Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Jubileusz półwiecza

Stefan Jurczyk zasłużony twórca i animator kultury obchodzi jubileusz 50-lecia pracy w amatorskim ruchu artystycznym.

 

Urodził się 15 stycznia 1942 roku w miejscowości Pohorce powiat Rutki województwo Lwów. Tego roku wraz z rodzicami i rodziną matki został wywieziony na prace przymusowe do III Rzeszy, tam przebywał z rodzicami do zakończenia wojny w 1945 r. Po wojnie powrót w rodzinne strony był już niemożliwy, jak wielu Polaków z Kresów Jurczykowie osiedlili się na Ziemiach Odzyskanych na Pomorzu Zachodnim w miejscowości Chociwel, powiat Stargard Szczeciński.

Stefan od wczesnego dzieciństwa przejawiał zainteresowania artystyczne, uczęszczając na lekcje tańca i śpiewu. Podczas świąt występował w zespołach kolędniczych, brał udział w Jasełkach, chodził po kolędzie z szopką Bożonarodzeniową. Gdy w roku 1958 ukazało się ogłoszenie w prasie o naborze słuchaczy przejawiających uzdolnienia artystyczne, od razu wysłał swoje zgłoszenie na roczny kurs kulturalno-oświatowy do Uniwersytetu Ludowego w Radawnicy koło Złotowa.  Już wtedy wiedział, że to jest to, czego potrzebował, aby mógł rozwijać swoje zamiłowania artystyczne. Wkrótce otrzymał odpowiedź, że został przyjęty.

Spotkał tam wspaniałych wykładowców, prowadzących zajęcia taneczne, wokalne, teatralne i fotograficzne. Jego nauczyciele utrwalili w nim przekonanie do piękna płynącego ze sztuki i kultury ludowej. Dla niego, jako młodego chłopca stało się jasne, że taniec, muzyka i śpiew będą decydować o jego dalszej pracy. Po ukończeniu kursu w 1959 roku dostał propozycję pozostania na następny rok, jako słuchacz prowadzący zajęcia taneczne z nowymi uczestnikami kursu. Po ukończeniu tego kursu w 1960 roku został skierowany do pracy w Powiatowym Domu Kultury w Bytowie. Tam rozpoczął pracę 16 maja na stanowisku: młodszego instruktora ds. tańca. W miesiącu sierpniu tego roku na szkoleniu instruktorskim poznał przemiłego Stefana Janiczaka z Darłowa, wielkiego propagatora i miłośnika teatru oraz ówczesnego kierownika Domu Kultury Rafała Sztampke. Nawiązała się między nimi więź sympatii, w rozmowach towarzyskich zaproponowano Stefanowi Jurczykowi podjęcie pracy w Darłowie. Propozycję przyjął z wielką radością. I tak 1 października 1960 roku przyjechał do Darłowa i podjął pracę w Miejskim Domu Kultury. Rozpoczął pracę od utworzenia zespołów tanecznych i pracy w klubie gdzie organizował m.in. zabawy i biesiady dla młodzieży i dorosłych.

Przez wszystkie lata jego pracy prowadził zespoły: tańca ludowego, tańca estradowego, tańca towarzyskiego. Ponadto uczył tańca i rytmiki dzieci zarówno w Domu Kultury jak i w darłowskich Przedszkolach. Przez wiele lat współpracował i prowadził zespoły taneczne w Oficerskim Klubie Garnizonowym w Darłówku. Był organizatorem kameralnych imprez artystycznych oraz prowadził comiesięczne spotkania ze znanymi ludźmi: teatru i filmu.  Przygotowywał recitale piosenkarskie znanych aktorów estradowych, monodramy, spektakle kabaretowe, dla dzieci oraz organizował spektakle Teatru Lalek Tęcza ze Słupska i Pleciuga ze Szczecina oraz Spektakle Bałtyckiego Teatru z Koszalina. Również z myślą o dzieciach prowadził projekcje bajek w małym kinie, projekcje filmów w "Starym Kinie", a także filmów popularno-naukowych. Dla młodzieży organizował zabawy taneczne: słynne "non stopy", bale kostiumowe, koncerty muzyczne, cykl imprez pod nazwą: "Szukamy Nowych Talentów" i wiele innych poczynań kulturalnych. Zawsze w swojej działalności wychodził naprzeciw zapotrzebowaniom kulturalnym mieszkańców Darłowa.

Stefan Jurczyk był autorem i współautorem wielu plenerowych imprez artystycznych, które były wysoko oceniane przez ludzi kultury. Organizował widowisko - Neptunalia, które rozpoczynało się przyjazdem i powitaniem Neptuna, jego małżonki i orszaku z syrenami, wodnymi pannami, diabłami, piratami.  Dalej odbywał się chrzest, zabawa z Neptunem, a na koniec pożegnanie Neptuna.       Innym ważnym wydarzeniem były coroczne organizacje Dni Darłowa z okazji kolejnych rocznic drugiej lokacji miasta ( maj - 1312 r.). Podobnie jak podczas Juwenaliów młodzież po odebraniu kluczy od bram grodu bawiła się i chwaliła swoim dorobkiem artystycznym i kulturalnym. W tych ogólno miejskich imprezach brały udział darłowskie szkoły, zakładowe kluby i przedszkola. Za najlepsze prezentację zespoły otrzymywały nagrody i wyróżnienia ufundowane przez sponsorów i władze miasta. Przy okazji takich uroczystości odbywały się także prezentacje twórczości ludowej połączone z jarmarkiem rozmaitości i aukcją, a także pokazy zaprzęgów konnych i przejażdżki po mieście oraz koncerty zaproszonych zespołów i wiele innych towarzyszących imprez. Z okazji bardziej okrągłych rocznic powtórnego nadania praw miejskich został również przygotowany pocztowy datownik oraz znaczki, proporce i chusty okolicznościowe.

Dla mieszkańców organizowano coroczne imprezy sobótkowe, czyli Noc Świętojańska - było to widowisko obrzędowe w formie światła i dźwięku, w którym brały udział zespoły artystyczne, Domu Kultury i statyści. Ponadto prezentowano przynajmniej raz w roku historyczne widowiska plenerowe w formie światła i dźwięku, jak np. poemat Czesława Kuriaty - ?Powrót Księcia Eryka", czy ?Sydonia" -   Stanisława Misakowskiego wystawiana na Zamku w Darłowie, Świdwinie i Kaliszu Pomorskim.

Często organizowano także Festiwale Organowe Koszalin - Darłowo w ramach współpracy z koszalińskim Towarzystwem Muzycznym. Występowali wówczas najwybitniejsi organiści Europy, Orkiestry Kameralne, Chóry. Koncerty organowe zazwyczaj odbywały się w Kościele NMP w Darłowie.

Kolejną imprezą były lubiane przez żeglarzy i ludzi morza Szanty. Te ogólnopolskie przeglądy organizowano na Zamku w Darłowie, a udział w nich brały udział najlepsze zespoły w Polsce. W okresie letnim zawsze odbywał się Jarmark Eryka. Była to - impreza handlowa prezentująca wszystkie dziedziny, począwszy od ubioru po wyroby z biżuterii, bursztynu, ceramiki i wikliniarstwa.

Stefan Jurczyk był twórcą i kierownikiem artystycznym Zespołu Ludowego Wrzosy z Glęźnowa, który pracował w ramach Ośrodka Kultury, Kapeli Darłowienie i dziewczęcego Zespołu Taneczno-Wokalnego Darłowianki. Zespół w okresie świetności reprezentował Darłowo na najważniejszych festiwalach Centralnych, a nawet międzynarodowych: w Kielcach, Gdańsku, Pyrzycach, Interfolk w Kołobrzegu oraz w programie pierwszym telewizji polskiej.  Zespół występował m.in. w Niemczech, Czechach i Danii.

W miesiącu wrześniu 2010 roku Kapela Darłowianie obchodzić będzie Jubileusz 25-lecia pracy artystycznej.  Jurczyk nadal pracuje w strukturach Darłowskiego Ośrodka Kultury, koncertuje, bierze udział w przeglądach folklorystycznych otrzymując nagrody i wyróżnienia.

W swojej 50-letniej działalności artystycznej Stefan Jurczyk starał się przekazać młodemu pokoleniu to, co jest najcenniejsze w kulturze polskiej: tradycję, zwyczaje ludowe - te w słowie jak i w pieśni, aby ocalić je od zapomnienia. Chciał by młodzi mogli je wzbogacać i przekazywać następnym pokoleniom. Za swoją pracę został wyróżniony przez ministerstwo kultury Odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz przez wojewodę medalem Za Zasługi dla Województwa Koszalińskiego.

Z okazji półwiecza działalności w kulturze gratulujemy Szacownemu Jubilatowi i składamy gorące podziękowania za pracę i zaangażowanie.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 8/2010

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl