Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Mikołaj z rybakiem

Darłowskie Centrum Wolontariatu wspólnie ze Szkolnymi Klubami Wolontariatu zorganizowało 6 grudnia br. na staromiejskim rynku festyn pod nazwą Darłowska Laponia Świętego Mikołaja. Zgromadził on tłumy rodziców z dziećmi. Już na wstępie górujący na cokole rybak ustrojony w mikołajowe szaty  witał wszystkich serdecznie. Inny Mikołaj znacznie większy stał przy scenie, na której ciągle się coś ciekawego działo.

Franciszkanin o. Czesław ubrany w szaty biskupie opowiedział dzieciom o Św. Mikołaju z Miry, który m.in. cały majątek rozdał biednym. Został on pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Przedstawiany jako starzec z okazałą brodą, często w infule i pastorałem, z workiem prezentów i pękiem rózeg w ręce. W rocznicę śmierci świętego 6 grudnia grzecznym dzieciom przynosi prezenty, a niegrzecznym rózgę. Św. Mikołaj jest patronem m.in. rybaków, marynarzy, żeglarzy, cukierników, dzieci, kupców, sprzedawców perfum, sprzedawców wina, sprzedawców zboża i nasion, kierowców, uczonych, młynarzy, kancelistów parafialnych, piekarzy, pielgrzymów, podróżnych, studentów, notariuszy, panien pragnących wyjść za mąż, oraz obrońców wiary przed herezją, a także patronem pojednania Wschodu i Zachodu. Prawie wszystkie osoby, mające takie specjalności  mieszkają do dziś w Darłowie, gdzie w średniowieczu stał kościół Św. Mikołaja.

Właściwy Mikołaj z workiem słodyczy przybył na rynek serdecznie witany przez dzieci wspaniale ustrojoną dwukonną bryczką. Dużą uwagę skupiały sceniczne występy najmłodszych. Szczególnie podobał się koncert dziecięcego zespołu Gospel ?Czarno na Białym" z Pałacu Młodzieży z Koszalina, W namiocie grał również darłowski zespół ?Świadomość".

Rynek zapełnił się stoiskami pełnymi upominków, słodyczy i świątecznych ozdób. Powodzeniem cieszyły się stoiska stroikowe i stoisko z zimnymi ogniami, na których można było się zaopatrzyć się w przepiękne stroiki oraz inne świąteczne ozdoby przygotowane samodzielnie przez dzieci i młodzież z darłowskich szkół. Obok na stołach własnoręcznie, ale pod nadzorem fachowców dzieci przygotowywały świąteczne stroiki. Przy innym stoisku z gorącą cynamonową herbatą - można było rozgrzać ręce i serce, albo spróbować czerwonego barszczu z pasztecikiem. W jednym z namiotów trwały projekcje filmów dla dzieci. Wiele dzieci oblegało stoisko elfowej poczty, gdzie pisano listy do Św. Mikołaja. Wszystkie listy zostaną wysłane do Rovaniemi w Laponii, gdzie za Kołem Polarnym ma swoje biuro Św. Mikołaj.

Podczas kiermaszu licytowano obrazy i świąteczne bombki z autografami znanych ludzi. W trakcie festynu wolontariusze pod opieką nauczycieli, prowadzili zbiórkę pieniędzy oraz sprzedaż cegiełek z przeznaczeniem na działalność Szkolnych Klubów Wolontariusza. Ogółem zebrano 3715,33 zł. Dużo dzieci i młodzieży wzięło udział w tworzeniu wspólnego łańcucha choinkowego. Po publicznym odliczaniu uroczyście wolontariusze razem z burmistrzem miasta zapalili setki kolorowych lampek na wielkiej świątecznej choince ustawionej przed ratuszem. Na zakończenie Darłowskiej Laponii odbyło się losowanie świątecznych prezentów, wśród których były m.in. dwie choinki.

Organizatorzy tej nad wyraz udanej imprezy dziękują wszystkim sponsorom za pomoc rzeczową i pieniężną. Do zobaczenia w przyszłym roku powiedzieli młodzi wolontariusze.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 12/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl