Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Rynek miejski

Przebudowano płytę staromiejskiego rynku

W ubiegłym tygodniu 16 lipca zakończono przebudowę płyty darłowskiego staromiejskiego rynku

Obecny rynek (Plac Kościuszki) został wytyczony w roku 1312 podczas przejścia miasta Darłowo na prawa lubeckie nadane mu przez braci Święców: Piotra, Wawrzyńca i Jana. Tu odbywały się targi i jarmarki, a na środku rynku stał czternastowieczny ratusz. Staromiejski rynek leży w obszarze będącym częścią średniowiecznego układu urbanistycznego miasta Darłowo wpisanego do rejestru zabytków woj. zachodniopomorskiego decyzją nr 204 z dnia 22 września 1959 r., objętego strefą "A" ochrony konserwatorskiej.

Przebudowę placu rynkowego wykonano ściśle w oparciu o ?Wytyczne konserwatorskie." opracowane przez arch. Tatianę Balcerzak oraz wytyczne Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie Delegatura w Koszalinie opracowane przez panią Krystynę Bastowską. Autorem projektu rewitalizacji Starego Miasta jest Pracownia Projektowa Aleksandra Ofierzyńskiego z Koszalina.

Proces przebudowy nawierzchni poprzedziła wymiana sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej i sieci gazowej.

Inwestycja pod nazwą ?Przebudowa Staromiejskiego Rynku w Królewskim Mieście Darłowie" o całkowitej wartości 3.520.000 zł będzie dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2007 - 2013 kwotą około 1,6 mln zł. Oprócz Placu Kościuszki o powierzchni 5.254 m2 zostały poddane rewaloryzacji odpowiednie odcinki ulic przylegających do rynku oraz ścieżka okalająca Kościół Mariacki. Dawna nawierzchnia rynku z trylinki została zastąpiona płytami granitowymi i kostką granitową. Na ulicach położono obrobiony brukowiec granitowy. Chodniki wykonano z płyt granitowych oraz z kostki granitowej.

Ponadto wykonano nowe stylowe oświetlenie placu, a wokół rynku rozmieszczono 16 ławek, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Zmieniono i uporządkowano rynkową zieleń. Wokół Fontanny z Rybakiem wmurowano w nawierzchnię 17 płyt z wyrytymi rybami morskimi i śródlądowymi. W najbliższym czasie na rynku rozmieszczone zostaną kwiatowe gazony.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 7/2010

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl