Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Skimboarding - plażowy sport dla aktywnych

Od kilku lat na darłowskiej plaży można zobaczyć coraz więcej osób ślizgających się po przybrzeżnych nadmorskich płyciznach wykorzystujących nadbiegające fale na małych gładkich deskach, przypominających surfingowe. Niektórym wychodzi to lepiej, innym gorzej, ale na pewno wszyscy świetnie się bawią, próbując wykonać nowe ewolucje lub po prostu płynąć na fali. W dziesiątkach miejsc wzdłuż darłowskich plaż są idealne warunki do uprawiania skimboardingu. Skimboarding jest sportem wodnym polegającym głównie na jeździe ślizgiem na desce po odpływającej fali lub na płytkiej warstwie wody. Podobny jest nieco do surfingu z tą różnicą, że ma miejsce przy brzegu morza. Skimboarding narodził się w latach dwudziestych XX wieku w Laguna Beach w Kalifornii, gdzie miejscowa grupa ratowników, ślizgała się na mieliznach przy użyciu sklejek pochodzących z okolicznych zabudowań. Zabawy ratowników tak bardzo przypadły do gustu bywalcom Laguna Beach, że od tego czasu ta zabawa przerodziła się w sport i rozprzestrzeniła się po całym świecie. We wczesnych latach sześćdziesiątych deski do skimu zaczęły przyjmować kształt zaokrąglony przodu i z tyłu.  W latach siedemdziesiątych rozpoczęto produkcję desek skimboardowych z włókna szklanego. Obecnie deski do ślizgania po wodzie budowane są z wykorzystaniem technologii kosmicznych. Od roku 1977 w tej dyscyplinie odbywają się mistrzostwa świata.  

W Darłowie w akcji skimerów obserwuję od trzech lat. Skimboarding uprawiany jest blisko brzegu morskiego i polega na ślizganiu się po płytkiej wodzie. Kiedy już opanujemy równowagę zaczynamy kierować się w stronęłamiącej sie fali i tam zaczyna się kompletna dowolność. Wszystko dalej zależy od umiejętnościskimera i jego fantazji. Oto, co mówi doświadczony skimboardzista o technice tego sportu.

Skimer stoi przy brzegu trzymając w rękach lekko wygiętą deskę nosem do góry i czeka na falę. W momencie, gdy odpowiednia fala zbliża się, skimboarder biegnie w stronę wody. Następnie rzuca deskę przed siebie na płytką warstwę wody pozostającą po cofającej się fali lub na głębszą wodę naprzeciw fali. Goniąc deskę jak najszybciej wskakuje na nią obiema nogami i ślizga się, starając się utrzymać jak najdłużej na wodzie. Skimboarder może skierować się z powrotem do brzegu lub podpłynąć do zbliżającej się fali w celu wykonania różnych ewolucji, podobnych jak te wykonywane w jeździe na deskorolce.Coraz częściej skimerzy wykorzystują też najazdy, boksy i poręcze, by uczynić zabawę jeszcze ciekawszą. W zawodach konkurują m.in. o najdłuższy ślizg, najciekawszą ewolucję, lub skok wzwyż. Deski wykorzystywane w skimboardingu są mniejsze i cieńsze od desek surfingowych, gdyż nie wymagają one tak dużej wyporności. Kształt desek do skimboardingu przypomina zazwyczaj przekrój jaja lub łzę. Nowoczesne deski wykonane są z kevlaru, pianki poliuretanowej lub polistyrenowej i powlekane są tkaniną z włókien szklanych lub węglowych. Wciąż korzysta się również z desek ze sklejki.

Lubisz aktywnie spędzać czas na plaży? Sprawdź nową formę rekreacji. Wskocz na deskę i ślizgaj się. Nie wymaga to szczególnych umiejętności. Wystarczy odrobina odwagi, żeby wpaść na pędzącą deskę oraz chęci, aby spróbować czegoś nowego. Przyjedź do Darłowa poślizgać się na skimie Z całą pewnością sport, jakim jest skimboarding rozwinie się w błyskawicznym tempie, ponieważ drzemie w nim wielki potencjał.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 8/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl