Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Darłowskie uroczystości upamiętniające 65 rocznicę Dnia Zwycięstwa

Dla uczczenia 65 Rocznicy Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami w Darłowie 8 maja zostały wmurowane na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego tablice pamiątkowe z nazwiskami nieżyjących już darłowskich weteranów wojennych, kombatantów i osób represjonowanych.

Uroczyste obchody 65. rocznicy zakończenia działań II wojny światowej w Europie rozpoczęły się w Darłowie mszą św. za wolną Ojczyznę odprawioną w kościele p.w. Św. Jerzego przez proboszcza parafii Św. Gertrudy Eugeniusza Gnibbę i Franciszkanina o. Andrzeja.  Udział w mszy świętej wzięły m.in.: Poczty Sztandarowe, starosta powiatu sławieńskiego - Andrzej Lewandowski, burmistrz miasta Darłowo - Arkadiusz Klimowicz, przewodniczący RM Zbigniew Grosz, kilku radnych, kombatanci, harcerze i mieszkańcy miasta.

Następnie wszyscy przemaszerowali na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego gdzie pod Pomnikiem Tysiąclecia odbył się apel poległych na polu chwały. Okolicznościowe przemówienie wygłosił przewodniczący Miejsko - Gminnej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Janusz Kasperek, który przypomniał genezę, przebieg oraz zakończenie II wojny światowej. Mówca podkreślił ogromną rolę polskich żołnierzy, walczących na lądzie, morzu i w powietrzu na wszystkich frontach świata. II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii świata, trwającym od 1 września 1939 do 2 września 1945, kiedy kapitulowała Japonia, (w Europie do 8 maja 1945). Wojna objęła swym zasięgiem prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Warto pamiętać, że nasze wojsko w maju 45 roku w sumie liczyło 600 tysięcy żołnierzy. 200 tysięcy na froncie, w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i 400 tysięcy na frontach idących ze wschodu. W nocy z 8 na 9 maja 1945 roku w Berlinie, Niemcy podpisały akt kapitulacji w obecności dowódców czterech zwycięskich armii.

Następnie głos zabrał burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz, który podkreślił konieczność upamiętnienia nazwisk nieżyjących weteranów, kombatantów i żołnierzy walczących na wszystkich frontach światowych wojen pochowanych na darłowskim cmentarzu. Samorząd ufundował szereg tablic z czarnego granitu, z których pierwsze trzy zamocowano na murze okalającym plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów z biało - czerwonych kwiatów. Uroczystości 65. Rocznicy zwycięstwa nad Niemcami uświetniła Darłowska Orkiestra Dęta pod kierownictwem Zenona Lesnera.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 5/2010

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl