Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

26 maj - Dzień Matki

Co roku 26 maja w Polsce obchodzony jest Dzień Matki. Tego dnia Każda mama obdarowywana jest przez swoje dzieci kwiatami, laurkami i prezentami. Celem tego święta jest okazanie matce szacunku i miłości ponieważ w natłoku codziennych spraw często o tym zapominamy.  Chodź każdy z nas wie jak ważne jest to święto to z pewnością nie wiele osób wie skąd się wzięło.

Dzień Matki to tradycja obchodzona już w czasach starożytnych Greków i Rzymian gdzie kultem otaczano wtedy Matki-Boginie, symbole płodności i urodzaju , początek wszelkiego życia.

Zwyczaj obchodzenia Dnia Matki powrócił w XVII wieku w Anglii i Szkocji pod nazwą Niedziela u Matki (Mothering Sunday). Był to dzień wolny od pracy. Młode służące i młodzi parobkowie puszczani byli do swych domów, by spędzić ten dzień ze swoimi matkami. Do tradycji należało składanie matce drobnych upominków głównie kwiatów i słodyczy W zamian za otrzymanie błogosławieństwa.

Zwyczaj ten przetrwał do XIX wieku. Później nastąpiła przerwa i ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

Inaczej historia święta rodzicielek wygląda w Stanach Zjednoczonych. W tym kraju jego początki sięgają 1858 roku. Wtedy to jedna z tamtejszych nauczycielek niejaka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła tak zwane ?Dni Matczynej Pracy", w języku angielskim "Mothers' Work Days". Od 1872 roku Julia Ward Howe promowała "Dzień Matek dla Pokoju" (Mother's Day for Peace). Jednak prawdziwy Dzień Matki udało się ustanowić w USA dopiero w 1905 roku. Stało się to dzięki Ann Marie Jarvis, córce Ann Jarvis.
Z czasem zwyczaj świętowania tego dnia rozpowszechnił się na niemal cały kraj zaś w 1914 roku Kongres Amerykański uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

W Polsce po raz pierwszy Dzień Matki obchodzony był w Krakowie w 1923 roku. Dzień ten ustalono po to aby przynajmniej raz w roku ludzie uświadomili sobie a matki odczuły, jak ważna jest ich rola w społeczeństwie.

Matka jest najbliższa osobą każdego człowieka . To matka wprowadza dziecko w świat wartości , miłości i radości. Matka zawsze ufa, pomaga i wierzy w swoje dziecko. Spośród wszystkich miłości  jej miłość jest najwierniejsza, niezawodna oraz wieczna. Właśnie dlatego pamiętajmy żeby 26 maja sprawić niespodziankę swoim mamą ponieważ każda mama tego dnia powinna czuć się wyjątkowo.

 

Małgorzata Narloch
Darłowo, ED 5/2010

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl