Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 10709504, w październiku 24740, dziś 931; on-line: 413

Echo Darłowa

Wyprawa z Comeniusem z Darłowa do Słowenii

 

W dniach od 9 do 13 listopada 2009 r. grupa sześciu uczniów z klasy III a Zespołu Szkół im. Stefana Żeromskiego w Darłowie oraz czterech opiekunów: Magdalena Stołowska (koordynator projektu), Aldona Łajewska, Joanna Byrwa oraz dyrektor szkoły Bogdan Herbeć przebywała w Słowenii. Było to możliwe dzięki funduszom uzyskanym z pracy w projekcie Comenius.

Dni pobytu w Słowenii były niezwykle pracowite. Pierwszy dzień to zwiedzenie słoweńskiej szkoły średniej w Celje. Następnie zgromadzono nas w ogromnej auli, gdzie mieliśmy lekcję języka słoweńskiego. Dostaliśmy symboliczny długopis i notatnik mówi jedna z uczestniczek programu Comenius. Celje znajduje się w środkowo-wschodniej części Słowenii w Styrii, na drodze łączącej Lublanę z Mariborem. To starożytne miasto zamieszkuje około 50 tys. mieszkańców.

Drugiego dnia braliśmy udział w lekcji. Podzielono nas na trzyosobowe grupy i wybraliśmy się razem z opiekunami do słoweńskich klas kontynuuje licealistka. Dzień trzeci to prezentacja krajów i regionów danego państwa. Za pomocą filmów i prezentacji multimedialnej każdy przedstawiciel danego kraju przedstawił walory swoich najpiękniejszych miejsc.

Kolejnego dnia pojechaliśmy do miejscowości Postojna, gdzie znajduje się słynna jaskinia (Postojnska jama), w której mogliśmy podziwiać świat zupełnie nieznany wszystkim ludziom. W tym dniu zwiedziliśmy również kilka zamków, a ostatnim punktem wycieczki była stolica Słowenii - Lublana.

W końcu nadszedł piątek a z tym dniem targi, na których mieliśmy możliwość bliższego poznania tradycji i zwyczajów panujących w krajach śródziemnomorskich i nie tylko. Po targach zorganizowano wieczór słoweńskiej muzyki i tańca. Zostaliśmy również poczęstowani specjalnościami kuchni słoweńskiej.

W czasie wizyty w Celje w Słowenii uczniowie współpracowali z młodzieżą z pozostałych krajów biorących udział w projekcie, tj. z Czech, Rumunii, Bułgarii, Włoch, Grecji oraz Słowenii. Zobaczyli jak funkcjonuje szkoła w Celje. Poznali odrębne kultury, mieli okazję nauczyć się podstaw języka słoweńskiego, a także zobaczyć przepiękne widoki górskich szczytów, zamki budowane w skałach i ogromną jaskinię w Postojnej.

Ponadto projekt ten pozwolił na zawarcie międzynarodowych przyjaźni oraz poznanie kultur, obyczajów i tradycji innych państw. Do Polski wszyscy zadowoleni z poznania kultury Słowenii wrócili 15 listopada 2009.

 

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 11/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl