Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Rewitalizacja darłowskiego rynku

Obecny rynek (Plac Kościuszki) został wytyczony w roku 1312 podczas przejścia miasta Darłowo na prawa lubeckie nadane mu przez braci Święców: Piotra, Wawrzyńca i Jana. Tu odbywały się targi i jarmarki, a na środku rynku stał XIV- wieczny ratusz.

 Kilka dni temu darłowski samorząd otrzymał wiadomość, że projekt pod nazwą „Przebudowa Staromiejskiego Rynku w Królewskim Mieście Darłowie” o całkowitej wartości 3.282.892 zł zostanie dofinansowany w 50 procentach z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2007 – 2013. Oprócz Placu Kościuszki o powierzchni 5.254 m2 zostaną poddane rewitalizacji odpowiednie odcinki następujących ulic przylegających do rynku: Powstańców Warszawskich, Franciszkańska, Kościelna. Obecna nawierzchnia Placu Kościuszki zostanie zastąpiona szarymi płytami kamiennymi o wymiarach 50x50x7 cm i kostką granitową o wymiarach 8/11 cm. Na ulicach zostanie położony brukowiec granitowy obrobiony o wymiarach 17/20 cm. Chodniki będą wykonane z płyt kamiennych granitowych o wymiarach 50x50x7 cm i 100x70x7 cm oraz z kostki granitowej 8/11 cm. Przebudowane zostanie także bezpośrednie obecne betonowe otoczenie Kościoła Mariackiego.

Projekt zagospodarowania Placu Rynkowego jest wykonany ściśle w oparciu o „Wytyczne konserwatorskie.” opracowane przez arch. Tatianę Balcerzak oraz wytyczne Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie Delegatura w Koszalinie opracowane przez panią Krystynę Bastowską. Autorem projektu rewitalizacji Starego Miasta jest Pracownia Projektowa Aleksandra Ofierzyńskiego z Koszalina.

Rewitalizowany teren leży w obszarze będącym częścią średniowiecznego układu urbanistycznego miasta Darłowo wpisanego do rejestru zabytków woj. zachodniopomorskiego decyzją nr 204 z dnia 22 września 1959 r., objętego strefą “A“ ochrony konserwatorskiej. Proces rewitalizacji poprzedzi wymiana sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej, sieci gazowej, kabli energetycznych, ciepłociągów oraz kabli telekomunikacyjnych i telewizji kablowej. Pierwsze prace inwestycyjne przy przebudowie Placu Kościuszki rozpoczną się jeszcze w 2009 r. Zakończenie przebudowy Placu Kościuszki i przyległych ulic planuje się do 30 czerwca 2010 roku.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 8/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl