Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Dzień Niepełnosprawnych w Miejskim Gimnazjum w Darlowie

3 grudnia w Miejskim Gimnazjum im. Stanisława Dulewicza w Darłowie po raz drugi uroczyście obchodzono Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Został ustanowiony, by przypominać o potrzebach i prawach ludzi, którzy w zasadzie poza pewnymi ograniczeniami fizycznymi lub psychicznymi niczym się od nas nie różnią. Tak samo kochają, chcą pracować, mieć przyjaciół, podróżować... Problem w tym, że my, w pełni sprawni, często sami stwarzamy bariery. Nie wiemy jak się zachować w obliczu kalectwa, czujemy litość, niechęć, a czasem strach. A przecież każdy z nas może znaleźć się w podobnej sytuacji. Czy chcielibyśmy wtedy spotkać się z takim brakiem tolerancji i niezrozumieniem?

Na uroczyste obchody swojego święta licznie przybyli członkowie Klubu Osób Niepełnosprawnych Psychicznie ?Niezapominajka" działającym przy MOPS w Darłowie wraz z opiekunką grupy Panią Beatą Porębską oraz członkowie Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół w Darłowie działającym na terenie ziemi darłowskiej i gmin ościennych, rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych. Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych zechcieli uświetnić swoją obecnością: Przewodnicząca Komisji Edukacji Pani Krystyna Różańska, Kierownik Referatu Oświaty Pan Zbigniew Mielczarek, Dyrektor Domu Dziecka Pani Urszula Jarzębska a także wielki przyjaciel osób niepełnosprawnych Pan Jan Szwarclose - instruktor gry na instrumentach, muzyk i pedagog pracujący z grupą ?Niezapominajka". Na sali gimnastycznej Miejskiego Gimnazjum bawiło się wspólnie przez dwie godziny blisko 100 osób.

Przygotowana przez młodzież i nauczycieli integracyjna sportowo - rekreacyjna impreza, przybliżyła nam sprawnym świat niepełnosprawnych, mogliśmy się lepiej poznać i zrozumieć. Osobom niepełnosprawnym pozwoliła natomiast oderwać się od codziennych kłopotów, sprawdzić w wielu dziedzinach sportowych, a być może dla niektórych była  pewną formą terapii -  terapii przez ruch, uśmiech i zabawę.

W programie imprezy znalazł się występ formacji tanecznej prowadzonej przez p. Monikę Ferkę działającej przy Darłowskim Ośrodku Kultury, wspólne śpiewanie przy gitarze niepełnosprawnej uczennicy gimnazjum Asi Zając razem ze starszymi koleżankami - absolwentkami gimnazjum, dziś uczennicami darłowskich szkół średnich: Martą Grobelną i Patrycją Szymczewską. Dostępny był kącik kosmetyczny, gdzie każda z pań mogła poddać się makijażowi, każdy chętny mógł rozegrać partię tenisa stołowego. Można było obejrzeć wykonywane przez niepełnosprawnych uczniów na zajęciach prace plastyczne. Największą atrakcją były przygotowane przez uczniów klasy III a konkurencje sportowe. Każdy, kto wziął udział w zabawie sportowej dostał od Pani Dyrektor Małgorzaty Świątkowskiej złoty medal i mógł wziąć udział w przygotowanej przez uczniów klasy II b loterii fantowej. Uczniowie klasy II b realizujący projekt ?Jesteś zdrowy - bądź szczęśliwy" znakomicie, z wielkim wyczuciem opiekowali się swoimi rówieśnikami na wózkach, uczniowie klasy sportowej profesjonalnie prowadzili konkursy sportowe, pomagali mniej sprawnym.

Ta wspaniała impreza nie byłaby możliwa do zrealizowania gdyby nie dobra wola i chęć pomocy wielu ludzi. Szczególne podziękowania należą się:

 

  • Pani Dyrektor M. Świątkowskiej za inspirację i za to, że ?chce się chcieć" w tej szkole działać zarówno uczniom jak i nauczycielom
  • Paniom: Sylwii Balcerzak i Agacie Woźniak za przygotowanie atrakcji sportowych i opiekę nad uczniami klasy III a (sportowej)
  • Paniom: Danusi Huczek i Asi Tousty za wystawę plastyczną i przygotowanie stołu                        z poczęstunkiem
  • Paniom: Monice Ferce i Asi Tousty za opiekę nad uczniami występującymi w programie artystycznym
  • Pani Ewie Koralewskiej za przygotowanie loterii fantowej i opiekę nad uczniami klasy IIb
  • Pani Elwirze Romaniuk za zaopatrzenie, wszechstronną pomoc i wsparcie logistyczne
  • Pani pielęgniarce Ani Zarzece za czuwanie nad bezpieczeństwem i opiekę medyczną

 

Sponsorem spotkania był Urząd Miasta Darłowo za co serdecznie Panu Burmistrzowi Arkadiuszowi Klimowiczowi dziękujemy oraz Pan Ryszard Romaniuk - przedsiębiorca z Darłowa.

Nad całością czuwała, koordynowała i imprezę poprowadziła pisząca te słowa.

 

Ewa Jaźwińska
Darłowo, ED 12/2009

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl