Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

"Szare Szeregi" w Duisburgu - VIII Europejskie Mosty Przyjaźni

Dnia 14.07.2010 roku 18 harcerzy 13 Darłowskiej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej ZHP "Szare Szeregi" im. Rudego wyruszyło już po raz ósmy na organizowany przez siebie wraz z Urzędem Do Spraw Młodzieży Miasta Duisburga obóz letni Europejskie Mosty Przyjaźni (EMF - Europa:ische Mosty of Friendship). W tym roku miejscem letniego wypoczynku był Duisburg.  Harcerzami opiekowali się drużynowy Trzynastki  i jednocześnie polski komendant obozu - phm Artur Hamerling, funkcję instruktorów pełnili ucząca religii w darłowskim gimnazjum Siostra Noemi oraz dh Ewa Adamska - drużynowa Drużyny Harcerskiej "Iskry" z Jarosławca. Ona również - jako ratownik słupskiego oddziału Joannitów - zapewniła zabezpieczenie przedmedyczne zarówno grupie polskiej jak i niemieckiej. Wychowawcy polscy - w przeciwieństwie do wychowawców niemieckich - pełnili służbę wolontariacką, nie pobierając żadnych honorariów za pracę w czasie trwania obozu.

Po czternastogodzinnej podróży autobusem Eurolines dotarliśmy na pole namiotowe położone w dzielnicy Duisburga Rheinhausen. Harcerze wraz z młodzieżą niemiecka stworzyli kilka grup tematycznych, które pracowały przez cały czas trwania obozu, a wyniki swojej pracy prezentowały w czasie Dnia Otwartych Drzwi władzom Diusburga, Kierownictwu Urzędu Do Spraw Młodzieży, rodzicom oraz przedstawicielom polskiej społeczności zamieszkującej Rheinhausen.

Grupa muzyczna zorganizowała warsztaty gry na gitarze, przetłumaczyła dwie polskie piosenki na język niemiecki, stworzyła repertuar złożony z dziesięciu utworów polskich, niemieckich i angielskich, także skomponowanych w czasie trwania poprzednich edycji EMF, który zaprezentowała w koncercie dla gości obozu. Grupa sportowa regularnie organizowała dla uczestników obozu rozgrywki sportowe. Ich kulminacja był rozegrany w czasie Dnia Drzwi Otwartych mecz piłki nożnej dziewcząt Polska - Niemcy. Mecz ten rozgrywany jest od 2003 roku, a w tym roku po raz pierwszy w historii wygrały go po  zażartej walce polskie harcerki. Dwie bramki w czasie gry zdobyła dh Karolina Niedźwiedź, decydujące trafienie z rzutu karnego zaś dh Agata Marcinkowska. Po zwycięstwie przedstawiciele Polonii z Reinhausen ufundowali nagrodę dla całej polskiej drużyny. Grupa internetowa aktualizowała stronę internetowa obozu, działająca od kilku lat.

Poza praca grup uczestnicy obozu złożyli wizytę nadburmistrzowi miasta Duisburga, Panu Sauerland oraz kierownictwu Urzędu Do Spraw Młodzieży. Zwiedzono port (największy port rzeczny na świecie), elektrociepłownię miejską, na stadionie MSV Duisburg kibicowaliśmy Widzewowi Łódź w jego zwycięskim meczu z miejscowa drużyną, zwiedziliśmy dwa ośrodki młodzieżowe - JuZo i Mu:hle.  Wybraliśmy się także do centrum handlowego na zakupy. Najbardziej atrakcyjna wycieczkę okrzyknięto całodzienna wizytę w parku rozrywki - Moviepark.

Nie obyło się także bez przygód. Drugiej nocy organizatorzy musieli ewakuować pole namiotowe ze względu na szalejąca nawałnicę, która spowodowała podtopienia namiotów, oraz rwała gałęzie z drzew. Tę noc harcerze spędzili w gościnnym ośrodku młodzieżowym JUZO.

Jednym z punktów programu, za który odpowiedzialna była strona niemiecka, był udział obozu w paradzie miłości. Decyzją polskiego komendanta obozu, podjętą w porozumieniu z kadra i harcerzami, grupa polska zrezygnowała z udziału w paradzie. Tego dnia polska grupa, będąc sama w obozie, zorganizowała grę terenową, zbiórkę harcerską oraz zajęcia praktyczne doskonalące techniki harcerskie. Popołudnie oczywiście spędzono przy telewizorze, ponieważ już pojawiły się pierwsze informację o tragedii, jaka wydarzyła się w czasie parady.  Na szczęście nikt z grupy niemieckiej nie odniósł obrażeń i wszyscy wrócili szczęśliwie do obozu, choć wszyscy w strachu o los swoich przyjaciół.  Tego dnia dzwonili także rodzice harcerzy, niepewni o los swoich dzieci.

W finansowaniu obozu istotną role odegrała dotacja Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Przypomnę tylko, że wymiana młodzieżowa Europa:ische Mosty of Friendship otrzymały trzy lata temu II nagrodę PNWM w kategorii wymian młodzieżowych pozaszkolnych.

Plany na przyszłość przewidują organizacje EMF w roku 2011 w Darłowie lub w Jarosławcu.

 

Komendant EMF, phm Artur Hamerling
Darłowo, ED 8/2010

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl