Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Darłowska Biblioteka promuje młode talenty

Uroczyście rozstrzygnięto i dokonano podsumowania XXVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej, jaka odbyła się 18 maja  w sali Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku oraz wręczono nagrody i dyplomy.

Konkurs jest organizowany przez Gimnazjum nr 2 im ks. Jana Twardowskiego w Słupsku. Główne cele Konkursu to: inspirowanie zainteresowań literackich, rozbu­dzanie wyobraźni, literackiej pasji i wrażliwości, odkrywanie świeżości i wnikliwości dziecięcego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość, a także propagowanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania literaturą poprzez własne w niej uczestnictwo;

Ogólnopolski Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej ma już swoją historię i bogaty dorobek. Istnieje od 1984 roku, jako przedsięwzięcie dla młodych twórców ze słupskich szkół podstawowych, a od 1993 przybrał rangę ogólnopolską. Od 1999 r. bierze w nim udział młodzież gimnazjalna, a od 2007 - w ramach wymiany międzynarodowej i utrwalenia wspólnoty z dziećmi Polonii - stał się imprezą międzynarodową. Z roku na rok rośnie popularność konkursu dzięki bibliotekarzom i nauczycielom polonistom. Nawet, gdy nie wszyscy laureaci zostaną ludźmi pióra, to ich przygoda z twórczością literacką pomoże im oryginalnie formułować myśli i wyrażać je oraz inaczej patrzeć na świat.

Na XXVI Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej nadesłano 10701 zestawów tekstów literackich z 358 szkół podstawowych i gimnazjów z całej Polski oraz 267 wierszy i opowiadań młodzieży polonijnej z 15 szkół w Stanach Zjednoczonych  i  60 utworów literackich z  3 szkół w Berlinie.

Prace oceniało jury profesjonalne w składzie: Wanda Chotomska - poetka; dr Marianna Borawska - literaturoznawca; dr Anna Wiech - literaturoznawca; Jolanta Nitkowska-Węglarz - pisarka i dziennikarka; dr Barbara Kosmowska - pisarka, pracownik naukowy Akademii Pomorskiej w Słupsku; Maria Pietryka - polonistka, konsultant w zakresie przedmiotów humanistyczno-artystycznych; Anna Chabior - polonistka; Barbara Grędecka - polonistka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego w Słupsku; Izabela Drużba - polonistka; prof. dr hab. Zbigniew Zielonka - historyk literatury; prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński - krytyk literacki, historyk i badacz literatury; Jerzy Fryckowski - poeta, polonista; Marcin Greczuk - poeta, polonista oraz nauczyciele języka polskiego i kształcenia zintegrowanego: Magdalena Walkowiak; Katarzyna Duda; Elżbieta Musznicka.

Jury wybrało te utwory, w których dostrzegło próby własnego oryginalnego spojrzenia na świat. Zdaniem znawców nagrodzone teksty z powodzeniem mogłyby znaleźć się w profesjonalnych pismach. Oceniając pomysły literackie, oryginalność tekstów i talent autorów jury wyłoniło 88 laureatów, wyróżniło zaś 238 uczniów w trzech grupach wiekowych. Szczegóły najlepiej poznać wchodząc na stronę internetową organizatorów konkursu.

Należy jednak podkreślić, że wyróżnienie w grupie gimnazjalistów za utwór prozą p.t. ?Tyle zmartwień w jedne święta" otrzymał Ksawery Kalicki z Gimnazjum im. Lotników Morskich w Darłówku. Do konkursu przygotowywała młodego kandydata na literata dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Agnieszki Osieckiej w Darłowie Krystyna Krakowiak.  Rok wcześniej w tym samym konkursie Krystyna Krakowiak wypromowała Dorotę Dęga z Zespołu Szkół w Dobiesławiu. W 2009 r. Dorota Dęga, mieszkanka Jeżyczek i uczennica III klasy Gimnazjum w Dobiesławiu za utwór prozą p.t. Księżniczka Wszechświata została laureatką XXV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej. Fragment tej książki został umieszczony w zbiorze ?Na dworcu wyobraźni", na który składają się prace wszystkich laureatów. Nagrodzone i wyróżnione wiersze i opowiadania zostały opublikowane w  dziewiętnastej już książce pokonkursowej ?Pióro na jeden wiersz". Krystyna Krakowiak po raz drugi w ostatnim okresie otrzymała dyplom - podziękowanie od organizatorów Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego w Słupsku za inspirowanie i promowanie młodych talentów. Widać z tego, że ma szczęśliwą rękę do uzdolnionej literacko młodzieży, a na pewno na tym ten  fart się nie skończy.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 5/2010

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl