Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Budowa hospicjum

W Darłowie ruszyła budowa hospicjum

Niedawno  (2 sierpnia) w Darłowie przy ulicy Wiejskiej rozpoczęły się prace związane z budową Domu Hospicyjno - Opiekuńczego Caritas im. Biskupa Czesława Domina. Po dwóch tygodniach są już wylane fundamenty.

Hospicjum jest to miejsce przeznaczone dla ludzi śmiertelnie chorych, cierpiących i umierających (głównie z powodu chorób nowotworowych).

Było świąteczne popołudnie w grudniu 2004 roku, gdy na plebanii parafii św. Gertrudy w Darłowie pojawił się darłowianin ks. Piotr Krakowiak- Krajowy Duszpasterz Hospicjum. W czasie prowadzonej rozmowy, w której uczestniczyli ks. proboszcz Eugeniusz Gnibba i ks. Rafał Stasiejko, ks. Piotr poruszył temat braku hospicjum w powiecie sławieńskim. Organizowana przez niego Ogólnopolska Kampania Społeczna - ?Hospicjum to też życie" dotyczyła tzw. ?Białych plam", czyli miejsc gdzie brakuje opieki hospicyjnej. Chociaż ks. Piotr poruszył ten temat drugi raz, dopiero teraz u księdza Rafała pojawiła się myśl o utworzeniu takiego hospicjum w Darłowie. Bez żadnych środków, doświadczenia z dobrym słowem ówczesnego Biskupa Kazimierza Nycza, proboszcza ks. Eugeniusza Gnibby oraz dyrektora diecezjalnej Caritas ks. Pawła Brostowicza rozpoczęło się tworzenie opieki hospicyjnej w wymiarze domowym. Zainteresowanie mediów, władz lokalnych sprzyjało pozyskiwaniu pielęgniarek, które chciały pomóc ludziom chorym i umierającym.

Dziewiąta rocznica śmierci Biskupa Czesława Domina, (która przypadła 15 marca 2005 r.)   stała się dniem powołania do życia Hospicjum Domowego im. Biskupa Czesława Domina w Darłowie prowadzonego przez Caritas Parafii p.w. Św. Gertrudy w Darłowie. Patronem hospicjum został wybrany ?Biskup miłosierdzia" - Czesław Domin, który na sobie doświadczył nieuleczalnej choroby nowotworowej.

Rok później utworzono Honorowy Komitet Budowy Domu Hospicyjno - Opiekuńczego Caritas  im. Biskupa Czesława Domina w Darłowie w składzie: Biskup Koszalińsko - Kołobrzeski - Edward Dajczak, Arcybiskup - Kazimierz Nycz, Biskup Pomocniczy - Paweł Cieślik, ks. Proboszcz - Eugeniusz Gnibba, Przewodniczący Rady Powiatu Sławieńskiego - Grzegorz Januszewski, Starosta Sławieński - Andrzej Lewandowski, Burmistrz Miasta Darłowo - Arkadiusz Klimowicz, Wójt Gminy Darłowo - Franciszek Kupracz, Regina i Ireneusz Budzyńscy, Rodzina Państwa Dydyna, Jadwiga i Stanisław Guzowicz, Barbara i Tadeusz Jędrzejczyk, Agnieszka i Leszek Klin, Julita i Tomasz Koczan, Janina i Zygmunt Kroplewscy, Leokadia Kronenberg, Grażyna i Marian Laskowscy, Ryszard Mroziński, Anna i Zbigniew Pajewscy, Andrzej Panek, Monika i Janusz Szymańscy, Jadwiga i Henryk Ukleja, Danuta i Czesław Woźniak.

Jak czytamy w statucie celem Domu  Hospicyjnego jest świadczenie usług medycznych, opiekuńczych, psychologicznych, duchowych i socjalnych osobom zakwalifikowanym do opieki hospicyjno/paliatywnej i długoterminowej  bez względu na ich przynależność religijną. Dom Opiekuńczo - Hospicyjny będzie miał 21 miejsc i będzie również świadczył usługi opiekuńcze, psychologiczne i specjalistyczne w miejscu zamieszkania chorych. W opiece nad chorymi będą współuczestniczyć lekarz, pielęgniarka, rehabilitant, psycholog, ksiądz oraz wolontariusze.

Liczymy, że przed zimą uda nam się zakończyć budowę w stanie surowym, a na wiosnę 2011 zamierzamy rozpocząć działalność mówi ks. Norbert Kwieciński zastępca dyrektora Caritas diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej.  Potwierdza to kierownik robót z firmy West Bud z Koszalina, która jest generalnym wykonawcą wszystkich prac.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 8/2010

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl