Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

X Darłowski Festiwal Filmów Skandynawskich 13-18 lipca 2010

Od dziesięciu lat sezonie letnim w Darłowie odbywają się w festiwale kinematografii krajów skandynawskich. Zapraszamy Państwa do udziału w prezentacjach nowości filmowych Jubileuszowego X Festiwalu Filmów Skandynawskich, który odbędzie od 13-18 lipca 2010. Wszystkie filmy wyświetlane będą w Kinie BAJKA przy ul. Morskiej 56 w Darłowie. Oficjalnym otwarciem festiwalu będzie wieczorna, plenerowa projekcja filmu duńskiego ?O czym nie wie nikt", która rozpocznie się 13 lipca o godz. 22.00 przy wschodnim molo w Darłówku.

Dobierając tytuły na tegoroczną imprezę organizatorzy starali się, aby w ofercie znalazły się najciekawsze, premierowe dzieła prezentowane na ekranach naszych kin w 2010 roku. W kilku przypadkach prezentowane będą prapremiery polskie filmów. Stało się to możliwe za sprawą bardzo dobrej współpracy z Ambasadą Królestwa Danii w Polsce, Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz Duńskiego Instytutu Filmowego. Wiele prezentowanych propozycji festiwalowych to efekt pomocy i dobrej współpracy z dystrybutorami sztuki filmowej w Polsce: firmami ?Gutekfilm", Stowarzyszeniu ?Era Nowe Horyzonty", ?Vivarto", ?Against Gravity", ?Best Film", ?Monolith Film".

Przy okazji festiwalu odbędą się imprezy towarzyszące tj. koncert chóru ze Szwecji oraz wystawa fresków średniowiecznych fresków sakralnych z kościołów w Danii.

Zapraszamy Serdecznie!

 

Program
X Festiwalu Filmów Skandynawskich
w Darłowie

13-18 lipca 2010.


10.07. Koncert chóru z Kristianstadt (Szwecja) godz. 19.15 Kościół Św. Gertrudy

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

13.07. wtorek

godz. 22.00 OFICJALNE OTWARCIE FESTIWALU - seans plenerowy w Darłówku przy LATARNI MORSKIEJ

?O czym nie wie nikt" (org. Den du frygter, ang. What no one knows, reż. S?ren Kragh-Jacobsen, prod. Dania, Szwecja 2008, DVD, czas trwania 99 minut, gatunek: thriller)


Film jest thrillerem politycznym opowiadającym historię mężczyzny starającego się wyjaśnić utonięcie siostry. Okazuje się, że śmierć dziewczyny była powiązana z pracą ich ojca dla wywiadu. Wkrótce całej rodzinie zaczyna zagrażać śmiertelne niebezpieczeństwo.


14.07. środa

godz. 16:00 ?Nie bój się mnie" (org. Den du frygter, ang. Fear me not, reż. Kristian Levring, Dania 2008, DVD, czas trwania 95 minut, gatunek: thriller, dramat)

42-letni Michael potrzebuje odmiany w życiu, więc kiedy dowiaduje się o badaniach klinicznych nad nowym środkiem anty-depresyjnym decyduje się zostać ?królikiem doświadczalnym" - bez mówienia o tym rodzinie. Z powodu niebezpiecznych skutków ubocznych doświadczenia zostają po pewnym czasie zaprzestane jednak Michael kontynuuje branie pigułek. Traci on całkowicie kontrolę, a jego tłumione instynkty powracają z siłą i gwałtownością, jakiej nikt nie mógł przewidzieć.


godz. 18:00 ?Zniknięcie" (org. De usynlige, ang. Troubled Water, reż. Erik Poppe, prod. Norwegia, Dania 2008, DVD, czas trwania 121 minut, gatunek: dramat, muzyczny)

Jan Thomas wychodzi z więzienia, w którym spędził ostanie osiem lat skazany za morderstwo. Ponieważ jest uzdolniony muzycznie, zatrudnia się w kościele jako organista. Tam spotyka Annę, pastora tego zgromadzenia. Anna jest samotną matką. Jan Thomas i Anna zakochują się w sobie, ale były więzień postanawia nie mówić jej o swojej przeszłości. Któregoś dnia Jan Thomas ma odebrać z przedszkola synka Anny. Chwila nieuwagi i chłopiec gdzieś znika.
Agnes pracuje jako nauczycielka. Jest żoną Jona, mają dwie małe córki. Z dziećmi z klasy Agnes wybiera się do kościoła i tam rozpoznaje Jan Thomasa. To on osiem lat temu został skazany za zabicie jej synka. Agnes nie mówi o tym mężowi, ale zaczyna coraz bardziej zajmować się życiem młodego organisty. To dwie przeplatające się historie, to opowieść o skazanym za morderstwo i matce ofiary. To także opowieść o miłości, która próbuje wybaczyć to, co niewybaczalne.

godz. 20.15 ?Para do życia" ( org. Miesten vuoro, ang. Steam of life, reż. Joonas Berghall, Mika Hotakainen, Finlandia 2010, DVD, czas trwania 84 minuty, gatunek: dokumentalny)

Sauna działa jak katalizator sprawiający, że człowiek otwiera na drugiego. Ciało i dusza jednocześnie się oczyszczają. W fińskiej saunie tworzy się atmosfera sprzyjającą męskim zwierzeniom. Nagroda główna PLANETE DOC REVIEW.

godz. 21.30 ?Metropia" (org. Metropia, reż. Tarik Saleh Dania, Norwegia, Szwecja 2010, 35 mm, czas trwania 80 minut, gatunek: animacja, Sci-fi)


Futurystyczna animacja, przerażająca wizja Europy w czasach, gdy kończą się światowe zapasy ropy naftowej. Pewnego dnia Roger odkrywa, że każdy szczegół jego życia jest kontrolowany. Animacja science fiction. Głosów postaciom użyczyli: Vincent Gallo, Juliette Lewis, Udo Kier, Stellan Skarsgard, Alexander Skarsgard, Sofia Helin. Nagroda specjalna Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji 2009.

15.07. czwartek

godz. 16:00 ?O czym nie wie nikt" (org. Den du frygter, ang. What no one knows, reż. S?ren Kragh-Jacobsen, prod. Dania, Szwecja 2008, DVD, czas trwania 99 minut, gatunek: thriller)

Film jest thrillerem politycznym opowiadającym historię mężczyzny starającego się wyjaśnić utonięcie siostry. Okazuje się, że śmierć dziewczyny była powiązana z pracą ich ojca dla wywiadu. Wkrótce całej rodzinie zaczyna zagrażać śmiertelne niebezpieczeństwo.

 

godz. 18:00 ?Dobre serce" (org. Good Heart, reż. Dagur Kári, prod. Dania, Islandia, Francja, USA 2009, 35 mm, czas trwania 95 minut, gatunek: dramat)

Komedia obyczajowa twórcy Noi Albinoi i Zakochani widzą słonie. Opowieść o przyjaźni, miłości i poszukiwaniu szczęścia. Lucas to bezdomny młody chłopak błąkający się po Nowym Jorku. Jego życie od dawna tkwi w martwym punkcie i nie udaje mu się dosłownie nic. Nawet próba samobójcza, którą podejmuje okazuje się nie tyle nieskuteczna, co po prostu żałosna. Lucas trafi a po niej do szpitala, gdzie poznaje Jacquesa, dochodzącego do siebie po piątym zawale serca właściciela małego baru. Samotny, pozbawiony rodziny Jacques przyjmuje Lucasa do pracy. I wszystko zdaje układać się dobrze, aż pewnego dnia w barze pojawia April, zagubiona stewardessa z Europy... Pięknie nakręcona i bezbłędnie zagrana przez doborową obsadę historia, która nie pozostawi nikogo obojętnym. Nagroda publiczności OFF PLUS CAMERA 2010.

 

godz. 20:00 ?Płomień i cytryna" (org. Flammen og Citronen, ang. The Flame and the Lemon, reż. Ole Christian Madsen , Dania, Czechy, Niemcy 2008, DVD, czas trwania 130 minut, gatunek: wojenny)

Kopenhaga, rok 1944. Dania znajduje się pod okupacją nazistów. Oparta na faktach opowieść o bohaterach duńskiego ruchu oporu, którzy w czasie II Wojny Światowej likwidowali kolaborantów. Płomień i Cytryna są członkami ruchu oporu. Pewnego dnia dostają rozkaz by zabić ukochaną jednego z nich.


16.07. piątek

godz. 16:00 ?Kandydat" (org. Kandidaten, ang. Candidate, reż. Kasper Barfoed, Dania 2008, DVD, czas trwania 99 minut, gatunek: thriller)

Jonas Bechmann jest młodym, zdolnym adwokatem. Po śmierci ojca w wypadku samochodowym, Jonas ubiega się o pracę w kancelarii, w której pracował ojciec. Jednocześnie próbuje wyjaśnić okoliczności jego tajemniczej śmierci. Wtedy właśnie sam zostaje podejrzany o morderstwo. Po upojnej nocy w mieście budzi się w hotelowym pokoju z brutalnie zamordowaną dziewczyną. Teraz musi zrobić wszystko, aby oczyścić swoje imię.

godz. 18:00 ?Białe szaleństwo" (org. Nord, ang. North, reż. Rune Denstad Langlo , Norwegia 2009, 35 mm, czas trwania 78 minut, gatunek: komedia, dramat)

Antydepresyjna komedia zza kręgu polarnego. Jomar Henriksen (Anders Baasmo Christiansen) jest byłym atletą, który zaraz po załamaniu nerwowym odizolował się od świata na dłuższy czas. Skazał się na samotność i smutny los na 5 lat. Teraz, na skuterze śnieżnym i z zapasem 5-ciu litrów bimbru, wybiera się na mroźną i śnieżną Północ. Jedzie odwiedzić swoją byłą dziewczynę i synka, o którym się właśnie dowiedział. Podróż przed nim długa i męcząca. Po drodze spotyka ludzi i nawiązuje znajomości z istotami takimi jak on - z wrażliwymi i z zagubionymi duszami.
Ludzie wspierają go i starają się mu pomóc wrócić do rzeczywistości.Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki BERLINALE 2009.

godz. 19:30 ?Millenium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" (org. Män som hatar kvinnor , ang. The Girl with the Dragon Tatoo, reż. Niels Arden OplevDania, Szwecja,Niemcy 2009, 35 mm, czas trwania 152 minuty, gatunek: thriller)

Skazany w procesie o zniesławienie dziennikarz śledczy podejmuje się niezwykłego zlecenia. Na prośbę właściciela koncernu przemysłowego bada tajemniczą sprawę kryminalną sprzed lat. Wraz z pomagającą mu młodą hackerką Lisbeth zagłębia się w mroczną i krwawą historię rodziny. Kolejne elementy łączą się w całość i przybliżają do rozwiązania śmiertelnej układanki. W trakcie śledztwa między dziennikarzem i dziewczyną rodzi się niebezpieczna fascynacja. 3 nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej.

godz. 22:15 ?Zakazane owoce" (org. Kielletty hedelmä, ang. Forbidden Fruit, reż. Dome Karukoski, Finlandia, Szwecja 2009, 35 mm, czas trwania 102 minuty, gatunek: dramat)

Dwie osiemnastolatki z konserwatywnej wspólnoty religijnej wyjeżdżają do wakacyjnej pracy w mieście. Głodna życia i przygód Maria potajemnie ucieka z rodzinnego domu, aby poznać świat zakazany i potępiony przez jej religię. Dużo spokojniejsza Raakel niechętnie opuszcza wiejską idyllę i wyrusza za Marią jedynie z obawy, by przyjaciółka nie straciła wiary i nie opuściła wspólnoty na zawsze. To lato - pełne niebezpiecznych pokus, intensywnych doznań i złamanych zakazów - nieodwracalnie zmieni ich życie.

17.07. sobota

godz. 11:00 ?Opowieść o dwóch komarach" - animacja dla dzieci (org. Cykelmyggen og Dansemyggen, ang.A Tale of two Mozzies,  reż. Jannik Hastrup , Flemming QuistM?ller, Dania 2007, DVD, czas trwania 79 minut, gatunek: familijny, animowany dla dzieci)


Opowieść o komarze Egonie, który nie bardzo umie latać. Z pomocą przyjaciół oraz dzięki swojemu sprytowi i dobremu sercu potrafi jednak dokonywać wielkich rzeczy.

godz. 16:00 ?Opowieść o dwóch komarach" (powtórka filmu) - animacja dla dzieci (org. Cykelmyggen og Dansemyggen, ang.A Tale of two Mozzies, reż. Jannik Hastrup , Flemming QuistM?ller, Dania 2007, DVD, czas trwania 79 minut, gatunek: familijny, animowany dla dzieci)

Opowieść o komarze Egonie, który nie bardzo umie latać. Z pomocą przyjaciół oraz dzięki swojemu sprytowi i dobremu sercu potrafi jednak dokonywać wielkich rzeczy.

godz. 18.00 ?Dwa światy" (org. To verdener, ang. Worlds Apards, reż. Niels Arden Oplev, Dania 2008, DVD, czas trwania 108 minut, gatunek: obyczajowy)

Sara i jej rodzina są wyznawcami Jehowy. Dziewczyna, serdeczna i pełna empatii, należy
do najgorliwszych świadków i zapowiada się na zdolnego werbownika. Pewnego dnia poznaje chłopaka spoza kręgu wyznawców Jehowy i zakochuje się w nim z wzajemnością. Sara staje przed niełatwym wyborem - Teis czy rodzina. Kontynuacja romansu oznacza zerwanie więzów z najbliższymi. Opowieść o dorastaniu i trudnych życiowych wyborach. Niebanalne osadzenie fabuły w kręgu świadków Jehowy.

 

godz. 20:00 ?Burrowing" (org. Man tänker sitt, ang. Burrowing, reż. Henrik Hellström,

Fredrik Wenzel, Szwecja 2009, 35 mm, czas trwania 76 minut, gatunek: dramat)

Nieprzystosowani, znękani normami ludzie przytulają się do drzew, zanurzają się w rzece, resztką zachowanego instynktu poszukują jedynej siły, która sprawiedliwie rozdaje prawa i możliwości.
Narratorem filmu jest chłopiec, który obserwuje swój świat: osobliwych sąsiadów, boiska, łąki, ulice, okoliczne lasy. Woli on wyrzucić pamiątkowy zegarek matki, pić zamuloną wodę z rzeki i ubłocony chodzić po bagnach, niż ze wszystkimi śpiewać Sto lat na urodzinach. Mottem filmu są słowa amerykańskiego filozofa i pisarza, Henry'ego Davida Thoreau, anarchistycznego transcendentalisty, który odrzucał cywilizację i społeczeństwo obywatelskie, wiodąc kontemplacyjne życie w leśnej chacie nad stawem: ?Każdy ma prawo do swojego rytmu, ma prawo się nudzić, snuć, robić rzeczy bez sensu, rzeczy kontrowersyjne czy ryzykowne. Nie trzeba nic udowadniać, kosić trawy, remontować, spełniać wymagań ojca. Wystarczy żyć". Bohaterowie filmu chcą poczuć zapach ziemi, jej fakturę, chcą przynależeć do natury, rzeczywistości, tak by nic więcej z tego nie wynikało, żadne obowiązki i zadania.
Poruszający film ze wspaniałą muzyką i pięknymi zdjęciami, całkowicie pozbawiony zbędnej ekwilibrystyki i ornamentacji.

18.07. niedziela

godz. 11:00 ?Święta Karli" - film od 9 lat (org. Kalkas kabale, ang. reż. Charlotte Sachs Bostrup, Dania 2007, DVD, czas trwania 92 minuty, gatunek: familijny, dramat)


Dziesięcioletnia Karla nienawidzi atmosfery przedświątecznych przygotowań. Jej mama jest wtedy zdenerwowana i nie ma czasu dla swoich pociech. Tej zimy miarka się przebrała i Karla wyrusza w świat.

godz. 15:00 ?Roskilde" (org. Roskilde, reż. Ulrik Wivel, Dania 2008, DVD, czas trwania 97 minut, gatunek: dokumentalny, muzyczny)

Film dokumentalny o kultowym duńskim festiwalu muzycznym Roskilde. Każdego roku ludzie wszystkich generacji z całego świata zjeżdżają się na pola otaczające Roskilde, by wziąć udział we wspólnej imprezie i uwolnić się duchowo. Chodzi tu o najgłośniejszy muzyczny festiwal w Europie. Oglądamy go oczami uczestników, wolontariuszy i artystów, wśród których są Franz Ferdinand, Placebo, The Streets, Rufus Wainwright, Editors, Jenny Wilson, Mew, Sonic Youth i wielu innych.

godz. 17:00 "Kocham Kino" (org. Chacun son cinéma, ang. To Each His Own Cinema, reż. Lars von Trier, Roman Polański, David Lynch, Aki Kaurismäki, Jane Campion, Joel Coen, Kar Wai Wong i pozostali, Francja Dania, 35 mm, czas trwania 119 minut, gatunek: komedia, dramat)

Orginalny tytuł: ,,Chacun son cinéma'' to hołd złożony magii kina. Film, powstał na 60. urodziny Festiwalu w Cannes w 2007r. Obraz składa się z 33 etiud słynnych światowych reżyserów. Motywem łączącym je wszystkie jest nieśmiertelny temat kina. Pomysłodawcą obrazu jest pan Gilles Jacob.

 

godz. 19:30 ?Była sobie dziewczyna" (org. An Education, reż. Lone Scherfig Wlk. Brytania, Dania, 35 mm, czas trwania 95 minut, gatunek: dramat)

Życie szesnastoletniej, pełnej pasji i marzeń, konserwatywnie wychowanej, lecz rezolutnej i nad wyraz dojrzałej prymuski Jenny nie należało do wybitnie interesujących. Szalony romans z dwukrotnie starszym, z pozoru idealnym mężczyzną, wywraca je jednak do góry nogami. Dziewczyna zostaje zmuszona do określenia życiowych priorytetów oraz szybkiego wyboru własnej drogi. Zapatrzona w adoratora, oderwana od rzeczywistości oraz bez reszty pochłonięta przez realizację pragnień, z czasem zapomina, że taka edukacja może nieść ze sobą nieprzyjemne konsekwencje... Nagroda Publiczności SUNDANCE 2009, naminacja ZŁOTE GLOBY 2010, 3 nominacje do OSCARA.

 

godz. 21.00 ZAMKNIĘCIE FESTIWALU

PODCZAS TRWANIA CAŁEGO FESTIWALU W HOLU KINA "BAJKA" WYSTAWA FOTOGRAFICZNA

ŚREDNIOWIECZNYCH FRESKÓW SAKRALNYCH Z DUŃSKICH KOŚCIOŁÓW.

 

 

Darłowski Ośrodek Kultury
Darłowo, ED 7/2010

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl