Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Sceny z życia Zbysława Góreckiego (1929 - 1991)

Taki tytuł nosi wystawa otwarta 1 grudnia w Galerii  w Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie. Wystawę zorganizowano z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Darłowskiej i przy znacznym zaangażowaniu jego członków.  Nad wystawą patronat objęli: burmistrz Darłowa - Arkadiusz Klimowicz, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego - Witold Jabłoński oraz starosta sławieński - Andrzej Lewandowski.

Drugiego grudnia 2009 r. minęło 18 lat od śmierci pisarza, która miała miejsce w sali, gdzie zorganizowano pokaz. Stało się to w czasie dyskusji o kondycji polskiej i darłowskiej kultury podczas zakładania Fundacji Rozwoju Darłowa.

Na wystawie prezentowany jest gabinet pisarza,  setki oryginalnych dokumentów jak np. legitymacja Związku Strzelców z roku 1938 wystawiona w Stołpcach, legitymacja Związku Literatów Polskich z podpisem Jarosława Iwaszkiewicza, siedem wydanych książek, dziesiątki zdjęć, sala Darłowskiego Klubu Koszalińskiego Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego z kronikami i plakatami.

Są tam też pamiątki z jego licznych podróży do Uzbekistanu, Egiptu na Kaukaz do Indii i rejsu statkiem po Morzu Śródziemnym od Konstantynopola po Monte Carlo. Na wystawie można też obejrzeć przykłady jego pasji kolekcjonerskich takich jak filatelistyka, numizmatyka i filumenistyka. Wchodzących wita naturalnej wielkości postać Zbysława Góreckiego  na zdjęciu o wysokości 190 cm.  Wystawa dokumentuje działalność publicystyczną pisarza oraz polityczną i opozycyjną. Można też obejrzeć jego słynne "Zapiski Darłowskie" jakie jednoosobowo redagował i wydawał na wzór - Myśli Niepodległej Andrzeja Niemojewskiego.

Przybyłe na wystawę liczne grono jego przyjaciół i znajomych obejrzało fragmenty kręconych przez niego w latach sześćdziesiątych  XX wieku filmów oraz usłyszało jego charakterystyczny głos dzięki udostępnionym nagraniom przez Radio Koszalin.  Słowo wstępne o Zbysławie Góreckim wygłosił Leszek Walkiewicz - prezes TPZD, a o dokonaniach Klubu Inteligencji mówił jego prezes Waldemar Jędryka.

Wystawa będzie czynna do 31 stycznia 2010 r. Można ją i warto obejrzeć w dniach i godzinach otwarcia muzeum.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 12/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl