Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Jubileusz ćwierćwiecza darłowskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów

W kinie ?Bajka" w Darłowie 19 maja uroczyście obchodzono  jubileusz dwudziestopięciolecia Oddziału Rejonowego w Darłowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Darłowski oddział PZERI utworzono 3 marca 1985 r.  Bez wątpienia jest to największa dobrowolna, niezależna organizacja pozarządowa. Obecnie liczy 250 członków. Pierwszą przewodniczącą zarządu rejonowego w Darłowie była Stanisława Nowik. Zastępował ją Jerzy Łopuski. Od pięciu lat przewodniczy darłowskiemu zarządowi rejonowemu Danuta Puczyńska, która objęła przewodnictwo po Barbarze Edyk.

Spośród wielu dokonań darłowskiego oddziału PZERI na przestrzeni 25 lat na szczególną uwagę zasługują:

  • aktywne uczestnictwo w życiu społecznym miasta Darłowa,
  • organizowanie życia kulturalnego i artystycznego emerytów,
  • reprezentowanie ich interesów wobec organów władz oraz administracji publicznej i samorządowej,
  • popularyzowanie problemów osób starszych,
  • poprawianie warunków socjalno - bytowych członków,
  • prowadzenie działalności charytatywnej i udzielanie pomocy swoim członkom,
  • efektywna współpraca z miejscowym wolontariatem

Od wielu lat trwa owocna współpraca z Klubem Tęcza przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Wielkim powodzeniem cieszą się wyjazdy do Teatru Dramatycznego w Koszalinie, Słupsku oraz Teatru Muzycznego w Gdyni. Systematycznie organizowane są wycieczki turystyczno - krajoznawcze do Trójmiasta, Kołobrzegu, Ogrodu we Włokach, ZOO Safari w Świerkocinie itp. Na stałe zadomowiły się w kalendarzu seniorów coroczne grzybobranie, obchody Dnia Kobiet, Dnia Babci i Dziadka oraz  obchodzone wspólnie z władzami miasta uroczyste Spotkania Opłatkowe. Efektem współpracy z samorządem jest również przejęcie stowarzyszenia ?Otwarte Drzwi", poprzednio działającego przy MOPS-ie. Te i inne działania wpływają bardzo korzystnie na rozwój i aktywizację nie tylko seniorów, ale też społeczności lokalnej miasta Darłowa.

W czasie swej działalności zarząd darłowskiego oddziału PZERI napotkał na wyjątkowe wsparcie przez Jadwigę i Henryka Ukleję, którzy prowadzą Ośrodek Wczasowy ?Róża Wiatrów. Otusz corocznie od wielu lat po sezonie letnim przyjmują oni bezpłatnie emerytów i rencistów na turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne. Na przestrzeni 12 lat z ich gościnności skorzystało ponad 150 darłowskich emerytów i rencistów, którzy wypoczywali w wygodnie urządzonych pokojach, korzystając ze smacznej kuchni urządzeń rehabilitacyjnych oraz życzliwości gospodarzy i obsługi. Za to wszystko serdecznie dziękują ich uczestnicy i zarząd, podkreśliła w swoim wystąpieniu Danuta Puczyńska.

 

Na jubileuszowe uroczystości przybyli m.in.: Olgierd Geblewicz - przewodniczący sejmiku zachodniopomorskiego, Andrzej Lewandowski - starosta sławieński, Arkadiusz Klimowicz - burmistrz Darłowa, Zbigniew Grosz - przewodniczący RM Darłowa, Janina Kokowska przewodnicząca zarządu okręgu w Koszalinie PZERI oraz szefowie kilkunastu organizacji pozarządowych współpracujących z jubilatami.  Uchwałą zachodniopomorskiego sejmiku oddział rejonowy PZERI w Darłowie za całokształt działalności został wyróżniony Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.

Okolicznościowe dyplomy od zarządu okręgowego PZERI w Koszalinie otrzymali: Danuta Puczyńska, Elżbieta Cwynar, Janina Kąkol, Urszula Wawrzyniak, Janina Więckowska.

Następujący członkowie PZERI za aktywne i wszechstronne  wspomaganie działań zarządu rejonu w Darłowie otrzymali Podziękowania: Teresa Brodzińska, Teresa Bieniarz, Janina Demska, Józef Górzyński, Teresa Haręża, Helena Jaroszewicz, Teresa Kalinowska, Jadwiga Kopeć, Mieczysław Krakowiak, Ryszard Lampka, Stanisław Martwicki, Krystyna Owczarek, Janina Przybycień, Cecylia Sass, Laura Stępniak, Stanisława Szymczak, Władysław Szymczak, Roberta Worobiej.

Za długoletnią przynależność do Związku wyróżniono dyplomami Halinę i Ryszarda Kmitów. Za aktywne wspomaganie i współpracę zarząd rejonowy PZERI wyróżnił dyplomami: Waldemara Wieczorka, Henryka Ukleję, Martę Łuczków i Edytę Kwiecień.

Serdeczne podziękowania za wspomaganie działalności PZERI otrzymali: burmistrz -Arkadiusz Klimowicz, przewodniczący RM Zbigniew Grosz, zastępca burmistrza - Elżbieta Karlińska, Wójt Franciszek Kupracz, dyrektor MZBK - Arkadiusz Michalak, pełnomocnik burmistrza ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi - Dorota Kuriata. Uroczystości jubileuszowe poprzedziła msza św. w Kościele Mariackim. Natomiast program artystyczny rozpoczęła Darłowska Orkiestra Dęta pod kierownictwem Zenona Lesnera.

Część artystyczną doskonale dopasowaną do srebrnego jubileuszu PZERI wyreżyserowała i perfekcyjnie prowadziła Ewa Majdańska. Wystąpili w niej Chór pod kierownictwem Krystyny Leśniewskiej i grupa recytatorska Miejskiego Gimnazjum im. S. Dulewicza.

Po uroczystości wspomagający emerytów i rencistów sponsorzy i przyjaciele serwowali napoje, kiełbaski, ryby i ciasta w rytm przygrywającej kapeli "Darłowianie".

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 5/2010

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl