Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 8806048, w grudniu 4590, dziś 125; on-line: 70

Echo Darłowa

Ożywienie w darłowskim porcie

W końcu października 2009 r. minęło dziesięć lat, od skomunalizowania portu w Darłowie i utworzenia Zarządu Portu Morskiego Darłowo spółka z o.o. Łącznie z dyrektorem spółki Małgorzatą Tepurską pracuje w nim 6 osób na 5,5 etatach. W porcie stacjonuje 47 kutrów rybackich i 15 jednostek turystyczno - wędkarskich. Na przestrzeni roku ubiegłego zostało zlikwidowane 7 jednostek rybackich, a jednocześnie przybyło 3 jednostki turystyczno - wędkarskie. Od paru lat zmniejsza się flota rybacka, a rośnie liczba kutrów przystosowanych do wędkarskich połowów ryb morskich.

Otwarcie przez Agencję Morską Gdynia nowego terminalu przeładunkowego w handlowej części portu, przyczyniło się w 2009 roku do wznowienia ruchu statków handlowych w porcie. W ubiegłym roku do portu zawinęło 19 jednostek handlowych (w 2008 r. - 2 jednostki). Statki pod banderami 9 państw przywiozły 9106 ton i wywiozły 14.661 ton towarów. Głównym ładunkiem przywozowym były: skałka wapienna i wapno, a wywozowym - zboża i nawozy. Łączne obroty ładunkowe wyniosły 23.767 ton. W sezonie letnim 2009 r. ZPMD odnotował rekordową ilość, bo ok. 300 wpływających do portu jednostek sportowo-rekreacyjnych. W porównaniu do poprzednich lat, w których wpływało do portu niewiele ponad 200 jachtów, widoczny jest wzrost uprawiania tej formy turystyki. ZPMD do obsługi żeglarzy dysponuje mini-mariną usytuowaną przy nabrzeżu usteckim. Na czas sezonu spółka zatrudnia pracownika, który opiekuje się przystanią.

Ważnym wydarzeniem dla ZPMD w 2009 r. było przystąpienie jako partnera zamiennego, za Miasto Darłowo do projektu unijnego pod nazwą Zachodniopomorski Szlak Żeglarski, sieć portów turystycznych Pomorza Zachodniego. Jest to ogromne wyzwanie, ponieważ do tej pory spółka nie realizowała tak znaczących inwestycji.

W ramach tego projektu ma powstać przystań jachtowa w basenie rybackim, wyposażona w dwa pomosty pływające na 80 miejsc postojowych. Pomosty mają być wyposażone w kolumny serwisowe w skład, których wchodzi dostawa energii elektrycznej i wody, oraz w kolumny ratownicze. Wykonawcą projektu przystani jest firma ?Alpinur" sp. z o.o. Rozpoczęcie realizacji inwestycji planujemy w III kwartale 2010 roku a zakończenie w IV kwartale 2010 r.

Przez wszystkie lata działalności ZPMD utrzymuje stabilną kondycję finansową. Spółka generuje zysk finansowy oraz posiada płynność finansową, co pozwala na sprawne bieżące zarządzanie portem.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 1/2010

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl