Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Międzynarodowy Dzień Białej Laski w Darłowie

Tegoroczny Dzień Białej Laski w Darłowie rozpoczął się 14 października br. od mszy Św. odprawionej w Kościele Mariackim przez franciszkanina o. Andrzeja w intencji zmarłych w ostatnim roku oraz żyjących niewidomych i niedowidzących.

Po mszy Św. wszyscy przeszli do darłowskiego ratusza. Tam w sali konferencyjnej na uroczystym spotkaniu przy kawie, herbacie, ciastach i owocach zebrali się prawie wszyscy członkowie Koła Polskiego Związku Niewidomych w Darłowie. To międzynarodowe święto jest naszą najważniejszą tegoroczną imprezą integracyjną – powiedział prezes koła PZN w Darłowie Włodzimierz Balcerzak. Przybyli na nią oprócz kilkudziesięciu niewidomych i niedowidzących: burmistrz miasta Arkadiusz Klimowicz oraz przedstawiciele wójta Gminy Darłowo, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, koła PZN ze Sławna, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Było to już37 z kolei spotkanie takie uroczyste spotkanie. Aktualnie darłowskie koło PZN zrzesza 67 członków, w tym 11 niewidomych. Historię Dnia Białej Laski przypomniał prezes PZN Włodzimierz Balcerzak po serdecznym powitaniu wszystkich uczestników.

Przybyli na obchody Dnia Białej Laski goście złożyli serdeczne życzenia przede wszystkim zdrowia, radości i dobrego samopoczucia. Bo nie ma, co się użalać nad sobą. Dobre poczucie humoru, to podstawa – powiedziała jedna z uczestniczek spotkania. Tyle, że dla niewidomego lub niedowidzącego wyjście z domu nie jest wcale zadaniem tak prostym, a co dopiero mówić o dotarciu do urzędów. Nasi rozmówcy zgodnie stwierdzili, że najwięcej kłopotów sprawia im komunikacja, czyli samo poruszanie się w terenie.

Prezes W. Balcerzak podziękował osobom i firmom za tegoroczne wsparcie finansowe, a szczególnie za tzw. 1% odliczenia od podatku i zaapelował o wsparcie w roku 2010. Ponadto przypomniał o konieczności zapłacenia składek i zapisywaniu się na turnusy rehabilitacyjne. Prezes ZKRP i BWP Kazimierz Kuligowski zwrócił uwagę, że w żadnym związku niema tak jak w PZN, gdzie całość coraz wyższych składek zabierają władze zwierzchnie, a koła terenowe nic z tego nie mają.

W części artystycznej zebrani zaśpiewali hymn miejscowego koła PZN, który skomponowała Waleria Kaczkowska. Recytowała ona także kilka swoich wierszy poświęconych niewidomym. Swoje wzruszające wiersze pisze sercem a nie wzrokiem, którego ma coraz mniej. W ten praktyczny sposób w Darłowie uczczono przypadający 15 października Międzynarodowy Dzień Białej Laski i Międzynarodowy Rok Braille. W zorganizowaniu uroczystego spotkania czynnie pomagała pełnomocnik burmistrza d/s współpracy z organizacjami pozarządowymi - Dorota Kuriata.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 10/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl