Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Protestowali w Darłowie przeciwko budowie elektrowni atomowej w Kopaniu

Mimo deszczu w Darłowie na placu T. Kościuszki zebrało się  w niedzielę 29 sierpnia około stu osób, które protestowały przeciwko budowie elektrowni atomowej przy nadmorskim jeziorze Kopań w gminie Darłowo.

Wielu z protestujących ubranych było w koszulki z nadrukiem ?Mówimy nie budowie elektrowni jądrowej w gminie Darłowo".  Rozwinięto transparenty i banery, na których widniały takie napisy jak np.: ?Kopań Natura 2000 Nie dla atomu!", ?Atom nie jest zielony", ?Energia atomowa to skażenie powietrza, wody, gleby w nieodwracany sposób", ?Kto zyska na atomie?", Rozdawano ulotki, zbierano podpisy przeciwko budowie elektrowni atomowej i skandowano hasła takie jak np. -?Gmina Darłowo naszym domem! Precz z atomem, precz z atomem!  Demonstrujący obawiają się, że elektrownia atomowa zagrozi turystyce. Przeciwko budowie elektrowni atomowej w Kopaniu protestowano już w latach osiemdziesiątych, wówczas powstał Ekologiczny Klub Obywatelski ?Czuwanie" kierowany przez Jadwigę Gosiewską. Na protest do Darłowa  zjechali również przedstawiciele kilku ekologicznych organizacji, a także członkowie Inicjatywy Antynuklearnej z Warszawy.

Wieś Kopań w gminie Darłowo zajmuje trzecie miejsce na liście potencjalnych lokalizacji budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Na pierwszym plasuje się Żarnowiec w województwie pomorskim. Ostateczna decyzja o wyborze miejsca, w którym powstanie reaktor ma zapaść do końca 2013 roku. Do końca 2020 roku ma potrwać budowa pierwszej elektrowni.

Protest przygotowali m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Wicie i Stowarzyszenia Przyjaciół Uzdrowiska Dąbki. Wielu z demonstrantów jest zwolennikami budowy elektrowni jądrowych, lecz nie nad jeziorem Kopań. Tutaj są już wiatraki, które zapewniają energię ekologiczną. Niech budują elektrownie  tam gdzie jest potrzebna energia np. koło Warszawy, Łodzi, Trójmiasta, ponieważ podczas przesyłania prądu rosną straty przesyłu mówi jeden z mieszkańców Cisowa. Władze gminy Darłowo na czele z wójtem Franciszkiem Kupraczem są zwolennikami budowy elektrowni z wielu względów. Gmina zmieni się radykalnie na korzyść. Poprawi się infrastruktura nie tylko drogowa. Po wyborach samorządowych wójt zapowiada przeprowadzenie referendum w tej  dzielącej mieszkańców sprawie.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 8/2010

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl