Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Zakończono budowę czterech budynków socjalnych

Darłowski samorząd dokonał odbioru czterech nowo zbudowanych budynków socjalnych

Przed terminem firma „Selfa” z Koszalina oddała do użytku cztery identyczne budynki socjalne sfinansowane przez samorząd. Wkrótce zostanie wydane pozwolenie na użytkowanie mieszkań, a listopadzie wprowadzi się do nich 16 rodzin.

Do budynków wykonano dojście od ulicy F. Chopina i M. Karłowicza, a dojazd od ul. J. Wybickiego. Są to parterowe budynki z lekko pochylonymi dachami krytymi papą bitumiczną termozgrzewalną. Każdy z osobno stojących budynków ma 182,2 m2 powierzchni użytkowej i kubaturę 805 m3. W każdym z budynków znajdują się dwa rodzinne lokale socjalne o powierzchni po 48,16 m2 i dwa lokale o powierzchni po 42,95 m2. Do mieszkań wchodzi się przez korytarz, z którego jest dostęp do pozostałych pomieszczeń takich jak kuchnia, łazienka, pomieszczenie gospodarcze i dwa pokoje. Budynki zostały wyposażone w instalacje: wodną, kanalizacyjną, elektryczną, gazową i grzewczą. Są to budynki niepodpiwniczone z poddaszem nieużytkowym o powierzchni zabudowy 224,6 m2. Połowa mieszkań została przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Budynki posiadają izolację przeciwwilgociową podłóg i termiczną z wełny mineralnej. W każdym mieszkaniu znajduje się kuchnia gazowa z piekarnikiem oraz instalacja centralnego ogrzewania i ciepłej wody zasilana z indywidualnych dwufunkcyjnych kotłów gazowych. Budynki zostały przyłączone do miejskiej kanalizacji sanitarnej. Wielorodzinne budynki mieszkalne zaprojektowało Przedsiębiorstwo Projektowo Realizacyjne Dom z siedzibą w Starogardzie Gdańskim.

Mieszkania są przestronne, jasne, czyste. Na podłogach znajdują się wykładziny, w łazience i w kuchni kafelki, umywalki, prysznic i kuchenka gazowa z piekarnikiem. Wszystkie budynki zostały też z zewnątrz ocieplone, tak by koszty eksploatacji tych mieszkań w okresie zimowym były jak najniższe. To jest ważne dla lokatorów mieszkań socjalnych, mówi zastępca burmistrz a Elżbieta Karlińska.

Do lokali socjalnych kierowane będą przede wszystkim rodziny o niskich dochodach. Na przydział nie mają natomiast szans ci, których poprzednie mieszkanie zostało zdewastowane czy zaniedbane. Do nowych mieszkań kierowane są przede wszystkim rodziny z dziećmi, dla których piękne mieszkanie ma być szansą na wyjście na prostą. Lokatorzy zapłacą czynsz po 0,89 zł za metr kwadratowy, resztę w postaci dotacji dla MZBK dopłaci samorząd mówi dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Komunalnych - Arkadiusz Michalak. Średni czynsz w darłowskich mieszkaniach komunalnych wynosi około 4,90 zł za metr kwadratowy.

Wszystkie prace inwestycyjne pochłonęły łącznie 2.463.590 złotych, z czego 459.040 zł pochodziło z dotacji Banku Gospodarstwa Krajowego.

Mimo, że w kompleksie czterech budynków znajduje się 16 mieszkań socjalnych, to wciąż jest to za mało, aby w całości rozwiązać problemy mieszkaniowe rodzin o niskich dochodach. Obecnie w Darłowie na mieszkania socjalne oczekuje 45 rodzin w tym 19, które mają wyroki eksmisji. Z tych powodów władze miasta już zastanawiają się nad tym, czy i gdzie budować kolejne domy z lokalami socjalnymi. Budowę nowych mieszkań socjalnych warunkuje niska, bo zaledwie 20 procentowa dotacja do kosztów ich budowy.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 10/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl