Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Świetlica środowiskowa w nowej siedzibie

Prowadzenie Miejskiej Świetlicy Środowiskowej „Bezpieczna Przystań” jest częścią realizowanych zadań uchwalonych przez Radę Miejską w Darłowie w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałaniu Narkomanii. Środki na ten cel pochodzą z tzw. „kapslowego”, czyli z opłat za uzyskanie koncesji na sprzedaż alkoholu. Świetlica powstała 6 lat temu z inicjatywy Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Na Dzisiaj”. Kilka dni temu przeniesiono siedzibę świetlicy z byłego Urzędu Gminy do pomieszczeń na pierwszym piętrze w Miejskim Gimnazjum im. S. Dulewicza. Do obszernych odremontowanych pomieszczeń świetlicy urządzonych zgodnie z wymogami dla potrzeb dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat, wchodzi się od ul Wenedów.

Działania świetlicy środowiskowej ukierunkowane są na dzieci i młodzież wywodzące się z rodzin patologicznych lub mających trudną sytuację materialną. Do świetlicy „Bezpieczna Przystań” uczęszcza trzydzieścioro dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów. Jak nas informuje Zbigniew Mielczarski – kierownik referatu oświaty i spraw społecznych dzieci zostały zakwalifikowane do korzystania ze świetlicy przez pedagogów szkolnych i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W pięciu pomieszczeniach znajdują się nowe meble, gry, zabawki, komputery i sprzęt adiowizualny. Zajęcia świetlicowe odbywają się w dni robocze w godzinach od 9 – 18 i w soboty od 9 – 16. W wakacje zajęcia odbywać się będą od poniedziałku do piątku w godz. 9-16. Prowadzi je doświadczona kadra pedagogów i specjalista ds. resocjalizacji. Do współpracy z dziećmi zgłaszają się również wolontariusze.

Wychowawcy pomagają dzieciom w nauce, organizują im czas wolny, prowadzą zajęcia sportowe i rekreacyjne, rozwijają zainteresowania podopiecznych oraz wspierają ich psychologicznie.

Dzieci ochoczo korzystają z „Bezpiecznej Przystani” mówi Arkadiusz Płóciennik kierownik tej opiekuńczo-wychowawczej placówki. Pod opieką wychowawców dzieci uczą się również współżycia z rówieśnikami, udzielania wzajemnej pomocy i prawidłowego zachowywania się. Ważnym elementem jest systematyczna praca nad poszerzaniem wiedzy szkolnej i umiejętnościami manualnymi. Doskonalą również swoje talenty plastyczne i taneczne. Realizowany jest Projekt Cool School English, w oparciu, o który dzieci i młodzież uczy się dwa razy w tygodniu języka angielskiego. W pogodne dni mają zajęcia sportowe i rekreacyjne. W ferie dzieci korzystają z parku wodnego. W szerokim zakresie pasjonują się grami komputerowymi i filmami. Wyjeżdżają także na wycieczki krajoznawcze, a w wakacje na kolonie. Od grudnia prowadzone są również zajęcia socjoterapeutyczne dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Codziennie w trakcie zajęć ich uczestnicy otrzymują II śniadanie lub podwieczorek.

Prowadzenie Miejskiej Świetlicy Środowiskowej w całości finansuje budżet miasta, który dzięki zmianie siedziby zaoszczędzi około 4 tys. zł miesięcznie. W budynku gimnazjum swoje siedziby mają także Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Na dzisiaj” i Miejska Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 6/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl