Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Świętojańska sobótka nad Wieprzą

Darłowska Noc Świętojańska jest cykliczną imprezą plenerową odbywającą się nad rzeką Wieprzą w okolicach mostu przy ul. Powstańców Warszawskich. W tym, roku będzie to już piąta edycja tej wyjątkowej imprezy, która odbędzie się w sobotę 20 czerwca i rozpocznie się o godz. 21 30. Noc Świętojańska zwana też Nocą Kupałyto odwieczne słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w najkrótszą noc w roku. Jej organizatorem jest Darłowskie Stowarzyszenie Kultura Sztuka Region. Podobnie jak poprzednio na dachu Karczmy Rzymskiej będzie koncertował darłowski zespół folkowy "ZGAGAFARI".

Noc Świętojańska zwana też sobótką jest świętem wody, ognia, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Obchodzono je na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, bałtyjskie i germańskie. Skakanie przez ogniska i tańce wokół nich miały oczyszczać, chronić przed złymi mocami i chorobą, a palenie na stosach ofiar, składanych z drobnej zwierzyny i ptactwa oraz magicznych ziół, zapewniało urodzaj tudzież płodność zwierząt i ludzi. Noc sobótkowa była również nocą łączenia się w pary i szukaniem kwiatu paproci. W noc Kupały odprawiano również rozmaite wróżby, bardzo często związane z miłością, które miały pomóc poznać przyszłość, wróżono z rumianku i kwiatów dzikiego bzu, z cząbru, ze szczypiorku, z siedmioletniego krzewu kocierpki, z bylicy i z innych roślin oraz znaków. Powszechnie wierzono też, iż osoby biorące czynny udział w sobótkowych uroczystościach przez cały rok będą żyły w szczęściu i dostatku.

Podczas koncertu zespołu "ZGAGAFARI jego soliści i chórek i fani będą grali i śpiewali tradycyjne pieśni świętojańskie, a na brzegach rzeki Wieprzy zrekonstruują dawne obrzędy związane z tymi wydarzeniami jak np.: palenie ognisk i ziół, puszczanie wianków na rzekę, palenie słomianego chochoła. Oficjalne zakończenie Nocy Świętojańskiej nastąpi o godz. 23.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 6/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl