Eryka Pomorskiego dyrektorowi ŻG - Henrykowi Damcowi. Wręczyła ją poseł na sejm RP Magdalena Kochan.

Kolejna statuetka z rąk przewodniczącego sejmiku województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza trafiła do prezesa Klubu Sportowego „Darłovia” - Tadeusza Jędrzejczyka. Historia tego klubu sportowego rozpoczęła się w 1945 roku. W swoim pierwszym meczu darłowscy zawodnicy pokonali zespół żołnierzy radzieckich 2:1. Tak powstał klub Derłowianka. Na pierwszego prezesa wybrano Teodora Niedźwiedzińskiego. Od 1950 roku klub sportowy przyjął nazwę, która jest ważna po dzień dzisiejszy - nazwę Darłovia. Głównym trzonem Darłovii zawsze byli piłkarze. Przez blisko 60 lat klub wychował i wykształcił wielu wspaniałych zawodników, którzy zasilili piłkarską kadrę Polski i wiele pierwszo i drugo ligowych klubów. „Erykowski” laur podkreśla sukcesy darłowskich działaczy sportowych, zawodników, trenerów i kibiców.

Nagroda Eryka Pomorskiego trafiła także do Klubu Kolarskiego Ziemia Darłowska. Od dwudziestu ośmiu lat zajmują się szkoleniem i wychowywaniem sportowo uzdolnionych dzieci i młodzieży, w ostatnich latach skupiając się na prowadzeniu sekcji żeńskiej. W konkurencjach kolarstwa szosowego i torowego ich zawodnicy zdobyli dotychczas 186 medali Mistrzostw Polski, 2 medale Mistrzostw Europy i medal Mistrzostw Świata. Wielokrotnie, w tym przez trzy ostanie sezony z rzędu są Klubowym Mistrzem Polski w Kolarstwie Kobiet. Zawodniczki tego klubu od lat zasilają szeregi kadry narodowej, rywalizując na imprezach rangi międzynarodowej. Dla niektórych z nich ten amatorski klub stanowił pomost do kariery zawodowej, a obecni szkoleniowcy – trenerzy Marcin Adamów i Artur Szarycz, to także wychowankowie darłowskiego klubu. Ubiegły rok, przyniósł im największe sukcesy w historii. Było to Wicemistrzostwo Europy wywalczone przez Martę Janowiak oraz tytuły Mistrza Europy i Wicemistrzostwo Świata zdobyte przez Kornelię Mączkę. Klub to kilkadziesiąt zawodniczek, kadra szkoleniowa i medyczna oraz nieoceniony zarząd z wieloletnim prezesem Eugeniuszem Adamów na czele. Są sportowymi ambasadorami naszego miasta, rozsławiając jego imię w kraju i zagranicą. Nagrodę z rąk starosty partnerskiej gminy Stary Hrozenkov Milana Vaculika odebrał prezes klubu Eugeniusz Adamów.

Uhonorowani goście dziękowali za wyróżnienie oraz podkreślali, że w ostatnich latach Darłowo zmienia się na kurort z klimatem. Na Galę Eryków licznie przybyli mieszkańcy Darłowa, sąsiednich miast i powiatów oraz przedstawiciele samorządowych władz województwa zachodniopomorskiego. Wszyscy mieli okazję obejrzenia specjalnie przygotowanych przez referat promocji filmów ilustrujących dokonania wyróżnionych liderów turystyki.

Nagrody Królewskiego Miasta Darłowa za wybitny wkład w promocję miasta i jego rozwój spełniają swoją rolę. Stopniowo Darłowo staje się jednym z najlepszych kurortów w Polsce i zaczyna kształtować wraz z Dąbkami i Jarosławcem Północną Riwierę Środkowego Bałtyku. Wspaniały zdrowy, klimat, komfort solarny, unikalna przyroda i znakomite plaże to tylko część walorów malowniczego miasta. Docenili te walory książęta, cesarz Wilhelm i liczni kuracjusze, którzy regenerowali tu swoje zdrowie już od 1814 roku. Nad XIV wiecznymi budowlami Darłowa jak zamek, kościół Mariacki, kościół Św. Gertrudy unosi się opiekuńczy duch króla Eryka - światłego władcy Skandynawii, prekursora łączenia Europy, znakomitego żeglarza i korsarza. Ostatnio okazuje się, że Darłowo to najstarsze miasto na Pomorzu, które na swej mapie umieścił aleksandryjski geograf, matematyk i astronom Klaudiusz Ptolemeusz, już około 1870 lat temu.

Wielką galę uświetnił koncert Ireny Jarockiej. Jej gwiazda świeci jasno na firmamencie artystycznego nieba od blisko 40 lat. Śpiewała lekko, romantycznie swoje dawne i nowe przeboje. Ta wielka artystka zachwyciła i poruszyła wszystkich. Jest bez wątpienia jedną z największych gwiazd polskiej sceny muzycznej, znaną z wielu przebojów, które na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej, jak choćby „Odpływają kawiarenki”, „Motylem jestem” czy „Nie wrócą te lata”. Wszyscy uczestnicy koncertu nagrodzili piosenkarkę wielokrotnie brawami na stojąco.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 4/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl