Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Darłowo - Skandynawskie wydarzenia artystyczne

W niedzielę 18 lipca zakończył się w Darłowie X Festiwal Filmów Skandynawskich. Towarzyszyły mu koncert chóru i wystawa fresków.

Darłowo miasto króla Eryka od kilkuset lat ma wiele związków ze Skandynawią. Z Darłowa na Bornholm jest zaledwie 100 km. Nic dziwnego, że wysoce oryginalny Festiwal Filmów Skandynawskich narodził się w Darłowie i trwa już 10 lat. Istniejące tu od ponad osiemdziesięciu lat kino ma jedną z najnowocześniejszych aparatur filmowych w Europie.  Siedząc wygodnie w kinie ?Bajka" ogląda się najnowsze dzieła kinematografii duńskiej, szwedzkiej, fińskiej i norweskiej.  Wiele z nich były prapremierami lub premierami w Polsce. Do najlepszych kin w Warszawie dotrą dopiero za kilka miesięcy. Skandynawskie kino jest specyficzne, ambitne i inteligentne. Festiwal został zasygnalizowany 10 lipca koncertem chóru z Kristianstadt w kościele Św. Gertrudy.

Tegoroczny FFS zainaugurował duńsko - szwedzki thriller ?O czym nie wie nikt" w reżyserii S?ren Kragh-Jacobsena. Wyświetlono go w pobliżu Latarni Morskiej w Darłówku na telebimie. S?ren Kragh-Jacobsen (?Mifune") należy do czołówki duńskich reżyserów i jest jednym z czterech sygnatariuszy manifestu Dogmy (obok von Triera, Vinterberga i Levringa). Polityczny thriller opowiada historię Thomasa starającego się wyjaśnić tajemnicze okoliczności utonięcia swej siostry. Rozpoczyna, zatem prywatne dochodzenie. Z każdym dniem staje się coraz bardziej prawdopodobne, że to - zatajona przed rodziną - kariera ich ojca w służbach wywiadu mogła doprowadzić do śmierci siostry. Znajomi ojca nabierają wody w usta, ale Thomas i przyjaciółka siostry chcą dowieść prawdy za wszelka cenę. Czy Thomas wycofa się ze śledztwa w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa, jakie zagraża jego rodzinie?

?Niebój sie mnie" - duński thriller, dramat, reżyser Kristian Levring jest jednym z czterech sygnatariuszy manifestu Dogmy. Znakomita obsada aktorska.

?Zniknięcie" - dramat muzyczny produkcji duńsko - norweskiej, reżyser Erik Poppe.

?Para do życia" -najnowszy film fiński, reżyser Mika Hotakainen, Joonas Berghall.  Film otrzymał nagrodę w 2010 na - Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Helsinkach. Akcja dzieje się w fińskiej saunie gdzie dwóch mężczyzn zwierza się z najintymniejszych historii i uczuć bez tabu, co powoduje, że oczyszcza się jednocześnie ciało i dusza.

?Metropia" - duńsko-norwesko-szwedzko-finlandzki animowany dreszczowiec science-fiction z 2009 roku w reżyserii Tarika Saleha. Futurystyczna animacja, przerażająca wizja Europy w przyszłości, kiedy kończą się światowe rezerwy ropy naftowej, a życie ludzi jest w pełni kontrolowane i sterowane.

?Dobre serce" -dramat duńsko - islandzko- francusko - amerykański, scenariusz i reżyseria: Dagur Kári, anglojęzyczna komedia obyczajowa o przyjaźni, miłości i poszukiwaniu szczęścia. Polska prapremiera; Nagroda publiczności Off Plus Camera 2010.

?Płomień i cytryna" - duńsko czesko - niemiecki dramat wojenny z końca II wojny światowej, reżyser Ole Christian Madsen, Dania 2008.

?Kandydat" - duński thriller, Reżyseria - Kasper Barfoed, Scenariusz -Stefan Jaworski

?Białe szaleństwo" - norweska antydepresyjna komedia zza kręgu polarnego, z dodatkiem czarnego humoru. reżyseria: Rune Denstad Langlo, scenariusz: Erlend Loe. Trzydziestoletni Jomar przechodzi trudny okres w życiu. Dużo pije, dużo pali i mało pracuje. A wszystko, dlatego że rzuciła go dziewczyna dla najlepszego przyjaciela. W dodatku, Jomar dowiaduje się pewnego dnia, że mieszka ona na dalekiej północy z dzieckiem, którego być może jest ojcem.

?Millenium": Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" - duńsko- szwedzki thriller, reżyseria: Niels Arden Oplev scenariusz: Nikolaj Arcel, Rasmus Heisterberg 2009-02-27

?Zakazane owoce" - dramat szwedzko - fiński, Reżyseria - Dome Karukoski
Scenariusz - Aleksi Bardy.

Dwie osiemnastolatki z konserwatywnej wspólnoty religijnej wyjeżdżają do wakacyjnej pracy w mieście. Głodna życia i przygód Maria potajemnie ucieka z rodzinnego domu, aby poznać świat zakazany i potępiony przez jej religię. Dużo spokojniejsza Raakel niechętnie opuszcza wiejską idyllę i wyrusza za Marią jedynie z obawy, by przyjaciółka nie straciła wiary i nie opuściła wspólnoty na zawsze. To lato - pełne niebezpiecznych pokus, intensywnych doznań i złamanych zakazów - nieodwracalnie zmieni ich życie.

?Opowieść o dwóch komarach" - duńska animacja dla dzieci, reżyseria: Jannik Hastrup, Flemming Quist M?ller scenariusz: Flemming Quist M?ller. Opowieść o komarze Egonie, który nie bardzo umie latać. Z pomocą przyjaciół oraz dzięki swojemu sprytowi i dobremu sercu potrafi jednak dokonywać wielkich rzeczy.

?Dwa światy" - duński dramat obyczajowy, reżyser. Niels Arden Oplev.

?Burrowing" - szwedzki dramat, reżyseria Henrik Hellström Fredrik Wenzel.

?Święta Karli"- duński familijny dramat dla dzieci od 9 lat, reżyser Charlotte Sachs Bostrup,

?Roskilde" - duński dokumentalny film muzyczny o kultowym duńskim festiwalu muzycznym w Roskilde, reżyser Ulrik Wivel.

?Kocham Kino" - francusko - duńska komedia dramat, reżyserów: Lars von Trier, Roman Polański, David Lynch, Aki Kaurismäki, Jane Campion, Joel Coen, Kar Wai Wong i pozostali, Film, powstał na 60. urodziny Festiwalu w Cannes w 2007. Obraz składa się z 33 etiud słynnych światowych reżyserów. Motywem łączącym je wszystkie jest nieśmiertelny temat kina. Pomysłodawcą obrazu jest pan Gilles Jacob.

?Była sobie dziewczyna"- duńsko - brytyjska komedia obyczajowa, reżyseria: Lone Scherfig scenariusz: Nick Hornby. Fabuła: Młoda, inteligentna dziewczyna dorasta w Londynie w latach sześćdziesiątych.  Jej rodzina bardzo chce, by studiowała w Oksfordzie. Tymczasem ona wdaje się w szalony romans z poznanym w niezwykłych okolicznościach  mężczyzną, który obiecuje, że nauczy ją życia i miłości. Te niepowtarzalne lekcje będą się odbywały w luksusowych salach balowych i dyskotekach, zadymionych kafejkach Londynu i  pod dachami dekadenckiego Paryża. Trzy Oskary i szereg innych nagród.

Ogółem wyświetlono 17 najnowszych filmów skandynawskich. Ci, co ich nie oglądali stracili niepowtarzalną okazję. Tym bardziej, że wszystkie seanse były darmowe. Część filmów pochodziła z przeglądu zatytułowanego ?Nowe Kino Duńskie", które udostępnili" Ambasada Danii, Duński Instytut Kultury,  Duński Instytut Filmowym i Danish Arts Agency.  Podczas trwania FFS w holu kina ?Bajka" prezentowano wystawę średniowiecznych fresków sakralnych z kościołów w Danii, co potwierdza, że w Darłowie promuje się nie tylko filmową sztukę skandynawską.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 7/2010

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl