Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Dziesięciolecie Gimnazjum Dulewicza w Darłowie

W piątek 2 października 2009 r. odbyła się uroczystość poświęcona 10. rocznicy utworzenia i funkcjonowania Miejskiego Gimnazjum im. Stanisława Dulewicza w Darłowie. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Kościele Mariackim. Następnie burmistrz miasta Darłowa Arkadiusz Klimowicz razem z wnukiem pierwszego burmistrza Darłowa i patrona szkoły Stanisława Dulewicza odsłonili ufundowaną przez samorząd i umocowaną przy wejściu do szkoły tablicę pamiątkową. Na niej umieszczono słowa, które często powtarzał patron szkoły, również nauczyciel gimnazjalny: „Bez przeszłości niema przyszłości”. Po poświęceniu tablicy przez proboszcza parafii M.B. Częstochowskiej dalszy ciąg uroczystości przebiegał w murach Gimnazjum.

Rozpoczęła ją swoim wystąpieniem dyrektor Małgorzata Świątkowska, która przywitała przybyłych gości oraz opowiedziała o zmianach i sukcesach Miejskiego Gimnazjum na przestrzeni 10. lat. Powojenne tradycje szkoły sięgają 1945 r., kiedy utworzono tu Szkołę Podstawową. Od dziesięciu lat na mapie darłowskiej edukacji czytelnie zaznacza swą obecność Miejskie Gimnazjum powołane do życia w wyniku reformy oświaty w roku 1999. Wyzwania, jakim należało sprostać, były dla tej placówki oświatowej przede wszystkim inspiracją. Moment powstania spowodował z jednej strony twórczą rywalizację, z drugiej niezwykłe zintegrowanie. Ta mieszanka w efekcie przyniosła wiele nowych umiejętności i zrealizowanych projektów. Po dziesięciu latach funkcjonowania można już dokonać podsumowania zreformowanego systemu oświatowego, a zwłaszcza jego nowego elementu, którym są szkoły gimnazjalne, nie tylko analizując plusy i minusy tego rozwiązania, ale przyglądając się z bliska osiągnięciom szkół, uczniów i nauczycieli gimnazjów w Darłowie.

Od podstaw tworzono wewnątrzszkolne prawo i budowano tradycję. Nowy typ szkoły wymagał odnowienia i przystosowania bazy. Należało zrozumieć i zrealizować nową formułę egzaminu zewnętrznego. Rzeczywistość wymusiła specyficzną odpowiedź na potrzeby kilkunastolatków. Konieczność permanentnych zmian trwa tylko albo aż 10 lat. Skromny to jubileusz, gdy wziąć pod uwagę czas. Jednak znaczący pod względem częstotliwości, intensywności i  poziomu podejmowanych wyzwań edukacyjnych. W okresie 10 lat Miejskie Gimnazjum im. S. Dulewicza opuściło ponad 1400 absolwentów. Wielu z nich zdążyło ukończyć studia. Obecnie uczy się w niej 361 uczniów.

Uczestnicy uroczystości otrzymali w wersji elektronicznej na CD multimedialną informację o szkole, nauczycielach, zajęciach pozalekcyjnych, sukcesach sportowych, osiągnięciach w dziedzinie kultury oraz zwycięstwach w konkursach przedmiotowych. Część artystyczna odbyła się w formie teleturnieju pod nazwą „Kocham Cię Szkoło”. Jego pomysłodawcą i prowadzącym była Ewa Majdańska. Turniej odbył się pomiędzy byłymi i obecnymi dyrektorami gimnazjum a jej absolwentami. Przeplatany występami muzycznymi turniej ostatecznie wygrały dyrektorki. Kwiatów i gratulacji od władz samorządowych, współpracujących placówek oświatowych, rodziców i organizacji pozarządowych nie było końca. Uroczystość zakończyła się zwiedzaniem szkoły.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 10/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl