Echo Darłowa
Sceny z życia Zbysława Góreckiego (1929 - 1991)
Taki tytuł nosi wystawa otwarta 1 grudnia w Galerii w Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie. Wystawę zorganizowano z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Darłowskiej i przy znacznym zaangażowaniu jego członków. Nad wystawą patronat objęli: burmistrz Darłowa - Arkadiusz Klimowicz, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego - Witold Jabłoński oraz starosta sławieński - Andrzej Lewandowski.
Drugiego grudnia 2009 r. minęło 18 lat od śmierci pisarza, która miała miejsce w sali, gdzie zorganizowano pokaz. Stało się to w czasie dyskusji o kondycji polskiej i darłowskiej kultury podczas zakładania Fundacji Rozwoju Darłowa.
Na wystawie prezentowany jest gabinet pisarza, setki oryginalnych dokumentów jak np. legitymacja Związku Strzelców z roku 1938 wystawiona w Stołpcach, legitymacja Związku Literatów Polskich z podpisem Jarosława Iwaszkiewicza, siedem wydanych książek, dziesiątki zdjęć, sala Darłowskiego Klubu Koszalińskiego Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego z kronikami i plakatami.
Są tam też pamiątki z jego licznych podróży do Uzbekistanu, Egiptu na Kaukaz do Indii i rejsu statkiem po Morzu Śródziemnym od Konstantynopola po Monte Carlo. Na wystawie można też obejrzeć przykłady jego pasji kolekcjonerskich takich jak filatelistyka, numizmatyka i filumenistyka. Wchodzących wita naturalnej wielkości postać Zbysława Góreckiego na zdjęciu o wysokości 190 cm. Wystawa dokumentuje działalność publicystyczną pisarza oraz polityczną i opozycyjną. Można też obejrzeć jego słynne "Zapiski Darłowskie" jakie jednoosobowo redagował i wydawał na wzór - Myśli Niepodległej Andrzeja Niemojewskiego.
Przybyłe na wystawę liczne grono jego przyjaciół i znajomych obejrzało fragmenty kręconych przez niego w latach sześćdziesiątych XX wieku filmów oraz usłyszało jego charakterystyczny głos dzięki udostępnionym nagraniom przez Radio Koszalin. Słowo wstępne o Zbysławie Góreckim wygłosił Leszek Walkiewicz - prezes TPZD, a o dokonaniach Klubu Inteligencji mówił jego prezes Waldemar Jędryka.
Wystawa będzie czynna do 31 stycznia 2010 r. Można ją i warto obejrzeć w dniach i godzinach otwarcia muzeum.
L. Walkiewicz
Darłowo, ED 12/2009